Deklaracja CEEB - tylko do końca czerwca możesz zgłosić czym ogrzewasz dom! Jak złożyć wniosek online?

2022-05-20 15:02
Deklaracja CEEB
Autor: Getty Images Za niezłożenie deklaracji CEEB w wyznaczonym terminie można zostać ukaranym wysoką grzywną

Deklaracja CEEB - jak złożyć wniosek online? W naszym artykule film instruktażowy. Nie przegap ostatecznego terminu, bo zapłacisz wysoką grzywnę. Złożenie deklaracji CEEB to ważny obowiązek dla właścicieli domów oraz zarządów budynków. Przypomnijmy, że deklaracje wpływają do systemu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków od 1 lipca 2021. Do 5 maja w ewidencji CEEB odnotowano 3 307 385 zgłoszeń. Jeszcze nie zgłosiłeś czym ogrzewasz dom? Możesz zapłacić karę nawet 5000 zł.

Do 5 maja do CEEB wpłynęło prawie ponad 3 307 385 mln deklaracji, z około 5 mln budynków, które powinny znaleźć się w bazie. Prawdopodobnie na wzrost zainteresowania deklaracjami CEEB wpłynął dodatek osłonowy, który ma pokryć koszty energii elektrycznej oraz żywności ze względu na rosnące ceny. W warunkach o ubieganie się o dodatek zapisano, że źródło ogrzewania musi być zgłoszone do CEEB, aby dostać wyższy dodatek osłonowy.

Czytaj więcej:

Spis treści

  1. Kto musi złożyć deklarację CEEB?
  2. Do kiedy można składać deklaracje CEEB?
  3. CEEB deklaracja - jak i gdzie złożyć?
  4. Deklaracja CEEB - jak złożyć online?
  5. Jaka kara za niezłożenie w terminie deklaracji CEEB?
  6. Jakie źródła ciepła zgłaszają Polacy w deklaracjach CEEB?
  7. Coraz więcej pomp ciepła w deklaracjach CEEB

Kto musi złożyć deklarację CEEB?

Regulacje dotyczące CEEB zostały sformułowane i zdefiniowane w rozdziale 5a ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz.U.z 2021 r., poz. 554).

Obowiązek złożenia deklaracji ciąży na każdym właścicielu lub zarządcy budynku lub lokalu. Wszyscy są zobowiązani do złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) o użytkowanych źródłach ciepła i spalania paliw. Spis źródeł ciepła dotyczy zarówno domów mieszkalnych, jak i niemieszkalnych oraz budynków, w których są zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW.

Deklaracje do CEEB muszą złożyć również właściciele domków letniskowych, jeśli zainstalowane są w nim źródła ciepła, np. kominki. W tym przypadku należy wypełnić formularz "B" przeznaczony dla budynków niemieszkalnych. Dla budynków zamieszkałych należy wypełnić formularz "A".

Czytaj więcej na temat Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)

Do kiedy można składać deklaracje CEEB?

Na złożenie deklaracji mamy czas do 30 czerwca 2022. Dotyczy tych źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca 2021.

Ważne

Jeśli w domu po 1 lipca 2021 zostało zainstalowane i uruchomione nowe źródło ciepła to zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni.

CEEB deklaracja - jak i gdzie złożyć?

  1. Drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEEB TUTAJ.
  2. W formie papierowej w Urzędzie Miasta.

Deklaracja CEEB - jak złożyć online?

Jaka kara za niezłożenie w terminie deklaracji CEEB?

Za niezłożenie w wyznaczonym terminie, czyli do 30 czerwca 2022, deklaracji do ewidencji CEEB, można zostać ukaranym grzywną w wysokości do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, to może ona wynieść nawet do 5 tys. zł.

Jakie źródła ciepła zgłaszają Polacy w deklaracjach CEEB?

Analiza przesłanych deklaracji wykazuje, że Polacy najczęściej do ogrzewania wykorzystują kotły na paliwa stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy). Na chwilę obecną zgłoszono 1 355 883 kotłów. Drugie miejsce zajmują kotły gazowe - 705 683 szt. oraz ogrzewanie elektryczne – 311 453 szt.

Coraz więcej pomp ciepła w deklaracjach CEEB

Polacy zgłosili też 73 tys. pomp ciepła oraz 135 tys. kolektorów słonecznych.

Deklaracja CEEB
Autor: GUNB Rodzaje i liczba źródeł ciepła zgłoszonych do 16 marca 2022 w deklaracjach CEEB Link: Kliknij i powiększ
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej