Podatek PCC zniesiony! Za pierwsze mieszkanie nie zapłacimy już podatku

2023-08-31 7:25
mieszkania
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Nie zapłacimy już podatku przy zakupie piewszego mieszkania czy domu. Zmiany w podatku PCC od 31 sierpnia 2023

Podatek PCC na zakup pierwszego mieszkania lub domu jest już nieaktualny. Ulga w podatku od czynności cywilno-prawnych obowiązuje od 31 sierpnia 2023 i dotyczy zakupu nieruchomości na rynku wtórnym. Oznacza to, że zakup pierwszego mieszkania lub domu może być tańszy o nawet kilkanaście tysięcy złotych.

PCC na pierwsze mieszkanie zniesiony 31 sierpnia!

Podatek od czynności cywilno-prawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym zostaje zniesiony z dniem 31 sierpnia 2023. To oszczędność nawet kilkunastu tysięcy złotych, które można przeznaczyć np. na remont łazienki czy meble do kuchni - wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych - czym jest?

Podatek PCC od 1 stycznia 2001 zastąpił opłatę skarbową, która obowiązywała od umów i innych oświadczeń woli o charakterze cywilnoprawnym. Zgodnie z przepisami podatnik dokonujący niektórych transakcji zobowiązany jest do zapłaty podatku PCC. Podatnik, który dokonuje wskazanych czynności musi sporządzić deklarację PCC-3 oraz zapłacić kwotę podatku według określonej w przepisach stawki.

Do tej pory podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie mieszkań z rynku wtórnego wynosił 2%.

Likwidacja PCC na wszystkie transakcje

Od teraz likwidacja podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania będzie obejmować wszystkie transakcje, a nie tylko zakup nieruchomości finansowanej Bezpiecznym Kredytem 2%. Ta sama procedura - brak obowiązku zapłaty PCC - będzie dotyczyła zakupu pierwszego domu z rynku wtórnego.

Oczywiście z takiej ulgi będą mogli skorzystać wszyscy ci, którzy jeszcze nie mają i nigdy nie mieli na własność mieszkania czy domu.

"Takie zmiany cieszą, ponieważ w kieszeni młodych zostanie sporo pieniędzy. Przy mieszkaniu za 500 tys. - 10 tys. oszczędności" - wylicza na Tweeterze Tomasz Narkun, inwestor i analityk rynku nieruchomości.

Pierwsze mieszkanie bez podatku, ale szóste już z wyższym

Rząd zdecydował jednak, że wyższa będzie stawka podatku w przypadku hurtowego zakupu mieszkań, czyli szóstego i kolejnego (kupowanego w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej) lub udziałów w tych lokalach. Wyniesie ona 6%.

Te zmiany mają na celu zapobieganie negatywnym zjawiskom ograniczającym dostępność mieszkań dla osób kupujących nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, takim jak pakietowe nabywanie mieszkań na rynku pierwotnym - wytłumaczył minister Waldemar Buda.

Pełna treść ustawy dotycząca zniesienia PCC na pierwsze mieszkanie, opublikowana w Dzienniku Ustaw: Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw - Dziennik Ustaw - rok 2023 poz. 1463

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej