Zarobki w budownictwie. Ile w budownictwie zarabia specjalista? Zarobki w budownictwie w roku 2019 na liście TOP 10

pieniadze
Autor: http://thinkstockphotos.com/

Zarobki w budownictwie przez lata uchodziły za jedne z najniższych, obecnie jednak wiele się zmieniło, szczególnie w przypadku specjalistów. Wzrostowi zarobków w budownictwie sprzyja brak fachowców na rynku pracy. Wysokość wynagrodzenia jest jedynym narzędziem zdobycia lub zatrzymania w firmie wykwalifikowanego pracownika. I tak zarobki w budownictwie znalazły się na TOP liście 10. najlepiej płacących branż.

Zarobki w budownictwie w 2019 roku

Zarobki w budownictwie znalazły się na 8. miejscu najlepiej opłacanych branż w roku 2019 roku. W tym rankingu opracowanym przez portal wynagrodzenia.pl, w dziewięciu najwyżej opłacanych branżach mediana wynagrodzeń wynosiła min. 5000 zł brutto, dziesiąte miejsce jest już poniżej.

Najlepiej opłacane branże (brutto)

  • IT  – 6367 zł
  • bankowość – 6000 zł
  • telekomunikacja – 5645 zł
  • energetyka – 5500 zł
  • ubezpieczenia – 5290 zł
  • przemysł ciężki – 5200 zł
  • usługi dla biznesu – 5070 zł
  • budownictwo – 5000 zł
  • przemysł lekki – 5000 zł
  • media, wydawnictwa, PR – 4927 zł

Dla porządku dodajmy, że najgorzej opłacanymi branżami w roku 2019 były usługi dla ludności oraz służba zdrowia (najwyższe wynagrodzenia otrzymywali programiści java, a najniższe - różnica pomiędzy zarobkami na tych stanowiskach wynosiła ponad 5500 zł).

Zarobki w budownictwie rosną

W przemyśle przeciętne wynagrodzenie brutto dyrektora zakładu przekracza 41 tys. zł, a pracownika fizycznego – ok. 2,7 tys. zł – podaje firma Sedlak & Sedlak w „Raporcie płacowym”. A jakie są zarobki w budownictwie? Ile zarabia kierownik budowy, a ile pracownik fizyczny? Sprawdź najnowsze dane o zarobkach w budownictwie.

Z danych GUS wynika (ostatnie wyliczenia na sierpień 2019), że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5125 zł. W branży budowlanej przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 5258 zł.
W Sedlak & Sedlak zwracają jednak uwagę na regionalne zróżnicowanie zarobków. Najwięcej zarabiają specjaliści w województwie mazowieckim – 5,2 tys. zł (specjalista bez doświadczenia – 3,8 tys. zł), a najmniej – 4,4 tys. zł – w podkarpackim (młodszy specjalista – ok. 3,5 tys. zł).

Jak podaje firma Sedlak & Sedlak, w 2018 roku mediana płacy w budownictwie wyniosła 4684 zł brutto, 5000 zł w roku 2019. Powyżej 7000 zł zarabiało 25% badanej grupy (próba badania to ponad 9 tys. pracujących w budownictwie), tyle samo miało wynagrodzenie poniżej 3500 zł. Najwyższe zarobki w budownictwie notowane były w  woj. mazowieckim – średnia 5789 zł i dolnośląskim – 5000 zł. Najniższe płace w budownictwie były w woj. podkarpackim i lubelskim, gdzie nie przekraczały progu 4000 zł.

Ciekawe będzie porównanie tych danych, gdy podsumowany zostanie rok 2019. W budownictwie obserwowana jest bowiem presja płacowa. Brak ludzi do pracy jest korzystny dla pracowników, by stawiali żądania płacowe nowemu pracodawcy lub staremu by u niego pozostać.

Zarobki w budownictwie kadry kierowniczej

Oczywiście najwięcej zarabia kadra kierownicza. „Raport płacowy” firmy Sedlak & Sedlak pokazuje następujące dane o średnich wynagrodzeniach brutto: dyrektor generalny – ok. 41,5 tys. zł, dyrektor – przeszło 28,1 tys. zł, kierownik dużego działu – ok. 14 tys. zł, kierownik małego działu – ok. 8,6 tys. zł, specjalista ekspert – ok. 9,3 tys. zł. Kierownik robót/budowy ma średnią pensję w wysokości 7250 zł (widełki 5670-9400 zł). Kierownik kontraktu ma średnie zarobki 9910 zł (przedział 7200-13 680 zł). Brygadzista może liczyć na średnią pensję na poziomie 4360 zł (widełki 3630-5360 zł).

Zarobki w budownictwie pracowników fizycznych

Sprawdziliśmy jeszcze, jakie zarobki są przypisywane pracownikom fizycznym. Otóż, doświadczeni pracownicy fizyczni mogą deklarują zarobki w wysokości 3000-3900 zł, zaś początkujący robotnicy budowlani średnio 2950 zł (widełki 2330-3750 zł). 
Dodajmy, że w 2019 płaca minimalna brutto wzrosła do 2250 zł, a minimalna stawka godzinowa do 14,70 zł, co musiało znaleźć odzwierciedlenie w wynagrodzeniach. Pracodawcy nie ukrywają, że są pod presją płacową z powodu braku chętnych do pracy, szczególnie specjalistów. Ale płace w budownictwie wciąż należą do niezbyt wysokich, co widać na wykresie niżej, na przykładzie różnicy wynagrodzeń dla inżynierów w różnych branżach. Ponadto z kolejnej analizy Sedlak & Sedlak, dotyczącej satysfakcji zawodowej wynika, że pracownicy zatrudnieni w budownictwie są na pograniczu zadowolenia i niezadowolenia z wykonywanej pracy i dosyć wyraźnie zdegustowani zarobkami.

plac budowy
Autor: Warbud
Zarobki inżynierów
Autor: wynagrodzenia.pl Zarobki inżynierów w wybranych branżach

Zarobki kierownika budowy najlepsze

Wiele firm specjalizujących się w analizie zarobków twierdzi, że wynagrodzenia w budownictwie są najtrudniejsze do analizy – co źródło to inne dane, inna próba analityczna, podejrzenie o nieszczerość w deklarowanych kwotach i wynagrodzenia "pod stołem". Jak podaje superexpress.pl, który również zajął się płacami w tej branży, najlepsze wynagrodzenie ma kierownik kontraktu – około 10,5 tys. zł. Zarobki kierownika budowy mogą sięgać 9,4 tys. zł (przy średniej 7,3 tys.). Pozostałym stanowiskom przysługują już niższe zarobki. Ile zarabia inżynier budownictwa to zależy to zależy od specjalności i stażu pracy. Na przykład inżynier budowy może mieć pensję ok. 4,5 tys., a kosztorysant nieco ponad 5 tys. zł. Majster budowy może zarobić średnio około 4,6 tys (przy czym jest spora grupa z wynagrodzeniem ok. 6 tys.), nieco mniej wykwalifikowany murarz – 4,3 tys. zł. W tym zestawieniu dodajmy jeszcze, że średnia pensja operatora koparki to ok. 3,8 tys. i dekarza – 2,9 tys. zł (przedział od 2,2 do 3,6 tys. zł). Ta ostatnia kwota może budzić wątpliwości, bo z naszych informacji wynika, że na rynku brakuje dekarzy z doświadczeniem, co oznacza, że ich zarobki mogą być wyższe.

Przeczytaj także: Praca w budownictwie. Znów brakuje fachowców. Poszukiwany cieśla i stolarz budowlany >>

Satysfakcja z wymagrodzeń
Autor: Sedlak & Sedlak
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej