Rada Mieszkalnictwa przyjęła założenia specustawy mieszkaniowej

2018-02-15 10:20
Rada Mieszkalnictwa
Autor: KPRM Pierwsze posiedzenie Rady Mieszkalnictwa pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego.

Specustawa mieszkaniowa zacznie obowiązywać jeszcze w pierwszej połowie 2018 r. – zapowiedział 14 lutego 2018 r. minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński po posiedzeniu Rady Mieszkalnictwa.

Min. Kwieciński poinformował, że Rada Mieszkalnictwa przyjęła założenia projektu specustawy mieszkaniowej. Ma ona odblokować podaż gruntów pod budownictwo mieszkaniowe i usunąć bariery biurokratyczne i prawne, które je hamują.

Budowlany tor przeszkód

Obecnie ponad jedna trzecia gruntów znajdujących się w granicach administracyjnych miast to grunty rolne lub poprzemysłowe. Ze względu na bardzo niskie pokrycie planami zagospodarowania przestrzennego (ok. 30 proc. powierzchni kraju), wykorzystanie tych gruntów na cele mieszkaniowe jest bardzo czasochłonne. Inwestorzy czekają nawet 5 lat na tzw. odrolnienie gruntów oraz niezbędne decyzje i pozwolenia. To prowadzi m.in. do nadmiernego rozrastania się przedmieść polskich miast oraz wzrostu kosztów budowy mieszkań.

– Chcemy, aby poprzez wprowadzone zmiany w specustawie mieszkaniowej ten okres skrócił się do ok. pół roku do roku – powiedział min. Kwieciński w rozmowie z PAP.

W miastach priorytetem budowa mieszkań

Z naszych informacji wynika, że specustawa pozwoli na automatyczne odrolnienie gruntów rolnych w miastach i ich szybkie wykorzystanie na cele mieszkaniowe. Realizacja inwestycji mieszkaniowych byłaby możliwa bez względu na zapisy miejscowego planu lub ich brak. Oczywiście dla inwestycji niezgodnych z planem zagospodarowania przestrzennego konieczna byłaby zgoda gminy.

Z zachowaniem władztwa planistycznego gmin, decyzje lokalizacyjne mają być podejmowane przez wojewodów. Dodatkowo przewidywane są ułatwienia w finansowaniu infrastruktury towarzyszącej dla gmin – inwestycje do kwoty tzw. progów unijnych zostaną wyłączone z reżimu przepisów prawa zamówień publicznych.

Wszyscy inwestorzy na równych prawach

Co ważne, z zapisów specustawy mogłyby skorzystać na równych prawach wszyscy inwestorzy mieszkaniowi, a więc nie tylko publiczni, np. gminy, ale także deweloperzy budujący mieszkania na sprzedaż. Muszą się ono jednak liczyć z tym, że w zamian za ułatwienia w realizacji inwestycji, specustawa narzuci rygorystyczne standardy urbanistyczne, w tym dostęp do infrastruktury komunikacyjnej (komunikacja miejska) i społecznej (żłobek, przedszkole, szkoła, przychodni zdrowia) oraz terenów zielonych. Jerzy Kwieciński podkreślił, że rząd zrobi wszystko, żeby specustawa mieszkaniowa trafiła na biurko prezydenta do podpisu jeszcze w pierwszej połowie 2018 r.

Ranking miast PZFD
Autor: PZFD Tabela pokazuje, jaki procent powierzchni miast jest pokrytych planami zagospodarowania przestrzennego.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej