Deklaracja CEEB - jak wypełnić online? Gdzie zgłosić czym ogrzewamy dom? Masz 14 dni na zgłoszenie

2022-07-01 10:04
Deklaracja CEEB
Autor: Getty Images Gdzie zgłosić czym ogrzewamy dom? Za niezłożenie deklaracji CEEB do 30 czerwca grzywna 5000!

Deklaracja CEEB - jak złożyć wniosek online? W naszym artykule film instruktażowy. Dla źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 termin złożenia deklaracji minął 30 czerwca 2022. Przypominamy, że dla nowo uruchomionych źródeł ciepła termin wynosi 14 dni. Urzędy w dalszym ciągu przyjmują deklarację CEEB, również formularz online działa jak dotychczas.

Do dziś, 1 lipca 2022, do CEEB wpłynęło 6 345 529 deklaracji.  5 930 891 deklaracji dotyczy źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021. Prawdopodobnie na wzrost zainteresowania deklaracjami CEEB wpłynął dodatek osłonowy, który ma pokryć koszty energii elektrycznej oraz żywności ze względu na rosnące ceny. A to dlatego, że w warunkach o ubieganie się o dodatek zapisano, że źródło ogrzewania musi być zgłoszone do CEEB, aby dostać wyższy dodatek osłonowy.

Spis treści

 1. Kto musi złożyć deklarację CEEB?
 2. Do kiedy można składać deklaracje CEEB?
 3. CEEB deklaracja - jak i gdzie złożyć?
 4. Deklaracja CEEB - jak złożyć online?
 5. Jaka kara za niezłożenie w terminie deklaracji CEEB?
 6. Jakie źródła ciepła zgłaszają Polacy w deklaracjach CEEB?
 7. Coraz więcej pomp ciepła w deklaracjach CEEB

Kto musi złożyć deklarację CEEB?

Regulacje dotyczące CEEB zostały sformułowane i zdefiniowane w rozdziale 5a ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz.U.z 2021 r., poz. 554).

Obowiązek złożenia deklaracji ciąży na każdym właścicielu lub zarządcy budynku lub lokalu. Wszyscy są zobowiązani do złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) o użytkowanych źródłach ciepła i spalania paliw. Spis źródeł ciepła dotyczy zarówno domów mieszkalnych, jak i niemieszkalnych oraz budynków, w których są zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW.

Deklaracje do CEEB muszą złożyć również właściciele domków letniskowych, jeśli zainstalowane są w nim źródła ciepła, np. kominki. W tym przypadku należy wypełnić formularz "B" przeznaczony dla budynków niemieszkalnych. Dla budynków zamieszkałych należy wypełnić formularz "A".

Czytaj więcej na temat Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)

Do kiedy można składać deklaracje CEEB?

Na złożenie deklaracji termin ustawowy minął 30 czerwca 2022. Dotyczy tych źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca 2021. Natomiast przypominamy, że obowiązek złożenia deklaracji CEEB dalej istnieje. W ciągu 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła należy złożyć deklarację w CEEB. Urzędy w dalszym ciągu przyjmują deklarację CEEB, również formularz online działa jak dotychczas.  

Ważne

Jeśli w domu po 1 lipca 2021 zostało zainstalowane i uruchomione nowe źródło ciepła to zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni. Dotyczy to również wymiany starych źródeł ciepła na nowe. Na zgłoszenie nowo uruchomionych źródeł, mimo że była złożona deklaracja na stare źródło ciepła, termin wynosi również 14 dni.

CEEB deklaracja - jak i gdzie złożyć?

 1. Drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEEB TUTAJ.
 2. W formie papierowej w Urzędzie Miasta.

Deklaracja CEEB - jak złożyć online?

Jaka kara za niezłożenie w terminie deklaracji CEEB?

Za niezłożenie w wyznaczonym terminie (dla źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 termin minął 30 czerwca 2022), deklaracji do ewidencji CEEB, można zostać ukaranym grzywną w wysokości do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, to może ona wynieść nawet do 5 tys. zł.

Jakie źródła ciepła zgłaszają Polacy w deklaracjach CEEB?

Analiza przesłanych deklaracji wykazuje, że Polacy najczęściej do ogrzewania wykorzystują kotły na paliwa stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy). Na dzień 1 lipca 2022 zgłoszono następujące źródła ciepła:

 • Kocioł gazowy / bojler gazowy / podgrzewacz gazowy przepływowy / kominek gazowy: 2 346 454
 • Kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z automatycznym podawaniem paliwa / z podajnikiem: 1 092 393
 • Kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z ręcznym podawaniem paliwa / zasypowy: 2 162 492
 • Kocioł olejowy: 94 829
 • Kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania: 309 401
 • Kominek / koza / ogrzewacz powietrza na paliwo stałe (drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy, węgiel): 1 028 944
 • Miejska sieć ciepłownicza / ciepło systemowe / lokalna sieć ciepłownicza: 288 914
 • Ogrzewanie elektryczne / bojler elektryczny: 1 031 390
 • Piec kaflowy na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy): 421 379
 • Pompa ciepła: 210 406
 • Trzon kuchenny / piecokuchnia / kuchnia węglowa: 508 133

Coraz więcej pomp ciepła w deklaracjach CEEB

Polacy do 1 lipca 2022 zgłosili 210 406 pomp ciepła oraz 309 401 kolektorów słonecznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej