Zarobki architekta. Wynagrodzenia brutto. Jak liczyć honorarium architekta

2019-07-05 13:13
projekt budowlany
Autor: http://thinkstockphotos.com/ Warunki jakie musi wypełniać projekt budowlany określa art. 34 Ustawy Prawo budowlane

Są zawody, o których krążą legendy, ile się w nich zarabia. Należą do nich również zarobki architekta. Z danych, które zebraliśmy wynika, że lepiej od architekta zarabia np. projektant konstrukcji budowlanych. Jednak istnieją również zasady obliczania honorarium architekta, które pokazują, że może być ono rzeczywiście wysokie.

Średnie zarobki architekta

Z informacji, które pozyskaliśmy wynika, że w marcu 2017, co drugi architekt przepytany przez analityków firmy Sedlak & Sedlak na potrzeby raportu płacowego, wykazywał wynagrodzenie brutto w przedziale 3334- 6510 zł. Mediana przy takich zarobkach architekta została wyliczona na 4516 zł. Na zarobki powyżej 6510 zł brutto może liczyć grupa 25% architektów z tych najlepiej opłacanych.

W biurach projektów mamy też do czynienia ze stanowiskiem asystent architekta, a w tej roli są to często młodzi architekci, którzy zdobywają praktykę zawodową potrzebną do zdobycia uprawnień w pracy samodzielnej.
Asystent architekta zarabia (oficjalnie) o wiele mniej – średnie wynagrodzenie brutto 2950 zł, przy widełkach płacowych 2361-3726 zł. Przy czym co drugi z grupy zarabiających najmniej miał wynagrodzenie poniżej 2361 zł, i tyle w grupie wyższych zarobków otrzymywało pensję powyżej 3726 zł.

Zarobki projektantów. Konstruktorzy na szczycie

Wiadomo, że architekt posiłkuje się szczegółowymi projektami sporządzanymi przez fachowców w swoich dziedzinach, co jest widoczne w zarobkach projektantów.

Najlepiej zarabia projektant konstrukcji budowlanych – średnio brutto 5210 zł przy widełkach płacowych od 3910-7294 zł. I jak podaje Sedlak & Sedlak, część konstruktorów mogła liczyć na wynagrodzenia o wiele wyższe lub niższe niż to wynika z dolnej i górnej granicy widełek.

Projektant konstrukcji stalowych mógł liczyć na zarobki od 3500-6500 zł – średnie wynagrodzenie brutto to 4572 zł.

W przypadku projektantów instalacji sanitarnych ich średnie zarobki brutto wyliczono na poziomie 4387 zł, przy widełkach 3230-6322 zł.  Na zarobki powyżej 6322 zł brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych projektantów instalacji sanitarnych.

W naszym zestawieniu zarobków projektantów, najniższe średnie wynagrodzenie osiąga projektant instalacji centralnego ogrzewania – 3410 zł. Co drugi projektant instalacji c.o. otrzymuje pensję od 2390 -4500 zł, przy czym część z nich (25% w grupie o wyższych zarobkach) zarobi więcej.

Zarobki w budownictwie – podsumowanie roku 2018

Jak podaje firma Sedlak & Sedlak, w 2018 roku mediana płacy w budownictwie wyniosła 4684 zł brutto. Powyżej 7000 zł zarabia 25% badanej grupy (próba badania to ponad 9 tys. pracujących w budownictwie), tyle samo ma wynagrodzenie poniżej 3500 zł. Najwyższe zarobki w budownictwie notowane są w  woj. mazowieckim – średnia 5789 zł i dolnośląskim – 5000 zł. Najniższe płace w budownictwie są w woj. podkarpackim i lubelskim, gdzie nie przekraczają progu 4000 zł.

Liczymy honorarium architekta

Można domniemywać, że przedstawione wyżej zarobki architekta i projektanta dotyczą osób zatrudnionych w biurach czy pracowniach. W przypadku architektów mamy też do czynienia z indywidualnym wynagrodzeniem dotyczącym określonego projektu. Prawdopodobnie intencją utworzenia przez Izbę Architektów RP regulaminów dotyczących ustalania honorariów była ochrona klienta przed zbyt wygórowanymi stawkami, ale również zabezpieczenie praw autorskich architekta i zarobki, które pozwolą mu godnie wykonać zlecenie. Nie jest to łatwe...

Do ustalania zarobków architekta służą wzory.

W = H + Hna + Wni
|gdzie:
W – wynagrodzenie architekta
H – honorarium za usługę projektową odpowiadające wartości Hp (wyliczonej ze wzoru podanego niżej)
Hna – honorarium za nadzór autorski
Wni – wynagrodzenie architekta za nadzór inwestorski

Honorarium architekta za usługę projektową ustalane jest jako procent od spodziewanego kosztu inwestycji wg wzoru:

Hp = K x W x Ms
gdzie:
Hp – honorarium architekta za usługę
K – spodziewany koszt inwestycji
W – wskaźnik procentowy ustalany w zależności od powierzchni użytkowej i kategorii obiektu
Ms – mnożnik, ustalony pomiędzy zamawiającym i architektem

Jeżeli zamawiający będzie chciał powierzyć architektowi pełnienie funkcji nadzoru inwestorskiego (technicznego dozoru budowy), to zgodnie z regulaminem IARP, wynagrodzenie architekta za tę usługę wynosi, w zależności od stopnia skomplikowania obiektu i szczegółowego zakresu nadzoru, 25–50% wartości honorarium za usługę projektową. Zainteresowanych szczegółową analizą regulaminów ustalania zarobków architekta, a ściślej – honorarium za projekt, odsyłamy na stronę Izby Architektów RP

Regulamin HONORARIUM ARCHITEKTA >>
Regulamin HONORARIUM ARCHITEKTA obiekty i zespoły zabudowy >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej