Ceny garaży w 2023 coraz wyższe! Jeśli nie masz 80 tys. zł, zapomnij o własnym garażu

2023-03-02 13:43
Ceny garaży 2023
Autor: Getty Images Ceny garaży w 2023 rosną w zawrotnym tempie. Najem też coraz droższy

Kupno garażu to obecnie spory wydatek, a ceny ciągle rosną. Nie mając do dyspozycji kwoty rzędu 80-100 tys. zł, nie ma co nawet myśleć o kupnie takiej nieruchomości – obojętnie, w Warszawie, Suwałkach czy mniejszej miejscowości. Pozostaje kupno tańszego blaszaka – o ile ma się miejsce, na którym można go postawić – albo wynajem, choć jego ceny też idą w górę.

Spis treści

  1. Dlaczego ceny garaży w 2023 są coraz wyższe?
  2. Ceny garaży 2023 - ile we Wrocławiu, a ile w Suwałkach?
  3. Kupno garażu pod wynajem - czy to dobra inwestycja?
  4. Budowa własnego garażu - ile to kosztuje?

Dlaczego ceny garaży w 2023 są coraz wyższe?

Za wynajęcie garażu lub miejsca postojowego w budynku trzeba zapłacić 300-400 zł albo i więcej. W granicach 200 zł kosztuje miejsce parkingowe pod blokiem. Co sprawia, że rynek garaży w Polsce tak rozkwita? Powody zasadniczo są dwa: szybko przybywa samochodów, a miejsc do garażowania i postoju wolniej. Ponadto wiele osób dopatrzyło się całkiem dobrego interesu w inwestycji w garaż.

Ceny garaży 2023 - ile we Wrocławiu, a ile w Suwałkach?

Nie ma wielkich różnic w cenach, jeśli patrzeć na nie w kategoriach regionalnych czy nawet wielkości miasta. Wszędzie widać wyraźnie działanie wolnego rynku. Finalna cena, jak w przypadku nieruchomości mieszkalnych, najbardziej zależy od tego jak atrakcyjna jest lokalizacja. By się o tym przekonać, wystarczy przeanalizować ogłoszenia na dowolnym portalu, np. OLX, Otodom czy Allegro.

Murowany garaż przy ul. Szpitalnej w Suwałkach jest do kupienia za 82 tys. zł. Tyle samo trzeba zapłacić za podobną nieruchomość w Kielcach (Szydłówek). We Wrocławiu oferowany jest murowany garaż 15,5 m² za 89 tys. zł.

Gdy miejsce jest zlokalizowane w mniej atrakcyjnym punkcie, ceny spadają. Oferta z Gdyni Pogórze przewiduje cenę 58 tys. zł za garaż o powierzchni 15 m², w Słupsku (przy ul. Poniatowskiego) 49,5 tys. zł, a garaż o powierzchni 35 m² w Obornikach jest do kupienia za 61,5 tys. zł.

Znacznie tańsze przy zakupie są miejsca postojowe. W Kielcach przy ul. Bąkowej miejsce postojowe kosztuje 38 tys. zł, a we Wrocławiu – uwaga! do kupienia od razu z najemcą – tylko 32 tys. zł.

Podobne różnice występują w cenach najmu garażu, miejsca postojowego czy miejsca pod chmurką na zwykłym parkingu. Dla przykładu wynajęcie garażu w Suwałkach to wydatek rzędu 220 zł miesięcznie, a miejsca postojowego 180 zł miesięcznie. Nie inaczej jest w pozostałych miejscowościach, choć tam gdzie popyt na wynajem miejsca dla auta jest większy, stawki są dwu- a nawet trzykrotnie wyższe od średnich.

Zaoszczędzić mogą jedynie osoby mające miejsce, na którym można ustawić garaż blaszany. Producent z Suwałk oferuje na OLX: „Garaże blaszane mocne, cała Polska, szybki termin! 4 266 zł”. A „Garaż blaszak 3x5 Wzmocniony za 2 220 zł”.

Kupno garażu pod wynajem - czy to dobra inwestycja?

Jeśli wszystko się dobrze skalkuluje, to jak najbardziej. Z pewnością przedsięwzięcie jest mniej kłopotliwe niż wynajem mieszkania. Najemca garażu nie podlega takiej ochronie jak lokator i można z nim rozwiązać umowę w każdej chwili. Dochód jest odpowiednio niższy, ale i kwota do zainwestowania oraz koszty bieżące – także mniejsze.

Co ważne, by zainwestować w taką nieruchomość nie trzeba mieć kapitału w wysokości 300-400 tys. zł, ale nawet pięciokrotnie mniej. Na dodatek perspektywy na przyszłość są bardzo dobre: rynek powinien dalej się rozwijać ponieważ samochodów w Polsce wciąż przybywa w tempie szybszym niż miejsc do parkowania.

W tym stuleciu liczba aut w Polsce zwiększyła się czterokrotnie i jest to najszybszy przyrost, liczony w relacji do mieszkańców, w całej Unii Europejskiej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Polacy stają się coraz bardziej zamożni – kryzys z koronawirusem i wysoka inflacją tylko wyhamował ten proces na krótki czas – a mamy też coraz większą ochotę żyć w bardziej komfortowych warunkach.

Do tego dochodzą problemy z wolnymi terenami pod zabudowę, które szybko się kurczą oraz wciąż dość sformalizowany proces budowy nawet tak nieskomplikowanej nieruchomości jak garaż. Przy czym ceny szybko rosną, bo oprócz coraz droższych działek drożeją materiały budowlane i coraz więcej trzeba zapłacić za usługi budowlane.

Budowa własnego garażu - ile to kosztuje?

Jeśli ma się działkę z możliwością zabudowy, można pomyśleć o budowie własnego garażu, w tym jako przedsięwzięcia inwestycyjnego: na sprzedaż albo na wynajem. Ile to kosztuje?

Nie wdając się w szczegółowe analizy, według wyliczeń specjalistów, uwzględniając obecny poziom cen usług i materiałów, trzeba przygotować w zależności od projektu 20-40 tys. zł. Przy czym sama brama garażowa to wydatek rzędu 2-8 tys. zł. Taniej – przynajmniej na pierwszy rzut oka, a reszta zależy od przyjętych rozwiązań – wychodzi garaż wykonany z drewna. Gotowa konstrukcja dwustanowiskowa, w zależności od gatunku użytego drewna, kosztuje z montażem 12-33 tys. zł. Dodać do tego trzeba jednak koszt bramy garażowej oraz pokrycia dachu (8-15 tys. zł).

Niewiele mniej trzeba wydać na garaż dobudowywany do domu, a najtańszym rozwiązaniem pozostaje wspomniany już blaszak; ceny takiej ochrony auta przed warunkami atmosferycznymi wahają się w granicach od 2 tys. zł do nawet 9 tys. zł, gdy wykonany on jest ze specjalnie cynkowanej blachy.

Czy więc warto iść w takie przedsięwzięcie? Odpowiedź da finał konkretnej kalkulacji czyli porównania kosztów budowy lub zakupu garażu, oszacowania popytu i zbadania cen w miejscu, w którym chcemy rozwiązać własny problem z miejscem na samochód lub zainwestować. To pozwoli nam wyliczyć rentowność projektu oraz podjąć ostateczną decyzję.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej