Nowy program Mój Prąd. Rząd chce rozdać 1 mld zł na instalacje fotowoltaiczne. Ruszył nabór wniosków!

2019-08-30 16:30 Monika Czechowska
Montaż paneli fotowoltaicznych IKEA
Autor: IKEA Przy montażu instalacji fotowoltaicznej niezbędne są poprawne wyliczenia i doświadczenie ekip montujących panele

Program Mój Prąd ma zachęcić Polaków do produkcji własnej energii poprzez inwestycje w fotowoltaikę. Nie jest to nowy pomysł, jednak w takich inwestycjach liczy się ich koszt i opłacalność. Poprzednie propozycje pomocowe nie uwiodły ani wysokością dotacji ani ich dostępnością. Czy w przypadku programu Mój Prąd będzie inaczej? Sprawdź, na czym polega program Mój Prąd, co oferuje, do kiedy można składać wnioski.

WAŻNE!

Dotacje będą przyznawane w konkursie. Inwestycja, na którą będziemy chcieli uzyskać dotację nie może być zakończona przed ogłoszeniem konkursu, ale musi być zakończona na dzień złożenia wniosku.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właśnie poinformował, że termin pierwszego naboru rozpoczął się 30 sierpnia i potrwa do 20 grudnia 2019 lub do wyczerpania alokacji środków.
Na stronie FOŚiGW dostępne są wszelkie informacji wzory wniosków.

Mój Prąd to kolejny, wspólny program Ministerstw Środowiska i Energii, który ma wspomagać rozwój odnawialnych źródeł energii. Ma być dopełnieniem programu Czyste Powietrze. Sporo się ostatnio dzieje w temacie odnawialnych źródeł energii  (włącznie z kolejną nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii, która została przyjęta przez Sejm, a pod koniec lipca 2019 [prawdopodobnie] ma zostać rozpatrzona przez Senat). Oby te wszystkie przedsięwzięcia rządowe dały efekt, bo na tle innych krajów Unii Europejskiej wypadamy słabo w OZE, zwłaszcza promując węgiel jako źródło energii.  

Co oferuje program Mój Prąd

Program Mój Prąd ma zwiększyć liczbę mikroinstalacji fotowoltaicznych i zachęcić polskie gospodarstwa domowe (szczególnie te znajdujące się na terenach słabiej zurbanizowanych) do produkcji własnej energii. Budżet na program Mój Prąd ma wynieść 1 mld zł. Będzie można dzięki programowi uzyskać dofinansowanie do 50% kosztów instalacji, jednak nie więcej niż 5000 zł. Wsparciem mogą zostać objęte instalacje o 2-10 kW mocy zainstalowanej. Program Mój Prąd powinien uczestniczyć w dofinansowaniu 200 tys. instalacji fotowoltaicznych. Minister energii, Krzysztof Tchórzewski twierdzi, że średni koszt instalacji to 15 000 -18 000 zł, a zatem dofinansowanie w wysokości 5000 zł jest atrakcyjne.

Program Mój Prąd, z budżetem 1 mld zł, ma dofinansować 200 000 instalacji fotowoltaicznych.

– Tym razem stawiamy na zwiększenie dostępności rozwiązań prosumenckich w gospodarstwach domowych – obiecuje minister środowiska Henryk Kowalczyk i podaje szacunki, że program Mój Prąd powinien przynieść produkcję energii na poziomie ok. 1 TWh, dzięki czemu do atmosfery trafi rocznie o 600-800 tys. ton CO2 mniej.

Dotacje będą przyznawane w konkursie. Inwestycja, na którą będziemy chcieli uzyskać dotację nie może być zakończona przed ogłoszeniem konkursu, ale musi być zakończona na dzień złożenia wniosku. Jeszcze nie ogłoszono naboru do konkursu. Nabór wniosków będzie trwał do wyczerpania środków.

Statystki w tle programu Mój Prąd

Na konferencji inaugurującej program Mój Prąd, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministrów środowiska Henryka Kowalczyka i energii Krzysztofa Tchórzewskiego, podano statystyki, z którymi będzie się mierzył nowy program rządowy. Na koniec roku 2018 zanotowano ok. 54 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 343 MW. Po I kwartale 2019 moc zainstalowana zwiększyła się do ok. 415 MW (to historyczny wzrost mocy z mikroinstalacji), a liczba instalacji fotowoltaicznych wzrosła do poziomu ponad 65 tys. sztuk.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej