Fotowoltaika w Polsce. Rozwój fotowoltaiki w Polsce z 200% wzrostem z roku na rok

2021-06-24 12:31
fotowoltaika  wPolsce
Autor: gettyimages Rynek fotowoltaiki (PV) rozwija się najszybciej ze wszystkich sektorów OZE w Polsce

Fotowoltaika w Polsce przybiera na znaczeniu. To zresztą jeden z najszybciej rozwijających się sektorów OZE. Rok 2020 był najlepszym w historii rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Według prognoz Instytutu Energii Odnawialnej, moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec 2020 roku wyniosła 4 GW, co oznacza 200% wzrost rok do roku. Jakie są prognozy rozwoju fotowoltaiki w Polsce na 2021 i kolejne lata?

Boom inwestycyjny na fotowoltaikę w Polsce

Jak czytamy w raporcie Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021 przygotowanym przez Instytut Energetyki Odnawialnej przechodzi on od dwóch lat boom rozwojowy. Moc zainstalowana w fotowoltaice sukcesywnie wzrasta. Rok 2020 był najlepszym rokiem w historii rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec 2020 roku wyniosła 3935,74 MW, co oznacza wzrost o 2 463 MW rok do roku. Czyli moc zainstalowana w fotowoltaice wzrosła w ciągu roku o 200%.

Wg Solar Power Europe w 2020 roku Polska znalazła się na 4. miejscu pod względem przyrostu mocy zainstalowanej PV w UE. Wyprzedziły nas tylko Niemcy, Holandia i Hiszpania. Rok 2021 również zapowiada się dobrze. Dla pierwszego kwartału 2021 moc zainstalowana wyniosła 4 466 MW. Najbardziej dynamiczny przyrost odnotowuje się w mikroinstalacjach, gdzie przybyło prawie 500 MW mocy.

Fotowoltaika w Polsce, w przeciwieństwie do wielu krajów w Europie, ma obecnie charakter prosumencki - w 2020 roku mikroinstalacje stanowiły 77% mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Wynika to z zainteresowania w Polsce produkcją energii we własnym zakresie, dostępnych programów wsparcia i przyjaznych regulacji prawnych m.in. ulg podatkowych. Funkcjonujący program Mój Prąd oraz wieloletnie wsparcie unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych są filarem rozwoju tego sektora.

Fotowoltaika w Polsce - prognozy rozwoju

Zakłada się, że w latach 2021 - 2022 zostanie oddane do eksploatacji około 2,8 GW farm PV. W latach 2022 i 2023 udział farm PV w całkowitej mocy zainstalowanej zrówna się z udziałem mikroinstalacji. Rynek PV zmieni się z typowo prosumenckiego, tak jak to ma miejsce obecnie na zrównoważony pomiędzy zawodowymi elektrowniami PV a prosumentami.

W 2021 roku, wg symulacji IEO, generacja z fotowoltaiki wyniesie ok. 5289 GWh. Nawet przy obecnym tempie rozwoju fotowoltaika nie jest jedynym ani wystarczającym rozwiązaniem pozwalającym na zrealizowanie celu unijnego do 2030 roku. Jest jednak jedynym racjonalnym rozwiązaniem o dostatecznie krótkim cyklu inwestycyjnym, aby w krótkim okresie (lata 2022 i 2025) podnieść udziały energii z OZE, w szczególności w segmencie wytwarzania i konsumpcji energii elektrycznej. Służyć temu będzie przede wszystkim wzrost mocy w najbliższych latach w farmach fotowoltaicznych.

Fotowoltaika w Polsce
Autor: Instytut Energetyki Odnawialnej Szacunkowa ilość energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych wyprodukowana w Polsce (prognoza: kwiecień-grudzień ‘2021)

Fotowoltaika w Polsce - rozwój technologii

Z analiz IEO wynika, że firmy nadal planują szybki rozwój, pomimo przejściowych trudności wywołanych pandemią. Najczęściej wskazywanym kierunkiem rozwoju było dalsze zwiększenie zatrudnienia - po tym jak na koniec 2019 roku zatrudnienie w branży sięgnęło 6 tys. etatów, aż 90% firm ponownie wyraziło chęć zwiększenia liczby miejsc pracy. 85% ankietowanych planuje dalsze zwiększenie zdolności wykonawczych. Połowa firm zamierza wprowadzić do oferty innowacje, np. dachówki fotowoltaiczne lub magazyny energii.

Producenci modułów fotowoltaicznych będą systematycznie zwiększać zdolności produkcyjne, wprowadzając kolejno nowe technologie. W 2022 roku planowana jest budowa fabryki ogniw krzemowych, a w 2024 ogniw tandemowych. Pokazuje to, że mimo spowolnienia gospodarczego firmy z branży fotowoltaicznej przygotowują się na dalszy wzrost mocy zainstalowanej i rozwój rynku PV, a z państwową gwarancją rozwoju rynku co najmniej do końca 2022 roku, kiedy gospodarka powinna wyjść z okresu spowolnienia. Fotowoltaika w Polsce przyczyni się do przełomu, który rozpoczyna transformację energetyczną. Jest nie tylko głównym obszarem inwestycji w energetyce odnawialnej, ale także w całej polskiej elektroenergetyce.

Ceny instalacji fotowoltaicznych

Ceny kompletnych instalacji wraz z montażem są wypadkową wielu czynników, dlatego różnią się znacznie w zależności od mocy instalacji.

Szacunkowa cena kompletnej instalacji wraz z montażem o mocy 5 kW wynosi 23 tys. zł, ale zakres podanych cen jest szeroki – od 19 do 29 tys. zł. To dowodzi, że jednostkowa cena instalacji wahał się od 3,9 tys. zł/kW do 5,9 tys. zł/kW. Tak szeroki zakres cen wynika z dużej różnorodności ofert dla tego typu instalacji ze względu na dobrane komponenty, ich jakość, technologię i producenta oraz ze względu na dużą liczbę firm oferujących tego typu instalacje.

Część firm może oferować konkurencyjne ceny, aby zdobyć klientów i rynek, a część firm z ugruntowaną pozycją na rynku może oferować instalacje w wyższych cenach. Klienci ze względu na dużą liczbę ofert, mają możliwość wyboru firmy lub komponentów w niskich cenach lub wybrać te droższe (zazwyczaj o lepszych parametrach) lub ewentualnie dokupić dodatkowe usługi. Całkowita średnia cena większych mikroinstalacji o mocy 10 kW lub 50 kW wynosi odpowiednio 40 tys. zł i 155 tys. zł.

Fotowoltaika w Polsce - obroty rynku

W 2020 roku łączne obroty na rynku fotowoltaiki wyniosły 10,4 mld zł, a wartość rynku inwestycji PV 9,5 mld zł. Największy wkład w obroty handlowe miały mikroinstalacje fotowoltaiczne, dofinansowywane programem „Mój prąd”. Wniosły one około 80% wszystkich obrotów, na drugim miejscu znalazły się farmy fotowoltaiczne.

IEO prognozuje, że w 2021 roku obroty handlowe fotowoltaiki minimalnie spadną i wyniosą około 9 mld zł, a wartość rynku inwestycji PV będzie kształtowała się na poziomie 7,5 mld zł. Na koniec 2021 roku szacuje się, że mikroinstalacje będą stanowić 65% wszystkich obrotów na rynku fotowoltaicznym. Taka prognoza wskazuje, że na krajowym rynku przyrost mocy w instalacjach fotowoltaicznych będzie się stabilizować, szczególnie w mikroinstalacjach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej