Fotowoltaika w Polsce w 2021. Prognozy na 2022

2022-01-19 12:57
fotowoltaika  wPolsce
Autor: gettyimages Rynek fotowoltaiki (PV) rozwija się najszybciej ze wszystkich sektorów OZE w Polsce

Fotowoltaika w Polsce to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów OZE. Lata 2020 i 2021 były najlepszymi w historii rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Według Instytutu Energii Odnawialnej w zeszłym roku 1,5% energii elektrycznej wyprodukowanej w kraju pochodziło właśnie z fotowoltaiki. Czy od kwietnia 2022 entuzjazm prosumentów do fotowoltaiki w Polsce osłabnie?

Spis treści

  1. Boom inwestycyjny na fotowoltaikę w Polsce
  2. Fotowoltaika w Polsce - rozwój technologii
  3. Ceny instalacji fotowoltaicznych
  4. Fotowoltaika w Polsce - prognozy rozwoju
  5. Fotowoltaika w Polsce po 1 kwietnia 2022

Boom inwestycyjny na fotowoltaikę w Polsce

Jak czytamy w raporcie Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021 przygotowanym przez Instytut Energetyki Odnawialnej przechodzi on od dwóch lat boom rozwojowy. Moc zainstalowana w fotowoltaice sukcesywnie wzrasta. Rok 2020 był najlepszym rokiem w historii rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec 2020 roku wyniosła 3935,74 MW, co oznacza wzrost o 2 463 MW rok do roku. Czyli moc zainstalowana w fotowoltaice wzrosła w ciągu roku o 200%.

Z kolei na koniec listopada 2021 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła 7122 MW. Oznacza to wzrost o 92,3% w stosunku do listopada 2020 r. Powstało 48 160 sztuk nowych instalacji PV o łącznej mocy 421,5 MW, co stanowiło prawie wszystkie nowe instalacje OZE (48 171 sztuk). Przeciętna moc nowej instalacji fotowoltaicznej powstałej w listopadzie 2021 r. to 8,7 kW.

Fotowoltaika w Polsce, w przeciwieństwie do wielu krajów w Europie, ma obecnie charakter prosumencki - w 2021 roku mikroinstalacje stanowiły ponad 70% mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Wynika to z zainteresowania w Polsce produkcją energii we własnym zakresie, dostępnych programów wsparcia i przyjaznych regulacji prawnych m.in. ulg podatkowych. Funkcjonujący program Mój Prąd oraz wieloletnie wsparcie unijn1e w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych są filarem rozwoju tego sektora.

Fotowoltaika w Polsce - rozwój technologii

Z analiz IEO wynika, że firmy nadal planują szybki rozwój, pomimo przejściowych trudności wywołanych pandemią. Najczęściej wskazywanym kierunkiem rozwoju było dalsze zwiększenie zatrudnienia - aż 90% firm wyraziło chęć zwiększenia liczby miejsc pracy. 85% ankietowanych planuje dalsze zwiększenie zdolności wykonawczych. Połowa firm zamierza wprowadzić do oferty innowacje, np. dachówki fotowoltaiczne lub magazyny energii.

Producenci modułów fotowoltaicznych będą systematycznie zwiększać zdolności produkcyjne, wprowadzając kolejno nowe technologie. W 2022 roku planowana jest budowa fabryki ogniw krzemowych, a w 2024 ogniw tandemowych. Pokazuje to, że mimo spowolnienia gospodarczego firmy z branży fotowoltaicznej przygotowują się na dalszy wzrost mocy zainstalowanej i rozwój rynku PV, a z państwową gwarancją rozwoju rynku co najmniej do końca 2022 roku, kiedy gospodarka powinna wyjść z okresu spowolnienia. Fotowoltaika w Polsce przyczyni się do przełomu, który rozpoczyna transformację energetyczną. Jest nie tylko głównym obszarem inwestycji w energetyce odnawialnej, ale także w całej polskiej elektroenergetyce.

Ceny instalacji fotowoltaicznych

Ceny kompletnych instalacji wraz z montażem są wypadkową wielu czynników, dlatego różnią się znacznie w zależności od mocy instalacji.

Szacunkowa cena kompletnej instalacji wraz z montażem o mocy 5 kW wynosi 23 tys. zł, ale zakres podanych cen jest szeroki – od 19 do 29 tys. zł. To dowodzi, że jednostkowa cena instalacji wahał się od 3,9 tys. zł/kW do 5,9 tys. zł/kW. Tak szeroki zakres cen wynika z dużej różnorodności ofert dla tego typu instalacji ze względu na dobrane komponenty, ich jakość, technologię i producenta oraz ze względu na dużą liczbę firm oferujących tego typu instalacje.

Część firm może oferować konkurencyjne ceny, aby zdobyć klientów i rynek, a część firm z ugruntowaną pozycją na rynku może oferować instalacje w wyższych cenach. Klienci ze względu na dużą liczbę ofert, mają możliwość wyboru firmy lub komponentów w niskich cenach lub wybrać te droższe (zazwyczaj o lepszych parametrach) lub ewentualnie dokupić dodatkowe usługi. Całkowita średnia cena większych mikroinstalacji o mocy 10 kW lub 50 kW wynosi odpowiednio 40 tys. zł i 155 tys. zł.

Fotowoltaika w Polsce - prognozy rozwoju

Zakłada się, że w latach 2021 - 2022 zostanie oddane do eksploatacji około 2,8 GW farm PV. W latach 2022 i 2023 udział farm PV w całkowitej mocy zainstalowanej zrówna się z udziałem mikroinstalacji. Rynek PV zmieni się z typowo prosumenckiego, tak jak to ma miejsce obecnie na zrównoważony pomiędzy zawodowymi elektrowniami PV a prosumentami.

W 2021 roku, wg symulacji IEO, generacja z fotowoltaiki wyniosła ok. 5289 GWh. Nawet przy obecnym tempie rozwoju fotowoltaika nie jest jedynym ani wystarczającym rozwiązaniem pozwalającym na zrealizowanie celu unijnego do 2030 roku. Jest jednak jedynym racjonalnym rozwiązaniem o dostatecznie krótkim cyklu inwestycyjnym, aby w krótkim okresie (lata 2022 i 2025) podnieść udziały energii z OZE, w szczególności w segmencie wytwarzania i konsumpcji energii elektrycznej. Służyć temu będzie przede wszystkim wzrost mocy w najbliższych latach w farmach fotowoltaicznych.

Fotowoltaika w Polsce
Autor: Instytut Energetyki Odnawialnej Szacunkowa ilość energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych wyprodukowana w Polsce (prognoza: kwiecień-grudzień ‘2021)

Fotowoltaika w Polsce po 1 kwietnia 2022

Rok 2022 według prognozy IEO może przynieść maksymalnie połowę zainstalowanej mocy co wniósł rok obecny; rynek prosumencki będzie nasycony, a każdy kolejny rok będzie oznaczał stabilny rozwój nieprzekraczający pół gigawata rocznie - prognozuje IEO. Powodem lekkiego spowolnienia wzrostu ma być zmiana zasad rozliczenia energii z prosumenckich instalacji fotowoltaicznych.

Przypomnijmy, że od 1 kwietnia w Polsce będzie obowiązywał net-billing, czyli rozliczanie kosztowe opierające się o wartość energii zakupionej i oddanej. Mówiąc prościej, prosumenci będą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzonej do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną będą płacić jak inni odbiorcy.

Spodziewana zmiana dynamiki rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych nie znaczy, że branża nie będzie się rozwijać - IEO przewiduje, że w 2022 r. osiągnie moc 9-10 GW, a do 2030 r. nawet 23 GW. Co więcej, “na przełomie 2023-2024 r. nastąpi zrównanie mocy zainstalowanej w farmach z mocami prosumenckimi”.

Fotowoltaika w Polsce
Autor: IOE

W reakcji na skokowy wzrost opłaty mocowej w 2021 r. do 76 zł/MWh i dalszy wzrost w 2022 r. do 103 zł/MWh oraz wzrost cen energii w kontraktach na lata 2022 i 2023, coraz powszechniej budowane będą instalacje autoproducenckie, tzw. prosument biznesowy (małe instalacje do 500 kW i znacznie większe w przemysłach energochłonnych) - twierdzi Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO.

Czy w związku z wprowadzeniem mniej korzystnego dla prosumentów systemu rozliczeń fotowoltaika w Polsce może się skończyć? Oczywiście, że nie - twierdzi Adam Bartoszek Członek Zarządu Vosti Energy. Własna elektrownia fotowoltaiczna to w dalszym ciągu oszczędność na rachunkach oraz uniezależnienie się od drastycznie rosnących rachunków.

Wg Urzędu Regulacji Energetyki tylko w tym roku ceny prądu w gospodarstwach domowych dla taryfy G11 wzrosną szacunkowo o ok. 24%. To oznacza, że nawet po zmianach systemu, w związku z podwyżkami cen energii, stopa zwrotu z inwestycji w PV będzie na podobnym poziomie.

Adam Bartoszek z firmy Vosti Energy prognozuje natomiast przełom na rynku w samym podejściu firm z branży do klienta. W obecnym systemie wyliczenia były proste, klient odbierał 0,8 lub 0,7 wyprodukowanej energii, wystarczyło więc wybrać odpowiednio większy zestaw i sprzedaż była finalizowana. W nowym systemie będzie potrzebna bardziej rozbudowana wiedza oraz edukacja klientów. Istotna będzie taryfa z jakiej korzysta dana osoba, jaki ma profil zużycia energii, jaki tryb życia prowadzi. Dla osób które pracują w ciągu dnia zamiast G11, może okazać się lepsza taryfa G12 lub G12W. Czyli taryfy nocne i weekendowe. Natomiast dla tych, którzy pracują zdalnie lub w większości dnia przebywają w domu może być już inaczej. Kluczowa jest również zmiana nawyków samych użytkowników instalacji, edukowanie, jak wykorzystywać sprzęty w domu, by rachunki były jak najniższe.

Już teraz widać wzmożone zainteresowanie PV, wszyscy który rozmyślali o fotowoltaice, chcą zdążyć przed zmianami systemu. Dla doradców będzie to okres intensywnych spotkań i audytów. Zaś dla właścicieli firm, strategiczne planowanie funkcjonowania w nowych warunkach. Niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że dla wielu firm w branży będą to ostatnie miesiące na rynku, szczególnie dla tych, które bazowały głównie na sprzedaży w okresie boomu na PV, nie zaś rzetelnym doradztwie i edukowaniu klientów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej