Pomorska Kolej Metropolitalna

2016-05-20 12:45
Pomorska Kolej Metropolitalna
Autor: materiał prasowy Nowa linia połączyła Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i istniejącą linią kolejową

Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM) to najważniejszy i największy projekt komunikacyjny zrealizowany w województwie pomorskim. Nowa linia kolejowa połączyła Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i istniejącą linią kolejową Gdynia-Kościerzyna. Inwestycję zrealizowało konsorcjum firm Budimex i Ferrovial Agroman.

Nowoczesna linia kolejowa na Pomorzu
Dzięki Polskiej Kolei Metropolitalnej Gdańsk odzyskał bezpośrednie połączenie kolejowe z Kartuzami i Kościerzyną, zniszczone podczas II wojny światowej. To bardzo duża i znacząca inwestycja przede wszystkim pod względem użyteczności dla mieszkańców Pomorza i turystów. Ta 20-kilometrowa linia łącząca Gdańsk Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej połączona z istniejącą linią kolejową Gdynia-Kościerzyna gwarantuje szybki, ekonomiczny i ekologiczny transport kolejowy. Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej możliwa była dzięki ponad 618 mln zł z funduszy europejskich. Wartość całej inwestycji to ponad miliard złotych. Jest to pierwsza linia kolejowa w Polsce zrealizowana przez samorząd wojewódzki. 

Najpopularniejsze przystanki
Wzdłuż linii PKM powstało 8 stacji, z których 6 pełni funkcję węzłów integracyjnych. Według przeprowadzonych badań największym zainteresowaniem pasażerów cieszą się przystanki „Wrzeszcz”, „Port Lotnisko” oraz „Strzyża”. Ostatnie miejsce w tym zestawieniu zajmuje stacja „Niedźwiednik”, która jest najbardziej oddalona od miejskiej zabudowy. Według PKM w ciągu roku z linii może korzystać od 6,5 do 10,5 mln pasażerów. 

PKM to wielka szansa dla regionu
Dotychczas z Kaszub do Trójmiasta trudno było dojechać. PKM rozwiazuje problem komunikacji, co może przyczynić się do zmniejszenia bezrobocia w regionie. . Stwarza też nowe perspektywy dla młodych ludzi. Pomorska Kolej Metropolitarna cały czas się rozwija. W przyszłości być może będzie rozbudowana w kierunku Kaszub. 

Budowa Roku 2014
Projekt jeszcze przed uruchomieniem otrzymał nagrodę I stopnia w konkursie organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa – "Budowa Roku 2014". Inwestycja została wyróżniona pod względem zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, dobrej organizacji procesu budowlanego, wysokiej jakości wykonawstwa oraz zapewnienia bezpieczeństwa pracy i przestrzegania zasad ochrony środowiska.

Nazwa inwestycji: Pomorska Kolej Metropolitalna
Inwestor: Pomorska Kolej Metropolitalna SA
Generalny wykonawca: Budimex SA
Projekt: Transprojekt Gdański
Początek budowy: maj 2013
Koniec budowy: kwiecień 2015
Koszt inwestycji: 949 mln zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej