Pomorska Kolej Metropolitalna

2016-05-20 12:45
Pomorska Kolej Metropolitalna
Autor: materiał prasowy Nowa linia połączyła Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i istniejącą linią kolejową

Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM) to najważniejszy i największy projekt komunikacyjny zrealizowany w województwie pomorskim. Nowa linia kolejowa połączyła Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i istniejącą linią kolejową Gdynia-Kościerzyna. Inwestycję zrealizowało konsorcjum firm Budimex i Ferrovial Agroman.

Nowoczesna linia kolejowa na Pomorzu
Dzięki Polskiej Kolei Metropolitalnej Gdańsk odzyskał bezpośrednie połączenie kolejowe z Kartuzami i Kościerzyną, zniszczone podczas II wojny światowej. To bardzo duża i znacząca inwestycja przede wszystkim pod względem użyteczności dla mieszkańców Pomorza i turystów. Ta 20-kilometrowa linia łącząca Gdańsk Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej połączona z istniejącą linią kolejową Gdynia-Kościerzyna gwarantuje szybki, ekonomiczny i ekologiczny transport kolejowy. Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej możliwa była dzięki ponad 618 mln zł z funduszy europejskich. Wartość całej inwestycji to ponad miliard złotych. Jest to pierwsza linia kolejowa w Polsce zrealizowana przez samorząd wojewódzki. 

Najpopularniejsze przystanki
Wzdłuż linii PKM powstało 8 stacji, z których 6 pełni funkcję węzłów integracyjnych. Według przeprowadzonych badań największym zainteresowaniem pasażerów cieszą się przystanki „Wrzeszcz”, „Port Lotnisko” oraz „Strzyża”. Ostatnie miejsce w tym zestawieniu zajmuje stacja „Niedźwiednik”, która jest najbardziej oddalona od miejskiej zabudowy. Według PKM w ciągu roku z linii może korzystać od 6,5 do 10,5 mln pasażerów. 

PKM to wielka szansa dla regionu
Dotychczas z Kaszub do Trójmiasta trudno było dojechać. PKM rozwiazuje problem komunikacji, co może przyczynić się do zmniejszenia bezrobocia w regionie. . Stwarza też nowe perspektywy dla młodych ludzi. Pomorska Kolej Metropolitarna cały czas się rozwija. W przyszłości być może będzie rozbudowana w kierunku Kaszub. 

Budowa Roku 2014
Projekt jeszcze przed uruchomieniem otrzymał nagrodę I stopnia w konkursie organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa – "Budowa Roku 2014". Inwestycja została wyróżniona pod względem zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, dobrej organizacji procesu budowlanego, wysokiej jakości wykonawstwa oraz zapewnienia bezpieczeństwa pracy i przestrzegania zasad ochrony środowiska.

Nazwa inwestycji: Pomorska Kolej Metropolitalna
Inwestor: Pomorska Kolej Metropolitalna SA
Generalny wykonawca: Budimex SA
Projekt: Transprojekt Gdański
Początek budowy: maj 2013
Koniec budowy: kwiecień 2015
Koszt inwestycji: 949 mln zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej