To coś więcej niż konkurs architektoniczny - studenci mają przedstawić wizję „domu jutra”

2017-10-18 17:27
Projekt architektura
Autor: thinkstockphotos.com

70 tys. zł czeka na zwycięzców konkursu "Dom jutra. Model budownictwa dostępnego". Ten nietypowy konkurs zorganizował Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej wraz ze spółką BGK Nieruchomości i Fundacją BGK.

„Prace zgłoszone do konkursu mają być rozwinięciem jednego z czterech wątków przewodnich, które dotyczą: tworzenia modelowej urbanistyki; poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w sferze funkcjonalnej, użytkowej i przestrzennej mieszkań; rozwoju trwałych i dostępnych cenowo technologii oraz wykorzystania nowych pomysłów wynikających z cyfryzacji otoczenia” – czytamy w komunikacie prasowym spółki BGK Nieruchomości, która zarządza rządowym programem Mieszkanie Plus.

W konkursie może wziąć udział każdy student pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia uczelni technicznych, uniwersytetów i wyższych szkół artystycznych. Prace mogą być wykonywane indywidualnie lub zespołowo, przy czym w składzie zespołu nie mogą być więcej niż trzy osoby.

– We wrześniu rozstrzygnęliśmy konkurs architektoniczny na projekty domów modelowych dla programu Mieszkanie Plus. Od uczestników tego konkursu oczekiwaliśmy konkretnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. Z kolei w konkursie skierowanym do studentów, czekamy na śmiałe wizje, które mogą istotnie wzbogacić polską myśl architektoniczną i urbanistyczną, a także umożliwić lepsze wykorzystanie nowoczesnych technologii budowlanych i narzędzi cyfrowych – tłumaczy ideę konkursu Grzegorz Muszyński z zarządu BGK Nieruchomości. Według niego, tego typu inicjatywy służą temu, by budownictwo mieszkaniowe w Polsce mogło być nie tylko bardziej dostępne cenowo, ale też lepiej dostosowane do aktualnych wyzwań cywilizacyjnych.

Patrz także: zobacz zwycięskie projekty w konkursie architektonicznym na projekt domu modelowego w programie Mieszkanie Plus>>

– Cieszę się, że współorganizując i uczestnicząc w konkursie środowisko akademickie, w tym społeczność warszawskiego Wydziału Architektury, może rozszerzyć swój udział w debacie nt. rozwoju budownictwa dostępnego w Polsce – mówi prof. Jan Słyk, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. - Studenci zyskują szansę przedstawienia autorskich i mam nadzieję odkrywczych rozwiązań przestrzennych. Co niezwykle istotne, pomysły zawarte w ich pracach mogą zostać wykorzystane przy projektowaniu konkretnych inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus. Tym samym tworzymy warunki, by nowe idee, jakie rodzą się na polskich uczelniach, przekuwać w innowacyjne działania oraz aby wykorzystywać je w życiu społecznym i w gospodarce – podkreślił prof. Słyk.

Patrz też: Mieszkanie Plus: w Katowicach powstanie osiedle według projektu Pracowni 22Architekci>>

Łączna pula nagród i wyróżnień w konkursie wynosi 70 tys. zł. Termin zgłaszania prac konkursowych upływa 14 grudnia 2017 r., zaś publiczne ogłoszenie zwycięzców nastąpi 20 grudnia. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej www.bgkn.pl/konkurs.

Konkurs Dom jutra
Autor: BGKN
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej