Zielona transformacja w centrum Warszawy – biurowiec Central Point z energią z OZE

Warszawski biurowiec Central Point będzie zaopatrywany w zieloną energię produkowaną z odnawialnych źródeł. Podjęto decyzję o podpisaniu umowy w formule fPPA (fizyczny PPA). Za przygotowanie i wdrożenie kontraktu odpowiadała firma Colliers, która doradzała spółce CP Development w zakresie analizy rynku i wyboru modelu zakupu zielonej energii.

Skrzyżowanie ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej w 2023 r.

i

Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Skrzyżowanie ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej w 2023 r.

Spis treści

  1. Podpisanie umowy w formule fPPA
  2. Jakie dodatkowe działania może podjąć inwestor, aby zdekarbonizować swoje aktywa?
  3. Wieżowiec Central Point
MuratorPlus: Most kratownicowy we Włocławku

Podpisanie umowy w formule fPPA

Umowa fPPA zobowiązuje producenta energii do fizycznych dostaw zielonej energii bezpośrednio do odbiorcy końcowego. Dzięki takim rozwiązaniom właściciel biurowca może ograniczać emisję CO₂ i realizować cele związane z dekarbonizacją. Wieżowiec Central Point będzie zasilany energią pochodzącą z dwóch farm fotowoltaicznych o mocach 868 kWp oraz 998 kWp. W przeprowadzeniu transakcji doradzała firma Colliers, która odpowiadała za analizę rynku, wybór optymalnego modelu zakupu oraz negocjacje i wdrożenie kontraktów PPA. Dostawcą energii i podmiotem bilansującym została spółka e.ON Polska.

Polecamy:

Zawieranie umów PPA staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w branży nieruchomości – z kilku powodów. Po pierwsze, wykorzystanie zielonej energii umożliwia właścicielom i zarządcom budynków generowanie realnych oszczędności, po drugie – wpisuje się w spełnianie wymogów raportowania środowiskowego oraz realizację celów klimatycznych – własnych i najemców. Dodatkowo podnosi wartość nieruchomości – mówi Mariusz Szymoński, zarządca Central Point z firmy Colliers.

Jakie dodatkowe działania może podjąć inwestor, aby zdekarbonizować swoje aktywa?

W ramach procesu dekarbonizacji inwestor może podjąć działania, takie jak:

  • wymiana opraw na LED
  • uszczelnienie kanałów wentylacyjnych (z 5-letnim okresem zwrotu),
  • instalacja fotowoltaiki,
  • odzysk ciepła (10-letnim),
  • kompleksowa modernizacja HVAC,
  • termomodernizacja (15-letnim).

Na podstawie audytu i dokładnej analizy nieruchomości można ocenić, jakie rozwiązania sprawdzą się w danym budynku.

Polecamy:

Dariusz Chrzanowski, dyrektor Działu Energy Services w Colliers, mówi:

Warto podkreślić, że proces dekarbonizacji obejmuje kilka etapów m.in. audyt, opracowanie strategii dekarbonizacyjnej i jej realizację. W Colliers wspieramy klientów także w pozyskaniu finansowania ze środków publicznych, o którym nie wie część inwestorów. Od właściciela zależy, ile kroków procesu zechce zrealizować w danym czasie, jednak możliwość pozyskania nawet do 75% kosztów kwalifikowanych, stanowi silny motywator do przeprowadzenia kompleksowej dekarbonizacji. Jako eksperci od zrównoważonego rozwoju w różnych obszarach funkcjonowania nieruchomości wspieramy właścicieli i zarządców na każdym etapie procesu dekarbonizacji.

Dariusz Chrzanowski, dyrektor Działu Energy Services w Colliers

i

Autor: materiały prasowe Colliers Dariusz Chrzanowski, dyrektor Działu Energy Services w Colliers

Wieżowiec Central Point

Warszawski biurowiec Central Point to 21-kondygnacyjny budynek, który dostarcza 18 tys. mkw. powierzchni biurowych oraz ponad 1 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowych.

Lokalizacja

Budynek zlokalizowany jest w ścisłym centrum Warszawy, u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się historyczne obiekty, takie jak Pałac Kultury i Nauki oraz budynek PAST-y – pierwszy warszawski wieżowiec. Okolica oferuje szeroki wybór restauracji, hoteli, sklepów, punktów usługowych, a także obiektów kulturalnych i sportowych.

Biurowiec jest doskonale skomunikowany – lokalizacja zapewnia łatwy dostęp do metra, licznych przystanków tramwajowych i autobusowych, a także do Dworca Centralnego oraz stacji kolei podmiejskiej Warszawa Śródmieście.

Certyfikacja BREEAM

Biurowiec uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent, co potwierdza, że został zrealizowany zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego budownictwa. Obiekt oferuje liczne udogodnienia, takie jak punkty ładowania samochodów elektrycznych, infrastruktura dla rowerzystów (parking, szatnie i prysznice) oraz optymalny dostęp do światła dziennego, który zapewnia komfortowe warunki pracy.

Architektura-murator. Podcast 30/30
Umysł, ciało, natura i architektura
Murator Plus Google News