Mieszkanie Plus Katowice na osiedlach Nowy Nikoszowiec i Borowiec. Film z budowy

2019-09-19 14:12 mawi
Mieszkanie Plus Katowice
Autor: materiały prasowe Zdjęcie z budowy Mieszkanie Plus Katowice (wrzesień 2019)

Pierwsze 500 lokali w ramach programu Mieszkanie Plus Katowice powstaną przy ul. Górniczego Dorobku, w sąsiedztwie Nikiszowca i Mrówczej Górki. Drugie osiedle ma wskazaną lokalizację na Borowcu. Obecnie Program Mieszkanie Plus Katowice planowany jest w sumie na 1000 mieszkań.

Spółka BGK Nieruchomości, która odpowiada za komercyjną realizację rządowego programu Mieszkanie Plus, w Katowicach chce skorzystać z projektu Pracowni 22Architekci, który zwyciężył w konkursie architektonicznym. Warszawscy architekci rekomendują dla Mieszkań Plus w Katowicach zastosowanie prefabrykatów.

– Naszym celem było wyłonienie najlepszej pod względem użytkowym, funkcjonalnym, wizualnym i ekonomicznym koncepcji przestrzennej zespołu budynków wielorodzinnych. Projekt Pracowni 22Architekci został przez sąd konkursowy wybrany jednogłośnie – poinformował Grzegorz Muszyński z zarządu BGK Nieruchomości. Konkurs architektoniczny został rozstrzygnięty w lipcu 2017.

Problemy i budownictwo mieszkaniowe w statystyce

  • W Polsce może brakować nawet 3 mln mieszkań.
  • Na 1000 Polaków przypadają 363 mieszkania (w UE 435).
  • Jedna osoba zamieszkuje średnio 27,6 m2 (w UE 40 m2).
  • Około 10% Polaków zamieszkuje lokale przeludnione, niedoświetlone, w których brakuje łazienki lub przecieka dach.
  • Od 2007, dzięki pomocy państwa, powstało w Polsce prawie 19 000 lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i schroniskach dla bezdomnych, kolejnych 6700 jest w realizacji.
  • W roku 2018 BGK przyznał 174 mln zł wsparcia z programu budownictwa socjalnego i komunalnego. Kwota ta wesprze inwestycje o wartości 449,5 mln zł.
  • Od początku trwania rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, czyli od 2007 roku, Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał bezzwrotne dotacje na ponad 1,22 mld zł. Pozwoliło to na współfinansowanie inwestycji mieszkaniowych o wartości prawie 3,58 mld zł.
  • W ramach rządowego Programu Mieszkanie Plus do końca 2019 roku będzie 100 tys. mieszkań (oddanych i w przygotowaniu łącznie).

Mieszkania Plus Katowice w tradycyjnej zabudowie

Dodajmy, że na zlecenie Urzędu Miasta Katowice pracownia architektoniczna Konior Studio opracowała wstępną koncepcję zagospodarowania działki na budownictwo w ramach Mieszkanie Plus. Przedmiotem rozstrzygniętego konkursu było zaś doprecyzowanie tej koncepcji i stworzenie spójnego architektonicznie projektu wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej.

– Zwycięski projekt musiał wpisywać się w historię i tradycję tej wyjątkowej lokalizacji – podkreśla Muszyński. I dodaje, że nagrodzona praca nawiązuje bezpośrednio do oryginalnej idei zabudowy katowickiego Nikiszowca, jednocześnie będąc jej nowoczesnym rozwinięciem.

Projekt zakłada powstanie zabudowy o tradycyjnej formie kwartałowej z obszernymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami. Niskie, czterokondygnacyjne budynki o ceglanym kolorze elewacji pomieszczą ponad 500 mieszkań o średniej powierzchni ok. 60 m2.

Mieszkanie Plus Katowice
Autor: BGK Nieruchomości

W tym konkursie BGK Nieruchomości nie wymagała zastosowania prefabrykatów. Pracownia 22Architekci je jednak rekomenduje inwestorowi. W opisie projektu czytamy, że "ze względu na oszczędność czasu oraz kosztów realizacji, założono możliwość pełnej prefabrykacji konstrukcji budynków".

Pracowania zaproponowała rozwiązanie w postaci prefabrykowanych, żelbetowych ścian konstrukcyjnych (beton klasy C30/37) w układzie podłużnym, rozstaw w osiach 650 cm. Usztywnienie układu konstrukcyjnego poprzez prefabrykowane, żelbetowe trzony komunikacji pionowej oraz ściany poprzeczne żelbetowe prefabrykowane lub murowane, na module zmiennym, w zależności od typu mieszkań, 370, 710, 870 i 1080 cm.

Z opisu dowiadujemy się także, że prefabrykowanie ścian, spoczników i biegów schodowych w klatkach schodowych umożliwia ograniczenie do minimum kosztów wykończenia, przy zachowaniu wysokiej estetyki i trwałości wnętrza (wysoka, bliska betonowi architektonicznemu estetyka prefabrykatów pozwala na pozostawienie ich bez tynkowania).

W projekcie przyjęto zastosowanie stropów prefabrykowanych – zakłada się jednak możliwość doboru technologii optymalnej pod względem kosztowym na etapie realizacji inwestycji. Założono możliwość zastosowania stropu prefabrykowanego, tj. płyt kanałowych lub systemu prefabrykowanego częściowo typu filigran lub strop gęstożebrowy.

Balkony zaprojektowano jako prefabrykowane, mocowane za pomocą bezmostkowych łączników termoizolacyjnych do belki wieńcowej lub prefabrykowanej płyty stropowej (w zależności od preferowanej przez inwestora i wykonawcę technologii wykonania stropów). Dzięki takiemu rozwiązaniu uniknięto konieczności izolowania termicznego płyty oraz nietrwałych elementów wykończenia balkonu jak gres. Przewidziano jedynie impregnację całej płyty oraz wykończenie górnej powierzchni żywicą epoksydową.
Budynki nie mają podpiwniczenia. Projekt zakłada posadowienie na ławach fundamentowych, ściany fundamentowe żelbetowe, wylewane.

Mieszkanie Plus w Katowicach

Objęta konkursem działka nie jest jedyną katowicką lokalizacją, w której BGK Nieruchomości będzie realizowała inwestycję w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, który zakłada budowę mieszkań na wynajem. 7 lipca 2017 spółka zawarła umowę inwestycyjną z Katowickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego dotyczącą nieruchomości przy ulicy Korczaka. Jej zagospodarowanie jest przedmiotem II etapu konkursu architektonicznego na dom modelowy.

Łącznie w Katowicach przygotowanych do budowy jest już około tysiąca dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. Planowane jest, że lokale w programie Mieszkanie Plus Katowice czynsze będą kształtować się od 10 do 20 zł za m2. Pierwsze Mieszkania Plus Katowice mają być gotowe na przełomie 2019 i 2020 roku.

W Katowicach planuje się spore inwestycje w Mieszkanie Plus, ale w Warszawie jest to jeszcze większe przedsięwzięcie. Na granicy gminy Lesznowola i Warszawy w Nowych Jeziorkach ma być zbudowane osiedle na 2700 mieszkań. Inwestycja ma ruszyć wiosną 2019 roku i potrwać około 4 lat. W Warszawie docelowo planowana jest budowa 4000 tanich mieszkań na wynajem. Zaawansowane są przedsięwzięcia w ramach Mieszkania Plus Katowice – plany na 1000 mieszkań, rusza realizacja pierwszych 500 mieszkań. W Gdyni Mieszkanie Plus już przydziela pierwsze 192 mieszkania wybudowane w sześciu blokach. Z kolei Mieszkanie Plus Jarocin – pilotażowa inwestycja Programu Mieszkanie Plus, w pierwszym etapie realizuje inwestycje na ok. 360 mieszkań. Ma być ich więcej, miasto bada jeszcze zainteresowanie mieszkańców tanimi mieszkaniami na wynajem. Decyzję lokalizacyjną uzyskało Mieszkanie Plus Witnica. Na działce powstanie blok z 77 mieszkaniami.    

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej