Miał węglowy sprzedaje PGG. Jaka jest cena za tonę?

2022-10-03 13:57
palenie małem weglowym
Autor: gettyimages Miał węglowy znowu w sprzedaży i polskich domach

Miał węglowy to zakazane paliwo dla gospodarstw domowych oraz kotłów poniżej 1 MW od 2020 roku. Powodem wycofania miałów węglowych była troska o jakość powietrza. Teraz miał węglowy ma uzupełnić braki węgla kamiennego i wrócił do sprzedaży, m.in. w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. PGG sprzedaje go teraz 3 razy w tygodniu. W jakiej cenie za tonę?

Sprzedaż miału węglowego znowu możliwa

Sprzedaż miałów węglowych dla gospodarstw domowych oraz kotłów poniżej 1 MW była zabroniona od 2020 ze względu na szkodliwość dla środowiska. Teraz miał ponownie trafił na rynek. Rząd zawiesił normy jakościowe dla paliw stałych. Powodem, jak argumentują politycy, jest sytuacja geopolityczna i związany z nią deficyt węgla na rynku oraz wysokie jego ceny. Powrót miału węglowego na rynek i domowych pieców ma zredukować niedobory węgla kamiennego.

Miał węglowy szkodliwy dla zdrowia!

Miał węglowy nie bez powodu był zakazany. Przy spalaniu jest bardziej szkodliwy niż węgiel. To bardzo drobny węgiel kamienny. Odsiewa się go od większych ziaren. Rozmiar samego miału nie przekracza 6 mm średnicy. Nie jest też zbyt wydajnym paliwem. Jego wartość opałowa, czyli tzw. kaloryczność to ok. 19 MJ/kg. Jest to ponad 20% mniej niż w przypadku ekogroszku. W trakcie spalania miału węglowego do powietrza trafiają: szczególnie niebezpieczny pył zawieszony PM2,5, pył zawieszony PM10, rakotwórczy bezno[a]piren, drażniący drogi oddechowe dwutlenek siarki.

Sprzedaż miału węglowego w PGG

PGG od 30 września sprzedaje miał węglowy (nie tylko luzem, ale też konfekcjonowane w jednotonowych opakowaniach typu big-bag) 3 razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki. Przypominamy, że w pozostałe dni (wtorki, czwartki) prowadzona jest sprzedaż węgla i ekogroszku. Sesje zakupowe rozpoczynają się o godzinie 16.

Sprzedaż miałów - jak podaje PGG - jest dopełnieniem i rozszerzeniem oferty e-sklepu pod względem towarowym, jak i organizacyjnym w warunkach wyjątkowego kryzysu i deficytu paliw.

Miały węglowe można kupić wyłącznie z opcją dostawy do składów Kwalifikowanych Dostawców Węgla (KDW), które zajmować się będą odbiorem miałów z kopalń.

Miał węglowy PGG

PGG oferuje miał węglowy o uziarnieniu do 20 mm. Spółka zapewnia, że jest to opał o niskiej zawartości popiołu i spiekalności, bez zanieczyszczeń mułowych, o stabilnych parametrach i względnie wysokiej wartości opałowej.

PGG zaznacza, że oferuje najlepsze jakościowo miały węglowe, które nadają się do zużycia jako opał dla gospodarstw domowych w specjalnie przystosowanych do tego kotłach. Są one, wskazuje spółka, paliwem bezpiecznym dla użytkowników.

Na pierwszej sesji sprzedażowej 30 września podaż przewyższała popyt. PGG wystawiła do sprzedaży 40 tys. ton miałów węglowych, z czego klienci kupili około 10 tys. ton węgla. Sortyment miałowy jest ciągle dostępny, spółka będzie kontynuować sprzedaż zgodnie z zapowiedziami na kolejnych sesjach w poniedziałki, środy i piątki. Każdego z tych dni ma być w ofercie dla gospodarstw domowych ok. 30 tys. ton tego paliwa.

Miał węglowy cena za tonę

W tej chwili ofercie e-sklepu jest miał 21-24  z KWK Staszic-Wujek w cenie 1105 zł za tonę.

W internecie ceny miału węglowego są różne, zależą od frakcji opału i kaloryczności, ale dochodzą nawet do 2000 zł za tonę.

MaB

Listen to "Zimą zabraknie opału? "Na zwiększenie krajowego wydobycia nie ma co liczyć" - Piotr Woźniak [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej