Stolica liczy swoje inwestycje

2009-11-29 22:10
Most Północny, Białołęka
Autor: UM Warszawa

"Wierzę, że stolica już staje się i będzie w przyszłości głównym miastem Europy Środkowej XXI wieku" – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. W Urzędzie Dzielnicy Bemowo, w ostatnim tygodniu listopada 2009 r., władze miasta podsumowały ostatnie inwestycje miasta.

- W ciągu 3 lat zrobiliśmy dużo. W czasie naszej kadencji miasto wydało na inwestycje 6 mld zł, czyli 0,6% PKB. To ogromy zastrzyk. To 2 mld złotych więcej niż nasi poprzednicy wydali w okresie czterech lat. To ogromny skok cywilizacyjny dla Warszawy - podkreśliła prezydent Warszawy. - Polska ma szczęście, bo patrząc na mapę Europy nasz kraj jako jedyny odnotował wzrost gospodarczy. Mimo kryzysu jest on taki sam, jak w 2001 r.

- Warto sobie przypomnieć rzeczy, które zostały zrobione – podkreślił Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent miasta. - Budżet przyszłoroczny mamy bardzo ambitny. Na inwestycje przeznaczymy blisko 2,7 mld złotych. Mamy kilkanaście inwestycji w toku...

Trzy lata to m.in.: rozpoczęcie budowy Mostu Północnego; podpisanie umowy na wybudowanie centralnego odcinka II linii metra; dokończenie I linii metra (cztery nowe stacje + węzeł komunikacyjny Młociny); rewitalizacja Krakowskiego Przedmieścia; rozpoczęcie budowy Centrum Nauki Kopernik, miejskiego stadionu przy ul. Łazienkowskiej, siedmiu Syrenek i czterech Orlików (cztery kolejne w budowie), węzła Łopuszańska i węzła Marsa, wybudowanie 2,5 tys. miejsc parkingowych na siedmiu parkingach Parkuj i Jedź; pojawienie się 620 nowych autobusów na ulicach stolicy; uruchomienie Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego; podpisanie kontraktu na dostawę 186 nowych niskopodłogowych tramwajów; remonty dróg (np. Alej Ujazdowskich czy ul. Francuskiej) i torowisk (trasa W-Z czy Aleje Jerozolimskie).

Transport publiczny
Budowa centralnego odcinka II linii metra to najważniejsza inwestycja w infrastrukturę transportową najbliższych lat. Umowa na zaprojektowanie i wybudowanie tej nitki podziemnej kolejki została podpisana w październiku. Prace w terenie rozpoczną się jesienią 2010. Budowa odcinka o długości 6 km, z przejściem pod dnem Wisły i budową siedmiu stacji, potrwa 48 miesięcy i pochłonie ponad 4,1 mld zł.

Budowa centralnego odcinka II linii metra to najważniejsza inwestycja w infrastrukturę transportową najbliższych lat
Autor: UM Warszawa

Najważniejszą zakończoną inwestycją jest oddanie do użytku całej I linii metra. W ciągu 2 lat Warszawie przybyły 4 nowe stacje metra: Słodowiec, Stare Bielany, Wawrzyszew oraz Młociny (tu powstał węzeł komunikacyjny z pętlą autobusową, tramwajową i parkingiem typu Parkuj i Jedź na tysiąc samochodów).
Trzy ostatnie lata to także intensywna wymiana taboru oraz modernizacja torów tramwajowych - zakończono remonty w Alejach Jerozolimskich, na trasie W- Z i na ul. Młynarskiej. Po konferencji podpisano aneks do umowy wieloletniej pomiędzy Tramwajami Warszawskimi a Miastem st. Warszawa, który pozwoli na wybudowanie trasy tramwajowej na Tarchomin.
Oprócz Młocin, parkingi Parkuj i Jedź wybudowano w 6 innych miejscach: przy stacjach metra Stokłosy, Wilanowska, Ursynów, Marymont oraz przy ul. Połczyńskiej i przy przystanku kolejowym w Aninie. Ogłoszono też przetarg na budowę parkingu w al. Krakowskiej. W sumie w ciągu ostatnich trzech lat w stolicy przybyło prawie 2,5 tys. miejsc parkingowych w ramach systemu P+R.

Drogi
Kolejnym priorytetem inwestycyjnym miasta jest infrastruktura drogowa. W ciągu ostatnich 3 lat na budowę nowych i modernizowanie starych dróg stołeczny ratusz wydał ok. 1,3 mld zł. To o 300 mln zł więcej niż razem wydano w poprzednich czterech latach. Najważniejszą inwestycją drogową jest rozpoczęta w tym roku budowa Trasy Mostu Północnego. Budowa przeprawy pochłonie ok. 977 mln zł i zakończy się pod koniec 2011 r.

Realizacja wielu inwestycji drogowych jest zaawansowana bądź zakończona: ul. Powiązkowska, Strażacka, Modlińska, Paryska, Al. Rzeczypospolitej, Al. Wilanowska, Al. ujazdowskie, Węzeł Marsa.
Trzy minione lata to także ruch przy weekendowych wymianach nawierzchni – czyli tzw. frezowaniach. To szybka metoda remontów ulic, nie stosowana w żadnym innym mieście w Polsce. W latach 2007-2009 nową nawierzchnię zyskało ponad 250 km stołecznych dróg.

Kultura
Jeszcze nigdy w Warszawie nie inwestowano tyle w infrastrukturę kulturalną. Z niecałych 600 tys. zł w 2003 r. wydatki wzrosły do 282 mln zł w 2009 r. Najważniejsze przykłady bieżących inwestycji w instytucje kultury to np. budowa Centrum Nauki Kopernik – nowoczesnego eksploratorium zlokalizowanego nad Wisłą na tunelu Wisłostrady, Muzeum Historii Żydów Polskich na Muranowie, modernizacja Teatru Powszechnego na Pradze czy zakup nieruchomości dla Sinfonii Varsovii na ul. Grochowskiej.

Jeszcze nigdy w Warszawie nie inwestowano tyle w infrastrukturę kulturalną
Autor: UM Warszawa

Sport
Za miejskie pieniądze powstało 11 nowoczesnych, otwartych kompleksów sportowych, w tym 7 w ramach programu "Syrenka" oraz 4 w ramach programu "Orlik 2012". W budowie są kolejne cztery "Orliki" i jedna "Syrenka". Intensywne prace trwają na budowie stadionu piłkarskiego przy ul. Łazienkowskiej - wykonywany jest montaż żelbetowych stopnic trybun, rozpoczęto konstrukcje dachu.

Zdrowie
Od trzech lat utrzymywany jest stały, wysoki poziom nakładów na inwestycje w ochronę zdrowia, znacznie przekraczający 100 mln zł. Oprócz wielkich inwestycji w szpitale jak np. szpital Inflancka, Praski, Grochowski, Świętej Rodziny, Świętej Zofii czy Wolski realizowane są także na szeroką skalę inwestycje polegające na modernizacji, przebudowie i rozbudowie przychodni, ośrodków zdrowia w dzielnicach.

Pomoc społeczna
Inwestycje w zakresie pomocy społecznej obejmuje przede wszystkim modernizacje i przebudowy Domów Pomocy Społecznej, Domów Dziecka, Ognisk Wychowawczych, żłobków oraz budowę Rodzinnych Domów Dziecka. Największą realizowaną obecnie inwestycją w tym obszarze jest budowa wielofunkcyjnego Centrum dla osób z chorobą Alzheimera wraz z modernizacją Domu Pomocy Społecznej przy ul. Nowoursynowskiej.

Największą realizowaną obecnie inwestycją w tym o wielofunkcyjnego Centrum dla osób z chorobą Alzheimera
Autor: UM Warszawa

Inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji intensywnie inwestuje w sieć wodociągową i kanalizacyjną – w 2008 r. firma zbudowała 41,9 km wodociągów, plan na 2009 r. zakłada 67,5 km. Długość nowej kanalizacji ułożonej w 2008 r. to 51,5 km, plan na 2009 r. zakłada 21,9 km.
MPWiK nieustannie rozbudowuje sieć włączając te rejony Warszawy, gdzie mieszkańcy nadal korzystają ze studni głębinowych i szamb – m.in. dzielnice Wawer, Białołęka, Wilanów, Włochy. Nowe wodociągi ułożono min. na ulicach Na Skraju, Vogla, ul. Głubczyckiej i Gęślarskiej, Brzoskwiniowej, Pomarańczowej, Podkowy. Skanalizowano m.in. ulice Krzyżówki, Fleminga, Zagadki. Trwają prace przy budowie kanalizacji i wodociągów w Starych Włochach.
MPWiK prowadzi dwie duże inwestycje bezpośrednio związane z poprawą jakości wody oraz ekologią. Modernizacja wodociągu centralnego czyli filtrów to wprowadzenie w Zakładzie Wodociągu Centralnego procesów ozonowania i filtracji przez złoże węglowe. Nowe budynki, w których znajdą się urządzenia, powstają w miejscu nieużywanych od kilku lat filtrów powolnych od strony ul. Raszyńskiej.
Obecnie trwają prace budowlane oraz technologiczne budynku filtrów węglowych i ozonowania oraz roboty w celu wykonania połączenia istniejącego układu technologicznego z nowym obiektem. Według danych na koniec września 2009 r. wykonano ok. 62% konstrukcji budynku filtrów węglowych i ozonowania. Rozpoczęto realizację robót wykończeniowych zewnętrznych (elewacja budynku) oraz konstrukcji więźby dachowej z drewna litego w części północnej budynku. We wrześniu przyszłego roku prace się zakończą. Koszt budowy to ok. 72 mln euro, z czego ok. 36 mln euro stanowi dofinansowanie z UE.

Modernizacja oczyszczalni ścieków Czajka
Autor: UM Warszawa

Drugim przedsięwzięciem jest modernizacja oczyszczalni ścieków Czajka (zdjęcia powyżej). Oczyszczalnia przyjmuje w tej chwili ścieki z całej prawobrzeżnej części miasta a po modernizacji i wybudowaniu kolektorów przesyłowych pod dnem Wisły, także z północnej części lewobrzeżnej Warszawy – wtedy już wszystkie ścieki z miasta będą oczyszczane. Zmodernizowana „Czajka” ma ruszyć jesienią 2010 r. Prace budowlane trwają na ok. 30 ha terenu; na budowie, przy robotach budowlanych i sieciowych zatrudnionych jest ok. 1000 osób, przy montażu urządzeń – ponad 100 osób.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej