Koks zamiast węgla? Koks opałowy jest w sprzedaży dla gospodarstw domowych. Ile kosztuje?

2022-10-14 19:59
koks opałowy
Autor: gettyimages Koks jako opał? Trzeba mieć tylko odpowiedni piec

Koks opałowy do domowych pieców znalazł się w specjalnej ofercie Koksowni Bytom. Sprzedaż koksu cieszy się sporą popularnością. Superkoks, bo tak nazywa się opał w sklepie koksowni, sprzedawany jest luzem i w workach. Czy koks można używać zamiast węgla? Jaka jest cena koksu opałowego?

Spis treści

  1. Czym jest koks i jak powstaje?
  2. Jaka jest różnica między koksem a węglem
  3. W jakich kotłach można palić koksem?
  4. Cena koksu opałowego

Bytomska Koksownia wchodzi na rynek z koksem opałowym dla gospodarstw domowych. To odpowiedź na kryzys energetyczny. Koks jest już kolejną alternatywą, po miałach węglowych i węglu brunatnym, dla węgla kamiennego. Ten popularny 20-30 lat temu rodzaj opału znów wraca jako źródło ciepła wielu domów.

Czym jest koks i jak powstaje?

Koks uzyskuje się poprzez przemysłowe wygrzewanie węgla kamiennego w temperaturze 600-1200°C w specjalnie skonstruowanym piecu koksowniczym za pomocą gazów spalinowych (bez dostępu tlenu). Pod względem zastosowania wyróżnia się koks wielkopiecowy, metalurgiczny, odlewniczy, przemysłowy oraz opałowy.

Jaka jest różnica między koksem a węglem

Koks opalowy ma postać dużych bryłek o nieregularnych kształtach. Jest praktycznie czystym węglem (ma go ponad 90%). W składzie koksu (poza dominującym węglem) znajdują się jedynie pozostałości gazów koksowniczych oraz niewielkie ilości substancji towarzyszących procesowi rozpadu węgla kamiennego. Oznacza to, ze jest mniej zanieczyszczony niż węgiel. Nie brudzi i nie dymi jak węgiel, ponieważ nie ma w sobie substancji smolistych. Koks wyróżnia też większa kaloryczność, długo się spala i długo utrzymuje wysoką temperaturę. Na sezon grzewczy potrzeba go 20-30% mniej niż węgla.

W jakich kotłach można palić koksem?

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie kotły na węgiel czy ekogroszek nadają się do spalania koksu, dlatego najlepiej upewnić się u producenta urządzenia. Informacja o paliwie podstawowym lub paliwie zastępczym zawsze jest podana w dokumentacji pieca.

Piec do spalania koksu musi być przede wszystkim odporny na wysoką temperaturę dochodzącą do 1000ºC. W grę zatem wchodzą piece żeliwne luk kotły specjalnie przystosowane do palenia koksem. Żeby koks prawidłowo się spalał, musi być zapewniona odpowiednia ilość powietrza i dobry ciąg w kominie. Aby zwiększyć efektywność ogrzewania wody, warto zastosować kocioł  z rusztem wodnym - woda ogrzewa się wówczas nie tylko w płaszczu wodnym pieca, lecz również przepływając przez ruszt.

Koks najlepiej poradzi sobie w budynkach gorzej ocieplonych, do ogrzania których potrzeba dużej mocy grzewczej.

Cena koksu opałowego

Koks opałowy z Koksowni Bytom dostępny jest luzem lub w 20-kilogramowych workach. Koksowania zapewnia koks sortymentu:

  • groszek (10-25 mm) o wartości opałowej min. (kJ/kg): 26000-28000
  • orzech II (20-40 mm) o wartości opalowej min. (kJ/kg): 27000-29000
  • orzech I (40-60 mm) o wartości opalowej min. (kJ/kg): 27500-29000

W sprzedaży detalicznej dla wszystkich jest po 2350 zł netto za tonę koksu sprzedawanego luzem i 2450 zł netto za tonę koksu workowanego. Mieszkańcy Bytomia mogą kupić koks po preferencyjnych cenach, niższych o 200 zł, czyli odpowiednio 2150 i 2250 zł netto.

Źródło: Koksownia Bytom, JSW Koks

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej