Zwolnienie z PCC od pierwszego mieszkania nie dla posiadaczy mieszkań za granicą. Ważna interpretacja KIS

2023-11-22 11:07
Bohema strefa Praga
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Zwolnienie z PCC od pierwszego mieszkania nie przysługuje każdemu.

Zwolnienie z PCC od pierwszego mieszkania zostało wprowadzone 31 sierpnia. Z ulgi podatkowej mogą jednak skorzystać tylko ci, którzy nie posiadają żadnego mieszkania lub domu (poza wyjątkiem dotyczącym dziedziczenia). Jak informuje Krajowa Informacja Skarbowa, dotyczy to także nieruchomości poza granicami Polski.

Spis treści

  1. Zwolnienie z PCC od pierwszego mieszkania – na czym polega?
  2. Posiadacz domu lub mieszkania za granicą nie skorzysta na zniesieniu PCC
  3. Kwestia nieruchomości zagranicznych nie zawsze intuicyjna

Zwolnienie z PCC od pierwszego mieszkania – na czym polega?

31 sierpnia 2023 r. weszły w życie przepisy, które zwalniają nabywców mieszkań na rynku wtórnym z konieczności zapłaty 2-procentowego podatku PCC. Nie dotyczy to jednak wszystkich transakcji. Podatek PCC zniesiony został w przypadku zakupu pierwszego mieszkania.

Pieniądze to nie wszystko Adam Gomoła

W praktyce oznacza to, że z ulgi podatkowej mogą skorzystać osoby, które w dniu transakcji oraz nie dysponują (ani przed tym dniem nie dysponowały) w całości ani w części żadnym z poniższych praw:

  • prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
  • prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (mieszkania lub domu).

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja odziedziczenia któregoś z tych praw. Jeśli ktoś odziedziczył maksymalnie 50% udziałów w nieruchomości, to również dotyczą go przepisy o zniesieniu PCC na pierwsze mieszkanie i może skorzystać z ulgi.

Posiadacz domu lub mieszkania za granicą nie skorzysta na zniesieniu PCC

15 listopada dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał ważną interpretację przepisów dotyczącą podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie nieruchomości. Jak się okazuje, posiadanie mieszkania czy domu w innym kraju niż Polska także blokuje możliwość skorzystania z ulgi. Choć w przepisach nie wskazano tego wprost, zdaniem dyrektora KIS jest to jedyna możliwa interpretacja obowiązującego prawa.

Z powołanego powyżej przepisu [art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – przyp. red.] jednoznacznie wynika, że gdy kupującemu w dniu sprzedaży i przed tym dniem przysługiwało prawo własności lokalu mieszkalnego (…) to nawet jeśli taki lokal lub dom położony jest/był poza terytorium Polski (...), to zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie nowego mieszkania w Polsce nie będzie przysługiwało – wyjaśnia dyrektor KIS.

Kwestia nieruchomości zagranicznych nie zawsze intuicyjna

To ważne rozstrzygnięcie KIS powinno rozwiać wiele wątpliwości interpretacyjnych. Jest ono tym cenniejsze, że nie zawsze jest oczywiste, jak w świetle prawa nieruchomość w innym kraju wpływa na sytuację osoby mieszkającej w Polsce. Przykładowo nieruchomość za granicą nie blokuje możliwości uzyskania Bezpiecznego Kredytu 2%, choć teoretycznie przysługuje on tylko osobom nieposiadającym nieruchomości na własność.

Posiadanie nieruchomości za granicą (w przypadku niebycia stroną żadnego kredytu hipotecznego) nie wyklucza z możliwości ubiegania się o bezpieczny kredyt 2%. Ustawa wyraźnie wskazuje definicję domu jednorodzinnego i lokalu mieszkalnego, jako nieruchomości położone na terytorium Polski – tłumaczy Ministerstwo Rozwoju i Inwestycji.

QUIZ. Czego nie wolno robić na własnej działce ROD? Znasz zasady?
Pytanie 1 z 15
Czy na terenie ogródków działkowych wolno rozpalić ognisko?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany