PGE rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego. To najtańszy węgiel na rynku! Kto może kupić węgiel brunatny i w jakiej cenie?

2022-10-28 12:36
PGE
Autor: PGE PGE uruchomiła sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych

PGE ruszyła ze sprzedażą węgla brunatnego. Można go kupić w kopalniach Turów i Bełchatów. Dzięki zmianie przepisów węglem brunatnym znów można palić także w domowych piecach. W jakich cenach PGE sprzedaje węgiel brunatny? Jakie są limity na węgiel? Węgiel brunatny jest w tej chwili najtańszym węglem na rynku.

Spis treści

  1. PGE sprzedaż węgla
  2. Dla kogo węgiel brunatny PGE?
  3. Ceny węgla PGE
  4. Jak kupić węgiel brunatny w PGE?

PGE sprzedaż węgla

Polska Grupa Energetyczna niedawno uruchomiła sprzedaż węgla z importu dla przedsiębiorców, którzy w swojej działalności zawodowej wykorzystują węgiel (w tym gospodarstwa rolne lub gospodarstwa ogrodnicze) oraz pośredniczących podmiotów węglowych. Mogą też go kupić samorządy czy klienci instytucjonalni (np. szpitale, szkoły, ośrodki zdrowia, domy pomocy społecznej). Każdy przedsiębiorca może kupić minimum 25 ton węgla lub wielokrotność tej liczby.

Od 11 października PGE sprzedaje węgiel brunatny klientom indywidualnym. A od 27 października ruszyła sprzedaż węgla brunatnego  odbiorców instytucjonalnych.

Jak powiedział prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski - "rozszerzenie możliwości zakupu węgla brunatnego o odbiorców instytucjonalnych jest odpowiedzią na zainteresowanie tych podmiotów ofertą PGE. Sprzedaż węgla z kopalni w Bełchatowie i Turowie jest uzupełnieniem naszej sprzedaży węgla kamiennego i stanowi kolejne ułatwienie dla klientów w dostępie do tego surowca. Celem wszystkich podejmowanych przez nas działań jest zapewnienie bezpieczeństwa cieplnego i ułatwianie dostępu do paliw opałowych".

Dla kogo węgiel brunatny PGE?

Węgiel brunatny PGE przeznaczony jest dla gospodarstw domowych dzięki zmianie przepisów przywracających możliwość jego wykorzystania na potrzeby grzewcze w domach lub instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW.

Mogą go kupić także odbiorcy instytucjonalni, czyli wspólnoty mieszkaniowe, organy administracji publicznej, jednostki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, instytucje oświatowe, żłobki i kluby dziecięce, jednostki pomocy społecznej i ochrony zdrowia oraz organizacje o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w tym fundacje i stowarzyszenia.

Węgiel brunatny pochodzi z dwóch największych polskich kopalń w Bełchatowie i Turowie.

Jeśli chodzi o klientów indywidualnych, może go kupić każdy, kto zadeklarował w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) piec na węgiel jako główne źródło ogrzewania swojego domu.

Limity zakupu węgla dla odbiorców indywidualnych wynoszą od 2 do 6 ton i od 2 do 26 ton dla odbiorców instytucjonalnych.

Ceny węgla PGE

Ceny węgla dla przedsiębiorców:

  • cena węgla typu ekogroszek/groszek lub orzech to około 2100 zł netto plus VAT,
  • cena węgla typu miał energetyczny to około 1700 zł netto plus VAT.

Ceny węgla brunatnego - dla wszystkich odbiorców obowiązują te same cenniki poszczególnych frakcji węgla brunatnego.

Kopalnia Bełchatów oferuje węgiel brunatny sortowany w cenie 191,51 zł za tonę (0-80 mm) lub 305,56 zł (80-300 mm).

Kopalnia Turów sprzedaje węgiel brunatny w cenie 327,18 zł (0-40 mm), 388,68 zł (40-80 mm) oraz 494,46 zł (80-300 mm). Są to ceny węgla brutto, bez akcyzy.

Jak kupić węgiel brunatny w PGE?

Węgiel brunatny dla odbiorców indywidualnych sprzedawany jest po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym i wyznaczeniu przez sprzedawcę daty odbioru. Kopalnie podają numery swoich infolinii.

Kopalnia Bełchatów: tel. (44) 737 47 72 w godzinach: 8.00- 16.00 w dni robocze

Kopalnia Turów: tel. (75) 773 57 83 w godzinach: 7.00- 14.00 w dni robocze

MaB, źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej