Domy z prefabrykatów. Jedno piętro w 8 dni. Tak Pekabex buduje domy z prefabrykatów

2020-01-31 14:23 MS, mawi
Domy z prefabrykatów
Autor: Pekabex Czy budowa tego osiedla w Poznaniu przekona innych deweloperów do prefabrykatów?

Domy z prefabrykatów w Poznaniu przy ul. Jasielskiej powstają jak "grzyby po deszczu". To pilotażowy projekt Pekabeksu - osiedle Jasielska. Firma ma zamiar budować w Polsce domy z prefabrykatów na szerszą skalę, jeżeli przedsięwzięcie zakończy się sukcesem. Wszystko wskazuje na to, że tak będzie, gdyż Pekabex właśnie uruchomił fabrykę prefabrykatów Kokoszki II w Gdańsku, w której będą produkowane głównie elementy do zastosowania w budownictwie mieszkaniowym.

Domy z prefabrykatów - czas to pieniądz

Domy z prefabrykatów powstają w bardzo szybkim tempie. 19 czerwca 2018 został wmurowany kamień węgielny pod budowę Osiedla Jasielska.

Na przełomie czerwca i lipca powstawała hala garażowa z elementów prefabrykowanych, w sierpniu rozpoczęliśmy stawianie ścian parteru, w tym tygodniu kończymy stawianie kolejnej kondygnacji – powiedziała Ligia Szulc, Pełnomocnik Zarządu ds. Komunikacji w firmie Pekabex.

Ponadto Ligia Szulc zapewnia, że piętro w domu z prefabrykatów powstaje w 8 dni roboczych: 4 dni robocze zajmuje montaż elementów prefabrykowanych i 4 dni potrzeba na wykonanie okablowania instalacji elektrycznej oraz dozbrojenie i wypełnienie spoin pomiędzy elementami.

Przypomnijmy, że Pekabex jest producentem domów z prefabrykatów betonowych, a Osiedle Jasielska w Poznaniu jest jej pierwszym przedsięwzięciem deweloperskim. Pekabex sprzedaje bowiem domy z prefabrykatów głównie do Skandynawii.

Dlaczego domy z prefabrykatów powstają szybko?

– Konstrukcja wraz z garażem podziemnym została zaprojektowana głównie z elementów prefabrykowanych. Część podziemna to układ słupowo-belkowy ze ścianami wypełniającymi oraz stropami z płyt kanałowych. Część mieszkalna to mieszanka ścian jedno oraz trójwarstwowych stanowiących główny układ konstrukcyjny – opowiada zastępca dyrektora działu projektowego w Pekabeksie Łukasz Majchrzak. I dodaje, że ściany zewnętrzne stanowią elementy trójwarstwowe z pełni wykończoną w fabryce domów warstwą elewacyjną. Elewację pokrywa farba silikatowa, a spoiny między częściami imitującymi drewno wypełnia silikon.

– Osadzenie okien oraz wstawienie akcesoriów elektrycznych jeszcze na etapie produkcji pozwoliło na ograniczenie w znacznym stopniu robót wykończeniowych na budowie – podkreśla Łukasz Majchrzak.

Jakie jeszcze gotowe elementy przyjechały na budowę? Płyty sprężone stanowiące stropy budynku, które także zostały wyposażone w puszki elektryczne. Wmontowane w nich haki, na których bezpośrednio można zawiesić lampy sprawiają, że aranżacja wnętrz nie wymaga dodatkowych prac w wykończonym mieszkaniu. Biegi schodowe oraz spoczniki to także elementy prefabrykowane, produkowane w gdańskim oddziale Pekabeksu. Wytłumienie drgań oraz ograniczenie hałasu w ciągach komunikacyjnych gwarantują podkłady bi-trapezowe użyte podczas montażu wspomnianych elementów.

Domy z prefabrykatów szybciej niż z cegieł czy bloczków

Firma informuje, że w połowie września 2018 r. ma być zakończony montaż konstrukcji, a mieszkania w pierwszych 2 budynkach zostaną oddane do użytkowania w marcu 2019 r. Łącznie do użytku zostanie oddanych 56 mieszkań o powierzchni ok. 2828 m².

– Zastosowanie technologii prefabrykowanej pozwoli oddać mieszkańcom do użytku gotowe mieszkania w czasie szybszym o 30% niż w technologii tradycyjnej – mówi prezes Pekabeksu Robert Jędrzejowski. – Wierzymy, że ten pionierski projekt wprowadzi naszą firmę ponownie na rynek mieszkaniowy w Polsce.

Dodajmy, że firma od wielu lat, z dużym powodzeniem buduje tego typu osiedla modułowe w Skandynawii. Rocznie oddaje tam do użytku ponad 1,2 tys. mieszkań. Grupa Pekabex jest też krajowym liderem w projektowaniu, produkcji, montażu konstrukcji i wykonawstwie budynków i obiektów przemysłowych w oparciu o technologię prefabrykacji elementów żelbetowych. Produkcja realizowana jest w czterech fabrykach zlokalizowanych w Poznaniu, Gdańsku, Mszczonowie (k. Warszawy) oraz Bielsku Białej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej