Koks zamiast węgla? Koks opałowy jest w sprzedaży dla gospodarstw domowych. Ile kosztuje?

2022-10-14 19:59
koks opałowy
Autor: gettyimages Koks jako opał? Trzeba mieć tylko odpowiedni piec

Koks opałowy do domowych pieców znalazł się w specjalnej ofercie Koksowni Bytom. Sprzedaż koksu cieszy się sporą popularnością. Superkoks, bo tak nazywa się opał w sklepie koksowni, sprzedawany jest luzem i w workach. Czy koks można używać zamiast węgla? Jaka jest cena koksu opałowego?

Spis treści

  1. Czym jest koks i jak powstaje?
  2. Jaka jest różnica między koksem a węglem
  3. W jakich kotłach można palić koksem?
  4. Cena koksu opałowego

Bytomska Koksownia wchodzi na rynek z koksem opałowym dla gospodarstw domowych. To odpowiedź na kryzys energetyczny. Koks jest już kolejną alternatywą, po miałach węglowych i węglu brunatnym, dla węgla kamiennego. Ten popularny 20-30 lat temu rodzaj opału znów wraca jako źródło ciepła wielu domów.

Czym jest koks i jak powstaje?

Koks uzyskuje się poprzez przemysłowe wygrzewanie węgla kamiennego w temperaturze 600-1200°C w specjalnie skonstruowanym piecu koksowniczym za pomocą gazów spalinowych (bez dostępu tlenu). Pod względem zastosowania wyróżnia się koks wielkopiecowy, metalurgiczny, odlewniczy, przemysłowy oraz opałowy.

Jaka jest różnica między koksem a węglem

Koks opalowy ma postać dużych bryłek o nieregularnych kształtach. Jest praktycznie czystym węglem (ma go ponad 90%). W składzie koksu (poza dominującym węglem) znajdują się jedynie pozostałości gazów koksowniczych oraz niewielkie ilości substancji towarzyszących procesowi rozpadu węgla kamiennego. Oznacza to, ze jest mniej zanieczyszczony niż węgiel. Nie brudzi i nie dymi jak węgiel, ponieważ nie ma w sobie substancji smolistych. Koks wyróżnia też większa kaloryczność, długo się spala i długo utrzymuje wysoką temperaturę. Na sezon grzewczy potrzeba go 20-30% mniej niż węgla.

W jakich kotłach można palić koksem?

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie kotły na węgiel czy ekogroszek nadają się do spalania koksu, dlatego najlepiej upewnić się u producenta urządzenia. Informacja o paliwie podstawowym lub paliwie zastępczym zawsze jest podana w dokumentacji pieca.

Piec do spalania koksu musi być przede wszystkim odporny na wysoką temperaturę dochodzącą do 1000ºC. W grę zatem wchodzą piece żeliwne luk kotły specjalnie przystosowane do palenia koksem. Żeby koks prawidłowo się spalał, musi być zapewniona odpowiednia ilość powietrza i dobry ciąg w kominie. Aby zwiększyć efektywność ogrzewania wody, warto zastosować kocioł  z rusztem wodnym - woda ogrzewa się wówczas nie tylko w płaszczu wodnym pieca, lecz również przepływając przez ruszt.

Koks najlepiej poradzi sobie w budynkach gorzej ocieplonych, do ogrzania których potrzeba dużej mocy grzewczej.

Cena koksu opałowego

Koks opałowy z Koksowni Bytom dostępny jest luzem lub w 20-kilogramowych workach. Koksowania zapewnia koks sortymentu:

  • groszek (10-25 mm) o wartości opałowej min. (kJ/kg): 26000-28000
  • orzech II (20-40 mm) o wartości opalowej min. (kJ/kg): 27000-29000
  • orzech I (40-60 mm) o wartości opalowej min. (kJ/kg): 27500-29000

W sprzedaży detalicznej dla wszystkich jest po 2350 zł netto za tonę koksu sprzedawanego luzem i 2450 zł netto za tonę koksu workowanego. Mieszkańcy Bytomia mogą kupić koks po preferencyjnych cenach, niższych o 200 zł, czyli odpowiednio 2150 i 2250 zł netto.

Źródło: Koksownia Bytom, JSW Koks

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej