Ulga na robotyzację 2022 - idealny moment na inwestycję w przedsiębiorstwie

2022-03-29 15:26
Ulga na robotyzację
Autor: Getty Images Polski Ład wspiera innowacje wprowadzając ulgę na robotyzację

Ulga na robotyzację to kolejna ulga wprowadzona przez Polski Ład w 2022 roku. Ma ona pobudzić rozwój gospodarczy firm w zakresie nowych technologii oraz zwiększyć ich konkurencyjność. Ulga to dla wielu firm szansa na rozwój, zwiększenie wydajności procesów i prowadzenie zaawansowanych działań produkcyjnych oraz magazynowych. To też wsparcie zatrudnienia w Przemyśle 4.0. Dla kogo i na co ulga na robotyzację? Jaka wysokość odliczenia podatkowego?

Spis treści

  1. Dla kogo ulga na robotyzację?
  2. Kto może skorzystać z ulgi na robotyzację?
  3. Jakie wydatki obejmuje ulga na robotyzację?
  4. Ile można odliczyć od dochoduw ramach ulgi na robotyzację ?
  5. Ulga na robotyzację to wsparcie zatrudnienia w Przemyśle 4.0.
  6. Dlaczego warto skorzystać z ulgi na robotyzację?

Dla kogo ulga na robotyzację?

Ulga na robotyzację skierowana jest do firm, które chcą usprawnić produkcję poprzez zastosowanie robotów przemysłowych. Dzięki uldze proces robotyzacji przedsiębiorstwa ma być bardziej  dostępny i tańszy.

Czytaj też:

Kto może skorzystać z ulgi na robotyzację?

Z nowo wprowadzanej ulgi na robotyzację może skorzystać każda firma, która zakupi i zainstaluje robota przemysłowego.

Czytaj też:

Jakie wydatki obejmuje ulga na robotyzację?

Ulga dotyczy wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu w latach 2022-2026.

Koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację to:

  • koszty nabycia m.in. nowych robotów przemysłowych, maszyn i urządzeń zbliżonych do robotów przemysłowych i funkcjonalnie z nimi związanych, maszyn, urządzeń i innych rzeczy funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, które służą zapewnieniu ergonomii i bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do tych stanowisk, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym. Chodzi szczególnie o czujniki, sterowniki, przekaźniki, zamki bezpieczeństwa, bariery fizyczne (ogrodzenia, osłony), czy optoelektroniczne urządzenia ochronne (kurtyny świetlne, skanery obszarowe), maszyny, urządzenia lub systemy służące do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, zwłaszcza czujniki i kamery, urządzenia do interakcji człowiek-maszyna do robotów przemysłowych;
  • koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych, niezbędnych do prawidłowego uruchomienia i funkcjonowania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych powyżej;
  • koszty usług szkoleniowych związanych z obsługą robotów przemysłowych i innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa powyżej;
  • koszty ustalone w umowie leasingu finansowego robotów przemysłowych i innych środków trwałych.

Roboty przemysłowe przyczyniają się do znacznego zwiększenia wydajności procesów, ponieważ na etapie wdrażania systemów zrobotyzowanych bierze się pod uwagę indywidualne potrzeby każdego przedsiębiorstwa. Robotyzacja zakładów obejmuje więc nie tylko koszt zakupu samych urządzeń. Najważniejsze jest staranne zaplanowanie pełnej infrastruktury, która pozwoli na maksymalne wykorzystanie możliwości urządzeń przy jednoczesnym uzyskiwaniu najwyższych wskaźników wydajnościowych i jakościowych – mówi Łukasz Widawski z firmy KOCH Robotersysteme.

Ile można odliczyć od dochoduw ramach ulgi na robotyzację ?

W ramach ulgi na robotyzację podatnik odliczy od dochodu do 50% kosztów poniesionych na robotyzację firmy.

Ulga na robotyzację to wsparcie zatrudnienia w Przemyśle 4.0.

Roboty przemysłowe mają wspomóc firmę przy pracach ciężkich, monotonnych i wykonywanych w szkodliwych warunkach. To odpowiedź rządu na trwającą czwartą rewolucję przemysłową, czyli Przemysł 4.0. Zmiany społeczne, przemysłowe i technologiczne jakie wywołuje cyfryzacja przemysłu zmieniają rynek, co wymusza na kadrze zarządzającej ciągłe poszukiwania nowych rozwiązań oraz inwestycje w innowacje. Ulga na robotyzację ma sprawić, że proces robotyzacji przedsiębiorstwa będzie bardziej dostępny i tańszy.

Rządowy program zakłada, że "dzięki efektywniejszym zasobom maszynowym, polskie firmy zwiększą zakres swojej produkcji i zatrudnią więcej wykwalifikowanych pracowników, którym będą mogły zaoferować lepsze warunki pracy, w tym także finansowe."

W Polsce najwięcej robotów przemysłowych stosuje się w przemyśle przetwórczym, szczególnie w motoryzacyjnym, chemicznym i metalowym. To są również branże które najpilniej potrzebują dalszej robotyzacji. Jeszcze przed pandemią, w drugim kwartale 2019 r., polskie firmy zgłosiły łącznie 151 tys. nieobsadzonych miejsc pracy. Najwięcej było ich właśnie w sektorze przetwórstwa przemysłowego, aż 34 tys. - poinformował w komunikacie Ministerstwa Finansów, wiceminister Sarnowski.

Dlaczego warto skorzystać z ulgi na robotyzację?

Galopująca inflacja w Polsce nie pozostawia złudzeń – koszty produkcji robotów oraz wdrożenia systemów będą dalej rosły. Im prędzej firma zdecyduje się na robotyzację, tym więcej zaoszczędzi. Nowa ulga to szansa przede wszystkim dla tych przedsiębiorstw, które od dawna zastanawiają się nad robotyzacją swoich zakładów, ale do tej pory wysokie koszty stanowiły blokadę, powstrzymującą je przed podjęciem decyzji. W czasie 4 lat trwania ulgi można z powodzeniem zaplanować oraz wdrożyć inwestycję.

Czytaj też:

Robotyzacja przedsiębiorstwa jest jednym z wyznaczników jego rozwoju. Przekłada się na lepsze możliwości realizacji projektów, a co za tym idzie, pozwala spełniać oczekiwania klientów.

Inwestycja w automatyzację produkcji i systemów magazynowych umożliwia osiąganie wyższych wskaźników wydajnościowych i jakościowych oraz zmniejszenie czasu nieproduktywnego. Powtarzalność procesów, połączona ze znacznym obniżeniem ilości błędów, pozwala na wykonywanie założonych planów bez obaw o opóźnienia. Roboty są przystosowane do pracy w trybie 24/7, z niezmiennie wysoką jakością. Lepsze wykorzystanie czasu pracy to szansa na realizację większej ilości zleceń.

Z perspektywy klienta korzystanie z usług firmy, która postawiła na robotyzację, również oznacza same korzyści. Daje pewność uzyskania wysokiej jakości produktu w wyznaczonym czasie. Informacja o podjęciu przez przedsiębiorstwo działań związanych z robotyzacją może stanowić dla potencjalnego odbiorcy impuls do podjęcia długofalowej współpracy.

Robotyzacja oznacza więc nie tylko wyższe wskaźniki, ale przede wszystkim zwiększa renomę przedsiębiorstwa oraz szanse na kolejne, opłacalne współprace.

Zakup i wdrożenie robotów mobilnych, przemysłowych to rozłożona w czasie inwestycja z wysoką stopą zwrotu. Może być ona jeszcze wyższa, jeśli skorzystamy z niej w trakcie obowiązywania ulgi na robotyzację.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej