„Prace zgłoszone do konkursu mają być rozwinięciem jednego z czterech wątków przewodnich, które dotyczą: tworzenia modelowej urbanistyki; poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w sferze funkcjonalnej, użytkowej i przestrzennej mieszkań; rozwoju trwałych i dostępnych cenowo technologii oraz wykorzystania nowych pomysłów wynikających z cyfryzacji otoczenia” – czytamy w komunikacie prasowym spółki BGK Nieruchomości, która zarządza rządowym programem Mieszkanie Plus.
W konkursie może wziąć udział każdy student pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia uczelni technicznych, uniwersytetów i wyższych szkół artystycznych. Prace mogą być wykonywane indywidualnie lub zespołowo, przy czym w składzie zespołu nie mogą być więcej niż trzy osoby.
– We wrześniu rozstrzygnęliśmy konkurs architektoniczny na projekty domów modelowych dla programu Mieszkanie Plus. Od uczestników tego konkursu oczekiwaliśmy konkretnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. Z kolei w konkursie skierowanym do studentów, czekamy na śmiałe wizje, które mogą istotnie wzbogacić polską myśl architektoniczną i urbanistyczną, a także umożliwić lepsze wykorzystanie nowoczesnych technologii budowlanych i narzędzi cyfrowych – tłumaczy ideę konkursu Grzegorz Muszyński z zarządu BGK Nieruchomości. Według niego, tego typu inicjatywy służą temu, by budownictwo mieszkaniowe w Polsce mogło być nie tylko bardziej dostępne cenowo, ale też lepiej dostosowane do aktualnych wyzwań cywilizacyjnych.
– Cieszę się, że współorganizując i uczestnicząc w konkursie środowisko akademickie, w tym społeczność warszawskiego Wydziału Architektury, może rozszerzyć swój udział w debacie nt. rozwoju budownictwa dostępnego w Polsce – mówi prof. Jan Słyk, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. - Studenci zyskują szansę przedstawienia autorskich i mam nadzieję odkrywczych rozwiązań przestrzennych. Co niezwykle istotne, pomysły zawarte w ich pracach mogą zostać wykorzystane przy projektowaniu konkretnych inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus. Tym samym tworzymy warunki, by nowe idee, jakie rodzą się na polskich uczelniach, przekuwać w innowacyjne działania oraz aby wykorzystywać je w życiu społecznym i w gospodarce – podkreślił prof. Słyk.
Patrz też: Mieszkanie Plus: w Katowicach powstanie osiedle według projektu Pracowni 22Architekci>>
Łączna pula nagród i wyróżnień w konkursie wynosi 70 tys. zł. Termin zgłaszania prac konkursowych upływa 14 grudnia 2017 r., zaś publiczne ogłoszenie zwycięzców nastąpi 20 grudnia. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej www.bgkn.pl/konkurs.

i