Net-billing - już obowiązuje nowy system rozliczania fotowoltaiki dla nowych prosumentów

2022-04-15 9:42
Net-billing
Autor: Getty Images Zamiast systemu opustów od 1 kwietnia – net billing. Kto zyska, a kto straci?

Net-billing obejmuje nowych prosumentów, którzy dokonali zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia 2022 roku. Jakie zmiany dla prosumentów oraz firm z branży fotowoltaicznej po wprowadzeniu net-billingu? Czy założenie fotowoltaiki dalej się opłaca? Co z rozbudową instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia 2022? W artykule prognozy, opinie ekspertów oraz porównanie systemu opustów do net-billingu.

Spis treści

 1. Co to jest net-billing?
 2. Zmiany w rozliczaniu fotowoltaiki od 1 kwietnia 2022
 3. Zasady rozliczania prosumentów w systemie net-billing
 4. Czy rozbudowa instalacji PV po 1 kwietnia oznacza utratę systemu opustów?
 5. Net-billing - czy korzystny dla prosumenta?
 6. Czy fotowoltaika w systemie net-billing dalej się opłaca?
Ważne

Uwaga!

Fotowoltaika zmiany: 16 lutego 2022 Senat przyjął nowelizację ustawy o OZE modyfikującą przepisy dotyczące rozliczeń prosumentów uczestniczących w tzw. projektach parasolowych prowadzonych przez samorządy. Oznacza to, że do końca 2023 roku, niektórzy prosumenci będą mogli skorzystać z systemu opustów przez kolejne 15 lat. 23 lutego Prezydent RP, Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy. Cały artykuł poniżej.

Co to jest net-billing?

Net-billing to rozliczanie kosztowe opierające się o wartość energii zakupionej i oddanej. Mówiąc prościej, prosumenci będą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzonej do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną będą płacić jak inni odbiorcy. To zupełnie nowy system rozliczeń za wyprodukowaną energię, który zaczął obowiązywać od 1 kwietnia 2022. Dowiedz się jakie zmiany czekają prosumentów i firmy w związku z nową ustawą.

Zmiany w rozliczaniu fotowoltaiki od 1 kwietnia 2022

Zgodnie z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii z 29 października 2021, najważniejszą zmianą w rozliczaniu fotowoltaiki po 1 kwietnia jest podział prosumentów na dwie grupy - „starych” i „nowych”. Ci pierwsi jeszcze przez 15 lat będą mogli korzystać z tzw. systemu opustów. Jest to model rozliczeń prosumentów obowiązujący do 31 marca 2022 roku, w którym:

 • za każdą 1 kWh oddaną do sieci można odebrać 0,8 kWh (instalacja o mocy do 10 kW),
 • za każdą 1 kWh oddaną do sieci można odebrać 0,7 kWh (instalacja większa niż 10 kW).

Ponadto "stary" prosument:

 • nie ponosi kosztów opłaty dystrybucyjnej zmiennej,
 • może rozliczać nadwyżkę energii przez 12 miesięcy,
 • może dobrowolnie podjąć decyzję o przejściu ma rozliczenie w systemie net-billingu,
 • po upływie 15 lat będzie musiał podpisać nową umowę, zgodną z panującymi warunkami.

„Nowi” prosumenci, czyli wszyscy, którzy korzystają z fotowoltaiki od 1 kwietnia 2022 roku z systemu opustów korzystać nie mogą. Rozliczenia przebiegają już na zasadach net-billingu, czyli:

 • sprzedaży nadwyżki energii do sieci,
 • opłatach za pobraną energię jak wszyscy odbiorcy prądu.

Przy czym, do lata 2024 roku cena prądu będzie ustalana miesięcznie, następnie okresy rozliczeniowe zostaną wydłużone.

Ważne

Prosumenci, którzy do 31 marca 2022 roku złożyli wniosek do Operatora Sieci Dystrybucyjnej o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, będą rozliczani w systemie opustów, czyli będą zaliczani do grupy tzw. "starych prosumentów".

Zasady rozliczania prosumentów w systemie net-billing

Net-billing zakłada, że pieniądze ze sprzedaży nadwyżki energii z fotowoltaiki będą znajdować się w depozycie przez okres 12 miesięcy. Dzięki nim prosument będzie mógł płacić za zużytą energię. Środki, które pozostaną niewykorzystane, będą im wypłacane. Ograniczono jednak wysokość wypłacanej kwoty, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym przewymiarowywaniem instalacji i nadprodukcją. Nie może być ona wyższa niż 20% wartości prądu, który został wprowadzony do sieci w danym miesiącu. Wyprodukowane nadwyżki będą sprzedawane po średniej cenie z rynku hurtowego z poprzedniego miesiąca, a od połowy 2024 roku - po średniej cenie godzinowej.

Ważne

"Stary" prosument będzie mógł zmienić system rozliczeń z systemu opustów na net-billing, tylko na własne życzenie. W przypadku jeśli taka zmiana systemu rozliczeń nastąpi, prosument nie będzie mógł powrócić do poprzedniego systemu, tj. systemu rozliczeń na zasadzie opustów.

Czy rozbudowa instalacji PV po 1 kwietnia oznacza utratę systemu opustów?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że w przypadku rozbudowy istniejącej, czyli założonej przed 1 kwietnia 2022 roku instalacji fotowoltaicznej, obowiązującym dla prosumenta systemem rozliczeń jest system opustów. Prosument musi jedynie poinformować operatora sieci o zmianie mocy zainstalowanej mikroinstalacji w terminie 14 dni od dnia dokonanej zmiany. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z karą w wysokości 1000 zł.

Net-billing - czy korzystny dla prosumenta?

W nowym systemie prosumenci muszą energię sprzedawać i kupować. W okresie wzmożonej produkcji prądu przez instalację fotowoltaiczną wygenerowane zostaną nadwyżki energii, które będzie można sprzedać operatorowi, a w okresie, gdy instalacja będzie produkowała mniej energii, wtedy trzeba będzie ją kupić. Wyprodukowane nadwyżki energii będą sprzedawane po średniej cenie z rynku hurtowego z poprzedniego miesiąca, a od połowy 2024 roku - po średniej cenie godzinowej. W sytuacji zapotrzebowania na energię elektryczną, którego nie będzie w stanie pokryć instalacja PV, będzie trzeba pobrać energię z sieci po cenach dla odbiorcy końcowego.

Eksperci twierdzą, że net-billing będzie mniej korzystny dla prosumenta niż system opustów, a czas zwrotu inwestycji w instalację fotowoltaiczną wydłuży się. Dużo się mówi o inwestowaniu w magazyny energii, które pozwalają przechowywać wygenerowane nadwyżki energii, aby wykorzystać je w przypadku np. przerw w dostawie prądu. Ale czy to jest dobre rozwiązanie?

Na świecie takie akumulatory stosowane są coraz powszechniej w systemach fotowoltaicznych on-grid. To tzw. rozwiązania hybrydowe, które łączą w sobie zalety systemu on-grid i off-grid. Prosument korzysta jednocześnie z zasobów zakładu energetycznego, ale jest też w pewnym stopniu niezależny od dostawcy prądu. Taki magazyn o pojemności 5 kWh to koszt od około 14 tys. zł netto, a 10 kWh - około 23 tys. zł, ale zakup i montaż w 2022 roku obejmuje dofinansowanie do magazynów energii w  ramach czwartej odsłonie programu Mój Prąd. Czy to przyczyni się do rozwoju rynku domowych magazynów ...?

Czytaj też:

Tymczasem, zakupem magazynów energii i zwiększaniem zużycia energii wytwarzanej we własnych instalacjach są być zainteresowane przedsiębiorstwa, a to ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej. Ponadto, pojawi się dla nich możliwość sprzedawania energii np. podmiotom, których zadaniem jest m.in. zakup nadwyżek energii elektrycznej i jej magazynowanie. Tu stawki mogą być wyższe, niż w przypadku rozliczania z operatorem.

Czytaj też:

Czy fotowoltaika w systemie net-billing dalej się opłaca?

Oczywiście, że tak. Własna elektrownia fotowoltaiczna to w dalszym ciągu oszczędność oraz odciążenie od drastycznie rosnących rachunków za energię. Tylko w tym roku ceny prądu w gospodarstwach domowych dla taryfy G11 wzrosły o ok. 24%. Polacy wciąż będą się interesować fotowoltaiką, również ze względu na bardziej wyśrubowane normy energetyczne przy budowie nowych domów.

Rząd polski zapowiedział ostatnio, że do końca 2022 roku Polska ma zrezygnować z importu gazu, ropy i węgla z Rosji. Ceny ogrzewania przy wykorzystaniu kotłów na propan, olej oraz pieców na węgiel, pellet oraz drewno wciąż rosną. Z raportu PORT PC wynika, że aktualnie najwyższy jest koszt ogrzewania domu o pow. 100 m² przy wykorzystaniu kotłów gazowych. Z analiz PORT PC najbardziej bezpieczne wydaje się inwestowanie w pompy ciepła, a że urządzenie działa na prąd, również w fotowoltaikę, która pokryje zużycie energii elektrycznej na ogrzanie domu. Jednak to dość kosztowna inwestycja, mimo dopłat rządowych.

Czytaj też:

Koszt ogrzewania domu pompą ciepła
Autor: PORT PCC Roczny koszt ogrzewania domu 100 mkw z obniżką VAT-u za I kwartał 2022 r. Link: Kliknij i powiększ

Trzeba też dodać, że Polacy w 2022 roku nadal będą mogli korzystać z dofinansowań. Z początkiem nowego roku ruszyła już czwarta odsłona programu Mój Prąd, a wnioski można składać od 15 kwietnia oraz Czyste Powietrze czy Ulga Termomodernizacyjna, co z pewnością zachęci do inwestowania w odnawialne źródła energii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej