Zamówienia publiczne na roboty budowlane: UE nie dla firm budowlanych z Polski

2017-08-17 16:11
Budownictwo UE
Autor: thinkstockphotos.com

Polskie firmy budowlane praktycznie nie istnieją na rynkach zamówień publicznych w innych krajach Unii Europejskiej. Według Urzędu Zamówień Publicznych (UZP), w 2016 r. firmy budowlane z Polski wygrały tam zaledwie pięć przetargów na roboty budowlane, choć - jak wynika z naszych danych - najpewniej było ich nieco więcej. A jak radzą sobie na polskim rynku zamówień publicznych zagraniczne firmy budowlane?

W Urzędzie Zamówień Publicznych dowiedzieliśmy się, że największy zagraniczny kontrakt na roboty budowlane – o wartości ponad 11 mln euro - uzyskała w 2016 r. firma budowlana Warbud oraz jej litewski partner – spółka LAKAJA. Jednak zamawiającym jest nasza ambasada na Litwie, która zleciła Warbudowi gruntowny remont i modernizację Pałacu Paców w Wilnie, jej przyszłą siedzibę. Zakres robót budowlanych, które właśnie dobiegły końca, obejmował m.in.: osuszenie budynku i wzmocnienie fundamentów i elementów konstrukcyjnych, wymianę połaci dachowych i konstrukcji dachu, renowację zabytkowych elementów pałacu wraz z polichromią ścienną, wykonanie wszystkich instalacji wewnętrznych oraz sieci zewnętrznych, a także remont istniejącej elewacji wraz z zagospodarowaniem dziedzińca wewnętrznego.

Pałac Paców w Wilnie
Autor: Warbud Remontowany przez Warbud Pałac Paców w Wilnie ma być siedzibą polskiej ambasady na Litwie.

Przetargi na roboty budowlane o niewielkiej wartości

Wskazane przez UZP pozostałe cztery, znacznie mniej spektakularne przetargi na roboty budowlane firmy budowlane z Polski wygrały w Niemczech. UZP podaje, że w miejscowości Teningen firma budowlana Schlegel z Bielan Wrocławskich zdobyła kontrakt na prace wykończeniowe o wartości ok. 256,2 tys. euro. Z kolei firma Climatic na zlecenie Städtisches Klinikum Görlitz wyprodukowała, dostarczyła oraz zmontowała w zaledwie pięć miesięcy budynek szpitalny wykonany w technologii modułowej o łącznej powierzchni 1245,55 m2. Wartość tego kontraktu wyniosła ponad 1,6 mln euro.

Budynek szpitalny w Gorlitz
Autor: Climatic Budynek szpitalny w Görlitz.

Okazuje się jednak, że UZP, który śledzi największe przetargi w bazie TED (elektronicznym suplemencie Dziennika Urzędowego UE), przeoczył kilka innych. Od dyrektora handlowego w Climatic Kamila Kowalczyka dowiedzieliśmy się, że ta firma zdobyła zlecenie w Lipsku na budynek szkoły oficerskiej dla Bundeswehry (za przeszło 1,5 mln euro), kantynę wojskową w Idar Oberstein (ok. 830 tys. Euro) oraz nadbudowała kondygnację miejskiej kliniki w Luneburgu (za niespełna 700 tys. euro.

Ponadto dwa kontrakty o wartości ok. 284 tys. euro każdy zdobył w Niemczech na rynku zamówień publicznych krakowski producent stolarki okiennej Finestra - dla Städtisches Klinikum Karlsruhe oraz Stiftung Hannoversche Kinderheilanstalt. Także w i w tej firmie zapewniają, że podobnych zleceń na dostawę okien udało jej się zdobyć w ubiegłym roku więcej.

Akademik w Neu Ulm
Autor: Finestra Akademik w Neu Ulm z oknami od firmy Finestra

Kontrakty w Polsce dla zagranicznych potentatów

A jak radzą sobie na polskim rynku zamówień publicznych firmy budowlane mające siedzibę w innych krajach UE? W UZP dowiedzieliśmy się, że w 2016 r. zagraniczne firmy – głównie włoskie i hiszpańskie - wygrały u nas tylko 19 przetargów budowlanych, za to ich łączna wartość sięgała 3 mld zł. A to dlatego, że te przetargi dotyczyły głównie budowy i remontu dróg i autostrad oraz linii kolejowych. Np. włoska firma Astaldi buduje odcinek warszawskiego metra oraz tunelowy odcinek ekspresowej „zakopianki”.

W UZP podkreślają, że w niektórych przetargach firmy zagraniczne były w konsorcjach z polskimi firmami wykonawczymi. Dodajmy jednak, że często są one w rękach zagranicznych właścicieli. Np. w 2016 r. liderem polskiego rynku zamówień publicznych na roboty budowlane była Grupa Budimex, w której pierwsze skrzypce gra hiszpański potentat Ferrovial. Występuje on w niektórych przetargach w konsorcjum z Budimeksem, który w 2016 r. wygrał łącznie 168 przetargów o łącznej wartości blisko 4 mld zł! Dodajmy, że najwięcej publicznych zleceń, bo aż 625, zdobyła Skanska, której właścicielem jest szwedzki gigant budowlany.

Sprawdź także: które firmy budowlane odniosły największe sukcesy w rywalizacji o publiczne kontrakty w 2016 r.>>

Astaldi_tunel_Zakopianka
Autor: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa Astaldi zaczęła drążyć tunel na odcinku trasy S7 Naprawa – Skomielna Biała.

O jakie pieniądze toczy się walka?

UZP opublikował właśnie sprawozdanie za 2016 r., z którego wynika, że wartość kontraktów udzielonych w trybie Prawa zamówień publicznych sięgała 107,4 mld zł, czyli o 8,9 mld mniej niż rok wcześniej. Przy czym na roboty budowlane przypadało przeszło 36,5 mld zł. Inaczej to wygląda, jeśli chodzi o strukturę liczby udzielonych zamówień w podziale na rodzaj zamówienia. 27% zamówień dotyczyło robót budowlanych.

W 2016 r. minimalnie więcej firm walczyło o publiczne kontrakty budowlane - liczba ofert przypadająca na statystyczny rozstrzygnięty przetarg zwiększyła się z 4,3 do 4,32. Oznacza, że konkurencja nieco wzrosła. Pamiętajmy jednak, że sytuacja się zmienia. Np. w kryzysowych latach początku XXI w. statystycznie na jeden przetarg budowlany przypadało aż sześć ofert. W miarę jak sytuacja gospodarcza się poprawiała, ta średnia topniała - do zaledwie dwóch ofert w 2007 r.

Wartość polskiego rynku zamówień publicznych w latach 2013-2016
Autor: UZP
Struktura postępowań w podziale na rodzaj zamówienia - roboty budowlane
Autor: UZP
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej