Nowa ulga dla przedsiębiorców - na prototypy. Wynalazki i patenty firm mają być tańsze w produkcji

2022-02-11 16:31
Ulga dla przedsiębiorców - patenty, prototypy, wynalazki
Autor: Getty Images Ulga dla przedsiębiorców 2022 - patenty, prototypy i wynalazki objęte ulgą. Jak działa ulga, kiedy można ją stosować?

Nowa ulga dla przedsiębiorców na prototypy dotyczy produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu. Polski Ład wprowadził system ulg dla firm, które inwestują w swój rozwój, czyli innowacyjne wynalazki i patenty. Ma być taniej! Z artykułu dowiesz się czym jest ulga na prototypy, jak działa i co można odliczyć. Dodajmy, że w pakiecie są też inne ulgi m.in. na wsparcie innowacyjnych pracowników.

Spis treści

  1. Ulga dla przedsiębiorców na prototypy – czym jest?
  2. Jak działa ulga dla firm na prototypy?
  3. Co firma może odliczyć w ramach ulgi na prototypy?
  4. Na co jeszcze ulga na prototypy?
  5. Kiedy można skorzystać z ulgi na prototypy?

Ulga dla przedsiębiorców na prototypy – czym jest?

Ulga na prototypy ma wspomóc podatkowo tych podatników, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Ma stworzyć możliwość tańszego wytworzenia prototypu, aby następnie wdrożyć wynalazek do produkcji.

Jak działa ulga dla firm na prototypy?

Ministerstwo Finansów w ramach Polskiego Ładu wprowadziło rozwiązanie, które pozwala podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową i udało im się wytworzyć nowy produkt, który może być wdrożony do produkcji, na:

  • odliczenie 30% poniesionych kosztów na produkcję nowego produktu i wprowadzenia go na rynek.
  • wysokość odliczenia nie może przekroczyć jednak w roku podatkowym 10% dochodu osiągniętego z prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Ulga na prototypy ma wspierać podatników, którzy poniosą wydatki na etapie:

  • testowania wynalazku,
  • przed rozpoczęciem jego produkcji na masową skalę,
  • przed wprowadzeniem go na rynek.

Firma, która zdecyduje się przygotować prototyp, może zaliczyć wydatki poniesione na jego wytworzenie w koszty uzyskania przychodu. Odliczenie dodatkowych 30% wydatków od podstawy opodatkowania oznacza, że za każdą złotówkę wydaną na opracowanie prototypu i próbną produkcję nowego towaru, dochód firmy zmniejszy się o 1,30 zł.

Co firma może odliczyć w ramach ulgi na prototypy?

W ramach ulgi na prototypy można odliczyć m.in.:

  • koszty poniesione przez podatnika na rozruch technologiczny produkcji stanowiący efekt prac B+R prowadzonych przez przedsiębiorcę, na nabycie lub wytworzenie maszyn niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu,
  • koszty poniesione na ulepszenie i dostosowanie środków trwałych do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu,
  • koszty nabycia materiałów i surowców poniesione wyłącznie w celu produkcji próbnej nowego produktu.

Do kosztów kwalifikowanych dotyczących wprowadzenia na rynek nowego produktu zalicza się m.in.:

  • wydatki poniesione na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania certyfikatów, zezwoleń, homologacji dotyczących nowego produktu powstałego w wyniku działalności B+R, które umożliwią podatnikowi sprzedaż tego produktu.
Ważne

Aby ułatwić firmom stosowanie ulgi, przepisy ustawy PIT i CIT zawierają precyzyjną listę wydatków (koszty kwalifikowane), które będą uznawane za służące opracowaniu prototypu (produkcji próbnej) i wprowadzeniu go na rynek.

Na co jeszcze ulga na prototypy?

Firmy, które inwestują w innowacyjne rozwiązania mogą skorzystać nie tylko z ulgi na prototypy, ale też z ulgi na robotyzację i ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników. Mogą też łącznie stosować ulgi B+R i IP-Box.

Z ulgi na innowacyjnych pracowników mogą skorzystać przedsiębiorcy opodatkowani: według skali podatkowej (PIT-36), podatkiem liniowym (PIT-36L), podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT-8). Ulga jest dedykowana dla pracodawców, którzy w zeznaniu rocznym nie odliczyli od swojego dochodu kwot ulgi na działalność badawczo-rozwojową (ulga B+R), ponieważ: w danym roku podatkowym ponieśli stratę, albo wysokość przysługującego odliczenia przekroczy wysokość osiągniętego dochodu.

Wysokość odliczenia wynosi:

  • iloczyn stawki podatkowej 17% oraz kwoty nieodliczonej ulgi B+R dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych (PIT-36);
  • iloczyn stawki podatkowej 19% oraz kwoty nieodliczonej ulgi B+R dla przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym (PIT-36L);
  • iloczyn stawki podatku 9% lub 19% CIT oraz kwoty nieodliczonej ulgi B+R dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT-8).

Czytaj więcej:

Kiedy można skorzystać z ulgi na prototypy?

Przedsiębiorcy korzystający z ulgi na prototypy są uprawnieni do odliczenia poniesionych kosztów produkcji próbnej nowego produktu i wprowadzenia go na rynek w zeznaniu za rok podatkowy, w którym te wydatki zostaną poniesione.

W przypadku jednak, gdy podatnik poniesie stratę lub uzyska dochód w wysokości niższej od przysługujących mu odliczeń – ma prawo do odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – tych wydatków w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej