Osiedle Jasielska w Poznaniu będzie z prefabrykatów. Nie przypomina bloków z wielkiej płyty

2017-10-18 19:07
Osiedle Jasielska w Poznaniu
Autor: Pekabex Tak ma wyglądać osiedle Jasielska w Poznaniu.

Osiedle budynków mieszkalnych przy ul. Jasielskiej, które w 2018 r. wybuduje w technologii prefabrykowanej poznańska firma Pekabex Development, w niczym nie przypomina bloków z wielkiej płyty z okresu PRL.

Pekabex jest polskim producentem prefabrykatów, który tylko w Szwecji buduje z nich rocznie 1-1,2 tys. mieszkań. Szwedzi preferują technologię prefabrykowaną, bo budowa takich domów trwa zwykle o 25-30% krócej niż wznoszonych metodą tradycyjną, czyli bloczków lub cegieł. Ponadto współczesna „wielka płyta” w bardzo dużym stopniu uniezależnia inwestorów od warunków atmosferycznych, co przyspiesza czas przekazania klientom gotowych mieszkań.

Osiedle Jasielska z prefabrykatów

Problem w tym, że polscy deweloperzy bardzo rzadko budują bloki z prefabrykatów. Z danych GUS wynika, że w budownictwie mieszkaniowym dominuje u nas technologia tradycyjna. Daleko w tyle jest monolityczna. Natomiast budynków wznoszonych w technologii wielkopłytowej i wielkoblokowej jest jak na lekarstwo. W 2016 r. powstało ich zaledwie 7, a udział w łącznej kubaturze wynosił 0,3%.

Patrz też: dlaczego w Polsce boimy się budowy z prefabrykatów? Rozmowa z architektem Wojciechem Koteckim z BBGK Architekci

Szefowie Pekabex liczą, że przekonają do technologii domów z prefabrykatów deweloperów, jeśli firma sama wybuduje osiedle, które odniesie sukces rynkowy. W tym celu powołana została spółka Pekabex Development, która kupiła działkę przy ul. Jasielskiej 9 w Poznaniu. Powstanie na niej sześć pięciokondygnacyjnych budynków z mieszkaniami na sprzedaż, które mają być wizytówką technologii prefabrykowanej.

Patrz też: architekci są zgodni: budownictwo prefabrykowane trzeba w Polsce wypromować>>

Osiedle Pekabex w Poznaniu
Autor: Pekabex

Wizytówka prefabrykacji

– Chcemy mocno skupić się na rozwiązaniach technicznych, szczególnie w zakresie konstrukcji budynku – mówi Maciej Putowski, specjalista ds. inwestycji w Pekabeksie. – Zależy nam na najwyższym komforcie przyszłych mieszkańców oraz ekologii, więc zadbamy o kameralny charakter osiedla, inteligentne instalacje, izolację termiczną z nawiązką wykraczającą poza obecne standardy i dobrą akustykę – dodaje.

Pekabex zlecił kilku lokalnym biurom architektonicznym przygotowanie koncepcji zabudowy uwzględniającej możliwości terenu. Ostatecznie firma zdecydowała się na projekt pracowni Adam Mikulicz Architekci. Budowa rozpocznie się wiosną 2018 r. Pierwsi mieszkańcy będą mogli wprowadzić się do swoich mieszkań już na początku 2019 r., a więc po niespełna roku. Dodajmy, że przeciętny czas budowy domów wielorodzinnych w technologii tradycyjnej wynosi średnio 21 miesięcy.

– Po sukcesie tego projektu planujemy wykorzystać zgromadzony „know-how” na podobnych inwestycjach w nowych lokalizacjach – zapowiada Maciej Putowski z Pekabeksu.

Patrz też: co wiemy o prefabrykatach? Sonda Muratorplus>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej