Zarobki w budownictwie. Ile w budownictwie zarabia specjalista?

2019-09-24 15:08 CzeM
pieniadze
Autor: http://thinkstockphotos.com/

W przemyśle przeciętne wynagrodzenie brutto dyrektora zakładu przekracza 41 tys. zł, a pracownika fizycznego – ok. 2,7 tys. zł – podaje firma Sedlak & Sedlak w „Raporcie płacowym”. A jakie są zarobki w budownictwie? Ile zarabia kierownik budowy, a ile pracownik fizyczny? Sprawdź najnowsze dane o zarobkach w budownictwie.

Z danych GUS wynika (ostatnie wyliczenia na czerwiec 2019), że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5104 zł. W branży budowlanej przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 5216 zł.
W Sedlak & Sedlak zwracają jednak uwagę na regionalne zróżnicowanie zarobków. Najwięcej zarabiają specjaliści w województwie mazowieckim – 5,2 tys. zł (specjalista bez doświadczenia – 3,8 tys. zł), a najmniej – 4,4 tys. zł – w podkarpackim (młodszy specjalista – ok. 3,5 tys. zł).

Zarobki w budownictwie – podsumowanie roku 2018

Jak podaje firma Sedlak & Sedlak, w 2018 roku mediana płacy w budownictwie wyniosła 4684 zł brutto. Powyżej 7000 zł zarabia 25% badanej grupy (próba badania to ponad 9 tys. pracujących w budownictwie), tyle samo ma wynagrodzenie poniżej 3500 zł. Najwyższe zarobki w budownictwie notowane są w  woj. mazowieckim – średnia 5789 zł i dolnośląskim – 5000 zł. Najniższe płace w budownictwie są w woj. podkarpackim i lubelskim, gdzie nie przekraczają progu 4000 zł.

Zarobki w budownictwie kadry kierowniczej

Oczywiście najwięcej zarabia kadra kierownicza. „Raport płacowy” firmy Sedlak & Sedlak pokazuje następujące dane o średnich wynagrodzeniach brutto: dyrektor generalny – ok. 41,5 tys. zł, dyrektor – przeszło 28,1 tys. zł, kierownik dużego działu – ok. 14 tys. zł, kierownik małego działu – ok. 8,6 tys. zł, specjalista ekspert – ok. 9,3 tys. zł.

Zarobki w budownictwie pracowników fizycznych

Sprawdziliśmy jeszcze, jakie zarobki są przypisywane pracownikom fizycznym. Otóż brygadziści deklarowali zarobki brutto w granicach ok. 3,9-4,5 tys. zł, doświadczeni pracownicy fizyczni – 3-3,4 tys. zł, zaś początkujący robotnicy – 2,6-2,7 tys. zł brutto, co w przypadku umowy o pracę oznacza, że dostają na rękę ok. 1,9 tys. zł.
Dodajmy, że w 2019 płaca minimalna brutto wzrosła do 2250 zł, a minimalna stawka godzinowa do 14,70 zł, co musiało znaleźć odzwierciedlenie w wynagrodzeniach. Pracodawcy nie ukrywają, że są pod presją płacową z powodu braku chętnych do pracy, szczególnie specjalistów. Ale płace w budownictwie wciąż należą do niezbyt wysokich, co widać na wykresie niżej, na przykładzie różnicy wynagrodzeń dla inżynierów w różnych branżach. Ponadto z kolejnej analizy Sedlak & Sedlak, dotyczącej satysfakcji zawodowej wynika, że pracownicy zatrudnieni w budownictwie są na pograniczu zadowolenia i niezadowolenia z wykonywanej pracy i dosyć wyraźnie zdegustowani zarobkami.

plac budowy
Autor: Warbud
Zarobki inżynierów
Autor: wynagrodzenia.pl Zarobki inżynierów w wybranych branżach

Zarobki kierownika budowy najlepsze

Wiele firm specjalizujących się w analizie zarobków twierdzi, że wynagrodzenia w budownictwie są najtrudniejsze do analizy. Ale jak podaje superexpress.pl, który również zajął się płacami w tej branży, najlepsze wynagrodzenie ma kierownik kontraktu – około 10,5 tys. zł. Zarobki kierownika budowy mogą sięgać 9,2 tys. zł (przy średniej 7 tys.). Pozostałym stanowiskom przysługują już niższe zarobki. Ile zarabia inżynier budownictwa to zależy to zależy od specjalności i stażu pracy. Na przykład inżynier budowy może mieć pensję ok. 4,5 tys., a kosztorysant nieco ponad 5 tys. zł. Majster budowy może zarobić średnio około 4,6 tys (przy czym jest spora grupa z wynagrodzeniem ok. 6 tys.), nieco mniej wykwalifikowany murarz – 4,3 tys. zł. W tym zestawieniu dodajmy jeszcze, że średnia pensja operatora koparki to ok. 3,8 tys. i dekarza – 2,9 tys. zł (przedział od 2,2 do 3,6 tys. zł). Ta ostatnia kwota może budzić wątpliwości, bo z naszych informacji wynika, że na rynku brakuje dekarzy z doświadczeniem, co oznacza, że ich zarobki mogą być wyższe.

Przeczytaj także: Praca w budownictwie. Znów brakuje fachowców. Poszukiwany cieśla i stolarz budowlany >>

Satysfakcja z wymagrodzeń
Autor: Sedlak & Sedlak
Wynagrodzenia regionalnie
Autor: Sedlak & Sedlak Średnie miesięczne wynagordzenia brutto w Polsce wg GUS, aktualizacja na czerwiec 2019
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej