Zielony zwrot w bankowości. Zielone finasowanie nieruchomości komercyjnych – czy ESG będzie nowym standardem kredytowym?

Rosnące wymogi regulacyjne i presja klimatyczna sprawiają, że banki w Polsce zmieniają swoje podejście do finansowania nieruchomości komercyjnych. Najnowszy raport Colliers pokazuje, że aspekty ESG – jeszcze niedawno traktowane jako dodatek – obecnie stają się ważnym elementem oceny ryzyka i wartości inwestycji. Czy ESG stanie się nowym kryterium kredytowym, a brak zielonych rozwiązań będzie wiązał się z ryzykiem braku finansowania?

Zielone finasowania nieruchomości komercyjnych

i

Autor: David Gyung / Getty Images Coraz częściej banki i inwestorzy wykorzystują ESG do oceny ryzyka oraz jako warunek uzyskania finansowania. Według prognoz, w najbliższym czasie właściciele nieruchomości komercyjnych, którzy inwestują w zrównoważone budownictwo, będą mogli skorzystać z preferencyjnych warunków finansowania.

Spis treści

  1. ESG a podejście sektora bankowego do finansowania zrównoważonych inwestycji nieruchomościowych
  2. Zielone finansowanie a wymogi prawne
  3. Jakie obszary analizował raport?
  4. Co o inwestowaniu w zrównoważony rozwój myślą przedsiębiorstwa?
MuratorPlus: Zazielenianie Katowice Airport

ESG a podejście sektora bankowego do finansowania zrównoważonych inwestycji nieruchomościowych

Skrótu ESG (Environmental, Social, Governance) odnosi się do zestawu kryteriów oceny firm i inwestycji pod kątem:

  • E (Environmental) – wpływu na środowisko (np. emisje CO₂, efektywność energetyczna),
  • S (Social) – odpowiedzialności społecznej (np. prawa pracowników),
  • G (Governance) – ładu korporacyjnego (np. etyka biznesowa).

Coraz częściej banki i inwestorzy wykorzystują ESG do oceny ryzyka oraz jako warunek uzyskania finansowania. Według prognoz, w najbliższym czasie właściciele nieruchomości komercyjnych, którzy inwestują w zrównoważone budownictwo, będą mogli skorzystać z preferencyjnych warunków finansowania. Z kolei brak inwestycji w zielone rozwiązania może w przyszłości oznaczać dla nich ryzyko odmowy kredytowania. Tezę tę potwierdza raport firmy Colliers pt. „Green Real Estate Financing: Banks’ Approach and Expectations”.

Raport stanowi kompleksową analizę podejścia sektora bankowego do finansowania zrównoważonych inwestycji nieruchomościowych w Polsce. Jego przygotowanie oparto na badaniu jakościowym oraz wywiadach eksperckich przeprowadzonych z przedstawicielami 12 wiodących banków – zarówno krajowych, jak i międzynarodowych – aktywnych w finansowaniu nieruchomości komercyjnych.

W okresie od marca do maja bieżącego roku przeprowadzono rozmowy z osobami odpowiedzialnymi za finansowanie projektów nieruchomościowych, zarządzanie ryzykiem oraz wdrażanie polityki zrównoważonego rozwoju.

Zielone finansowanie a wymogi prawne

Zielone finansowanie stanowi odpowiedź na wymogi prawne oraz narzędzie do budowania wartości, zmniejszenia ryzyka i zwiększenia konkurencyjności aktywów – zwłaszcza w dobie dynamicznych zmian regulacyjnych, takich jak

  • Taksonomia UE (system klasyfikacji działalności gospodarczej określający, które z nich można uznać za zrównoważone środowiskowo),
  • SFDR (unijne rozporządzenie nakładające obowiązek ujawniania przez instytucje finansowe, jak uwzględniają ryzyka ESG w decyzjach inwestycyjnych, dotyczy także raportowania negatywnych skutków inwestycji dla środowiska i społeczeństwa),
  • CSRD (unijna dyrektywa, zgodnie z którą przedsiębiorstwa mają obowiązek szczegółowego raportowania kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem, obejmujących aspekty środowiskowe, społeczne i zarządzania),
  • EPBD (unijna dyrektywa, której celem jest poprawa efektywności energetycznej budynków oraz ich dekarbonizacja).

Polecamy:

Raport Colliers podkreśla, że ESG (Environmental, Social, Governance) już wkrótce stanie się podstawą decyzji kredytowych i inwestycyjnych.

Pani Izabela Makowska-Kwiecińska, Associate Director, Strategic Advisory, ESG w Colliers, mówi:

Banki coraz częściej traktują aspekty zrównoważonego rozwoju jako kluczowy element oceny ryzyka i wartości inwestycji. Dla inwestorów oznacza to konieczność przygotowania się na bardziej rygorystyczne wymagania – ale też szansę na podniesienie jakości technicznej budynku. W perspektywie długoterminowej przekłada się to na większą atrakcyjność dla najemców, stabilność przepływów z najmu oraz ograniczenie ryzyk związanych z danym aktywem. Dotyczy to zarówno ryzyk inwestycyjnych czy regulacyjnych, jak i fizycznych - związanych z realnymi skutkami zmian klimatu oraz tranzycyjnych - wynikających z transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej.

Jakie obszary analizował raport?

W raporcie przeanalizowano następujące aspekty:

  • strategie zrównoważonego rozwoju w bankach,
  • wymagania techniczne wobec budynków,
  • zastosowanie Taksonomii EU i SFDR,
  • wpływ czynników związanych ze zrównoważonym rozwojem na decyzje kredytowe,
  • rozwój zielonych instrumentów finansowych,
  • bariery i wyzwania związane z finansowaniem transformacji energetycznej.

W raporcie podkreślono, że jako warunki uzyskania finansowania coraz większe znaczenie będą mieć takie elementy, jak:

  • plany dekarbonizacji,
  • certyfikaty środowiskowe (BREEAM, LEED, WELL),
  • zgodność z CRREM (pomaga ocenić ryzyko związane z emisją CO2 w sektorze nieruchomości, w kontekście celów klimatycznych),
  • jakość danych energetycznych.

Obecnie banki od nieruchomości komercyjnych wymagają m.in.:

  • większej przejrzystości,
  • mierzalności,
  • zgodności z celami klimatycznymi.

Na co powinni być gotowi liderzy rynku nieruchomości komercyjnych:

  • na wykazanie zgodności z CRREM,
  • przedstawienie planów dekarbonizacji,
  • posiadanie uznanych certyfikatów środowiskowych.

Pomagają one ocenić ryzyko i opłacalność finansową aktywów nieruchomościowych.

Obecnie przy wycenie nieruchomości bierze się pod uwagę nie tylko jej stan czy lokalizację, ale też to, jak bardzo jest przyjazna dla środowiska. Instytucje finansowe coraz częściej patrzą na to, czy obiekt spełnia zasady zrównoważonego rozwoju, dlatego rzeczoznawcy dostosowują swoje podejście, żeby lepiej oddać, jak czynniki środowiskowe, społeczne oraz ład korporacyjny wpływają na wartość nieruchomości.

Obecnie czynniki związane ze zrównoważonym rozwojem są stałym elementem analiz due diligence i wycen, mającym wpływ na ocenę ryzyka oraz długoterminową wartość nieruchomości.

Pani Alicja Zajler, Director, Valuation & Advisory Services, Colliers, komentuje:

Uwzględnienie aspektów zrównoważonego rozwoju nie wymaga rewolucji w pracy rzeczoznawców, ale z pewnością wymaga szerszej perspektywy i zrozumienia wpływu regulacji na wartość nieruchomości. ESG to już nie trend – to nowy standard rynkowy.

Co o inwestowaniu w zrównoważony rozwój myślą przedsiębiorstwa?

Raport Colliers uwzględnia również wypowiedzi przedstawicieli sektora nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych oraz ich spostrzeżenia na temat zielonego finansowania. Ich zdaniem wytyczne zrównoważonego rozwoju to już nie tylko obowiązek – stwarzają one również szansę na zwiększenie wartości aktywów, ograniczenie ryzyka inwestycyjnego, budowanie przewagi konkurencyjnej, a także pozytywnie wpływają na wizerunek przedsiębiorstwa.

Banki potrzebują czegoś więcej niż deklaracji. Oczekują one od inwestorów podjęcia konkretnych działań, takich jak:

  • planów modernizacji,
  • harmonogramów inwestycyjnych,
  • analiz CRREM,
  • przejrzystości w zakresie danych środowiskowych. 

Obecna sytuacja rodzi po obu stronach – banków i inwestorów – potrzebę ustandaryzowania podejścia do zrównoważonego rozwoju.

Pani Dorota Wysokińska-Kuzdra, Senior Partner, Corporate Finance & Living Services | CEE w Colliers, podkreśla:

Nasz raport to praktyczny przewodnik dla inwestorów i właścicieli nieruchomości, którzy chcą skutecznie poruszać się w nowym krajobrazie finansowania. Zawiera konkretne wskazówki, jak przygotować się do rozmów z bankami, jak budować realistyczne i ambitne plany dekarbonizacji, a także jak łączyć różne źródła finansowania – od kredytów bankowych po zielone obligacje i fundusze unijne – aby efektywnie przeprowadzić transformację. Banki oczekują dziś nie tylko deklaracji, ale konkretnych działań i przejrzystości, dlatego tak ważne jest, by dobrze przygotować się na zmiany, które już są częścią nowego standardu rynkowego. 

Transformacja rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce stała się faktem. Szczególną rolę ogrywają tu kwestie zrównoważonego rozwoju, które pełnią rolę coraz ważniejszego elementu procedur kredytowych. By zapewnić inwestycji odpowiednie finansowanie i zwiększenie jej wartości, należy zrozumieć podejście banków.

Wkrótce banki będą wymagać bardziej ambitnych strategii środowiskowych, a zielone finansowanie trafi tylko do najlepszych projektów.

Źródło: Colliers

Murator Plus Google News
Architektura-murator. Podcast 30/30
Umysł, ciało, natura i architektura