Nowy polski ekocertyfikat Planet Friendly dla budynków - jakie kryteria certyfikacji uwzględnia?

2023-02-26 15:38
Magazyn logistyczny Schiessl Polska certyfikowany w systemie Planet Friendly
Autor: materiał prasowy Ośrodka Badań i Rozwoju „Save The Planet” Magazyn logistyczny Schiessl Polska certyfikowany w systemie Planet Friendly

Planet Friendly to kompleksowy i wielokryterialny system certyfikacji budynków uwzględniający energooszczędność, zasady zrównoważonego rozwoju oraz well-being. Certyfikat opracował poznański Ośrodek Badań i Rozwoju „Save The Planet”. Są już pierwsze inwestycje, które zostały certyfikowane w nowym systemie.

Budynki w Polsce są certyfikowane według kilku standardów. Do najpopularniejszych należą brytyjski BREEAM oraz amerykański LEED.

Z raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego „Zrównoważone certyfikowane budynki” wynika, że liczba certyfikowanych w naszym kraju obiektów nowopowstających i istniejących wyniosła 1359 (dane marzec 2022). Tym samym zanotowano roczny wzrost na poziomie 23,5%. Najwięcej certyfikowanych budynków to wciąż biurowce (ponad 47%). Systematycznie rosną udziały obiektów logistycznych (ponad 29%), na podobnym poziomie pozostają nieruchomości handlowe (niecałe 13 %). 

Nowy polski standard certyfikacji

Planet Friendly mogą uzyskać zarówno obiekty (np. biurowe, magazynowe, przemysłowe, użyteczności publicznej oraz przestrzenie (np. w centrach handlowych) nowopowstające, jak i te istniejące. Ośrodek Badań i Rozwoju „Save The Planet” przyznaje certyfikaty na czterech poziomach:

  • Understanding,
  • Respectful,
  • Caring
  • oraz Loving.

Wynik zależy od liczby punktów, przyznawanych na podstawie różnorodnych kryteriów dotyczących m.in.:

  • zarządzania zrównoważonym rozwojem,
  • troski o dobro środowiska naturalnego, w tym flory i fauny,
  • dobrostanu pracowników,
  • jakości rozwiązań zastosowanych w budynku lub przestrzeni.

Nad procesem certyfikacji czuwają profesjonalni audytorzy oraz rada naukowa Ośrodka Badań i Rozwoju „Save The Planet”, złożona z doświadczonych naukowców, m.in. z zakresu budownictwa, architektury, zarządzania, ekonomii.

Celem naszego ośrodka było stworzenie nowego i kompleksowego standardu, który łączy w sobie elementy certyfikacji obiektów zrównoważonych, pod kątem well-being, zasad fair trade, obliczania śladu węglowego, zarządzania łańcuchem dostaw, efektywności energetycznej budynku, jego cyklu życia – mówi dr inż. Mirosław Kruszyński, prezes Ośrodka Badań i Rozwoju „Save The Planet”. – Tak powstał certyfikat Planet Friendly. Jest on zgodny z wymogami norm i przepisów polskiego oraz unijnego prawa, uwzględnia również cele z „Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030” oraz wytyczne do raportowania ESG.

Budynki z certyfikatem Planet Friendly

Certyfikat Planet Friendly został już przyznany pierwszemu obiektowi – magazynowi Schiessl Polska w Środzie Wielkopolskiej (poziom Understanding), oraz przestrzeni – Save The Planet Experience Center w Poznaniu, która znajduje się w CH Posnania (poziom Loving).

W trakcie certyfikacji Planet Friendly są już kolejne obiekty. Chodzi o Smart Building Center (poziom Loving), czyli siedzibę WPIP, generalnego wykonawcy oraz projektanta specjalizującego się w  budowaniu i wyposażaniu budynków zaawansowanych technologicznie oraz nowa siedziba firmy Marolex (poziom Understanding), producenta opryskiwaczy akumulatorowych, ciśnieniowych, plecakowych oraz spryskiwaczy ręcznych.

Ośrodek Badań i Rozwoju „Save The Planet” – skupia się na prowadzeniu prac badawczych w dziedzinie budownictwa, ochrony środowiska oraz ergonomii, ukierunkowanych na ich wdrożenie i zastosowanie w praktyce. Są to rozwiązania obejmujące m.in.: certyfikację budynków, projektowanie obiektów budowlanych w 3D z uwzględnieniem rzeczywistości rozszerzonej, rozwój technologii budowlanej i produkcji materiałów budowlanych, wdrożenia w zakresie zarządzania budynkiem inteligentnym z wykorzystaniem systemu BMS, wdrożenie i rozwój innowacyjnego systemu zarządzania projektem, budową, eksploatacją i rozwojem inteligentnego autonomicznego środowiska i wspomagającego go informatycznego systemu zarządzania IAS-em (MetaBMS).

Może zainteresuje Cię także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej