Ile zarabia inżynier budownictwa w różnych specjalnościach. Najnowsze dane!

2019-07-05 13:01 CzeM
Warsaw Spire, plac budowy
Autor: Ghelamco Poland

Ile zarabia inżynier budownictwa? Analitycy rynku pracy przyznają, że inżynier budownictwa jest w grupie zawodów, o których najtrudniej zdobyć informacje płacowe. Tym bardziej, że inżynier budownictwa ma wiele specjalności, a na budowach pełni wiele funkcji technicznych. Sprawdź, ile przeciętnie zarabia inżynier budownictwa w zależności od specjalności.

Dane, ile zarabia inżynier budownictwa zbierają specjaliści z Pracuj.pl. Na podstawie ankiet wyliczyli medianę zarobków dla kilku specjalności. Ponadto zebrali oni dane o najpopularniejszych dodatkach do wynagrodzeń inżynierów, formach zatrudnienia oraz strukturze zatrudnienia z podziałem na płeć (niektórych może zaskoczyć wysoka liczba kobiet inżynierów budownictwa w specjalnościach pozornie pasujących raczej do mężczyzn).

DLA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA i nie tylko - 200 zł w prezencie od Muratorplus.pl. KLIKNIJ w zdjęcie

Alior bank promocja
Autor: redakcja Muratorplus.pl Link: Sprawdź teraz, jak zarobić 200 zł
Zarobki w budownictwie – podsumowanie roku 2018

Jak podaje firma Sedlak & Sedlak, w 2018 roku mediana płacy w budownictwie wyniosła 4684 zł brutto. Powyżej 7000 zł zarabia 25% badanej grupy (próba badania to ponad 9 tys. pracujących w budownictwie), tyle samo ma wynagrodzenie poniżej 3500 zł. Najwyższe zarobki w budownictwie notowane są w  woj. mazowieckim – średnia 5789 zł i dolnośląskim – 5000 zł. Najniższe płace w budownictwie są w woj. podkarpackim i lubelskim, gdzie nie przekraczają progu 4000 zł.

Zarobki inżyniera budownictwa kształtuje wiele czynników, wśród których najważniejsze są:

  • staż pracy (wynagrodzenie początkującego inżyniera budownictwa może być znacznie niższe od inżyniera z doświadczeniem),
  • wielkość firmy (małych firm budowlanych nie stać na oferowanie zarobków na poziomie firm dużych czy z kapitałem zagranicznym, a już tym bardziej na atrakcyjne świadczenia pozapłacowe),
  • lokalizacja firmy (różne miasta, różne regiony, duże zróżnicowanie w wynagrodzeniach). 

Podane poniżej wysokości wynagrodzeń są wartościami brutto. Pracuj.pl wyjaśnia, że „przeciętne zarobki, czyli mediana – to wartość „środka” rynku co oznacza, że połowa badanych pracowników otrzymuje kwoty od niej niższe, zaś druga połowa wyższe. Ta kwota jest rekomendowanym punktem odniesienia. Brano pod uwagę płacę całkowitą (t.j. wynagrodzenie zasadnicze plus premia).”

pieniądze na dziecko
Autor: thinkstockphotos.com

Ile zarabia inżynier budownictwa

Wynagrodzenie – 5100 zł      

Wśród tej grupy ankietowani zadeklarowali wśród dodatkowych świadczeń pozapłacowych prywatną opiekę medyczną (32%), służbowy telefon do celów prywatnych (29%), dofinansowanie zajęć sportowych (28%) oraz ubezpieczenie na życie (24%). Premię co miesiąc otrzymuje 13% osób. Na umowę o pracę  zatrudnionych jest powyżej 95% inżynierów budownictwa. Na tym stanowisku pracuje 23% kobiet. 

200 zł od Muratorplus.pl za założenie konta

Ile zarabia Inżynier budownictwa drogowego

Wynagrodzenie – 5300 zł

Najczęstsze benefity do pensji to w tej grupie służbowy telefon do celów prywatnych (56%), prywatna opieka medyczna (40%), dofinansowanie zajęć sportowych (33%) i dofinansowanie szkoleń lub kursów (30%). Comiesięczne premie zadeklarowało 20% inżynierów budownictwa drogowego, a zatrudnienie na umowę o pracę 93%. Na tym stanowisku pracuje 17% kobiet.

Ile zarabia inżynier budowy dróg

Wynagrodzenie – 5300 zł

Poza pensją inżynierowie budowy dróg mogą liczyć na prywatną opiekę medyczną (62%), telefon służbowy do celów prywatnych (47%), ubezpieczenie na życie (44%) i dofinansowanie zajęć sportowych (40%). Comiesięczne premie otrzymuje w tej grupie więcej niż 5% osób, zatrudnienie na umowę o pracę wynosi więcej niż 95%. Na stanowisku inżynier budowy dróg wśród mężczyzn 24% to kobiety.

Ile zarabia inżynier budowy w budownictwie energetycznym

Wynagrodzenie – 5300 zł

Wskazywane pozapłacowe benefity to dofinansowanie zajęć sportowych (47%), służbowy telefon do prywatnego użytku (41%), ubezpieczenie na życie (36%) i prywatna opieka medyczna (27%). W tej grupie 22% osób otrzymuje premię co miesiąc, a więcej niż 95% jest zatrudnionych na umowę o pracę. W budownictwie energetycznym panowie inżynierowie zdecydowanie górą, kobiet jest tylko 9%.

Ile zarabia inżynier budowy w budownictwie mieszkaniowym

Wynagrodzenie – 5000 zł

Inżynierowie otrzymują ponadto najczęściej służbowy telefon do celów prywatnych (37%), prywatną opiekę medyczną (34%), dofinansowanie zajęć sportowych (30%) oraz ubezpieczenie na życie (27%). Otrzymywanie comiesięcznych premii zgłosiło 8% ankietowanych w tej grupie osób, zatrudnienie na umowę o pracę wynosi 92%. W tej grupie zatrudnionych jest 18% kobiet.  

Ile zarabia inżynier budowy instalacji elektrycznych

Wynagrodzenie – 5100 zł

Wymieniane benefity: służbowy telefon do celów prywatnych (38%), prywatna opieka medyczna (26%), służbowy samochód do celów prywatnych (22%), dofinansowanie zajęć sportowych (22%). Premia co miesiąc wypłacana jest 16% pracowników, umowę o pracę ma powyżej 95%. Na stanowisku inżyniera budowy instalacji elektrycznych pracuje 10% kobiet.

Ile zarabia inżynier budowy mostów

Wynagrodzenie – 5400 zł

W tej grupie wśród dodatków pozapłacowych wyróżnia się prywatna opieka medyczna (69%), ubezpieczenie na życie (53%), służbowy telefon do celów prywatnych (44%), dofinansowanie zajęć sportowych (44%). Premie co miesiąc deklaruje 5% inżynierów budowy mostów, umowę o pracę ma ponad 95%. Z ta specjalizacją pracuje 19% kobiet.

Ile zarabia inżynier instalacji sanitarnych

Wynagrodzenie – 4700 zł

Ta specjalność inżynierów budownictwa ma nie tylko najniższe wynagrodzenia, ale również benefity trafiają do mniejszej liczby osób (służbowy telefon do celów prywatnych 35%, prywatna opieka medyczna 24%, ubezpieczenie na życie 24%, dofinansowanie zajęć sportowych 24%). Wśród inżynierów instalacji sanitarnych kobiet jest 32%. Premie comiesięczną otrzymuje 5% zatrudnionych, 92% ma umowę o pracę.

Inżynierowie prowadzący własną działalność mogą mieć wyższe stawki wynagrodzenia, ponieważ dochodzą koszty prowadzenia działalności: ZUS, podatki, prowadzenie konta firmowego.

Teraz na przykład warto sprawdzić ofertę Alior Banku, który nie pobiera opłat za założenie konta firmowego i dodatkowo zasila konto kwotą 200 zł na początek. Sprawdź teraz >>

Zarobki w budownictwie, nie tylko wynagrodzenie inżynierów budownictwa, póki co będą szły w górę. Pracodawcy czują presję wynagrodzeń, nie tylko tę powodowaną brakiem pracowników, ale również wzrostem kosztów utrzymania, co podnosi oczekiwania płacowe. Jak nie zostaną spełnione, to inaczej będą zatrudniać się w innych firmach budowlanych, również za granicą, gdzie w budownictwie można zarobić nawet 100 zł za godzinę. 

Można też zarobić 200 zł w kilka minut

Co trzeba zrobić, aby zarobić 200 zł w kilka minut? Można na przykład założyć konto w Alior Banku... W prezencie od Muratorplus.pl otrzymacie 200 zł, a 1500 zł, po spełnieniu warunków, przekaże Alior Bank.

  1. Kliknij w zdjęcie poniżej
  2. Wypełnij prosty formularz
  3. Odbierz 200 zł
alior konto duze
Autor: materiały prasowe Link: SPRAWDŹ promocję teraz
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej