Założenie firmy tylko online. Za 2 lata koniec z papierowym wnioskiem o rejestrację firmy

2022-09-20 21:44
Założenie firmy tylko online. Za 2 lata koniec z papierowym wnioskiem o rejestrację firmy
Autor: Gettyimages W tej chwili założenie firmy online jest jedną z możliwości, za dwa lata będzie to jedyna opcja

Założyć firmę w tej chwili możemy albo w sposób tradycyjny chodząc po urzędach lub online na stronie biznes.gov.pl czy korzystając z ofert banków. Za dwa lata ma się to zmienić. Czeka nas pełna cyfryzacja zakładania działalności gospodarczej na biznes.gov.pl i odejście od składania wniosków papierowych podczas rejestracji firmy w CEIDG.

Chodzi o nowelizację ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, którą przygotowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Założeniem zmian jest  pełna cyfryzacja zakładania działalności gospodarczej.

Co się zmienia w założeniu firmy?

Najważniejsze, proponowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii zmiany:

  • usprawnienie funkcjonowania spółek cywilnych - utworzenie „jednego okienka” dla rejestracji spółki cywilnej, czyli zastąpienie osobnych wniosków do urzędu skarbowego, GUS i ZUS jednym wnioskiem zintegrowanym;
  • pełna cyfryzacja zakładania działalności gospodarczej na biznes.gov.pl i odejście od składania wniosków papierowych podczas rejestracji firmy w CEIDG, przy zachowaniu wsparcia Centrum Pomocy Przedsiębiorcy;
  • wzmocnienie i usprawnienie jednego okienka CEIDG - pełniejsza integracja z innymi rejestrami publicznymi oraz publikacja danych na temat spółki cywilnej w rejestrze CEIDG, a także stworzenie możliwości pobrania zaświadczenia elektronicznego spółki czy rozszerzenie CEIDG o wizualizację danych adresowych z wykorzystaniem geoportalu;
  • zmiany dla pełnomocników - ułatwienia dotyczące publikacji w CEIDG informacji o pełnomocniku, w szczególności dotyczy to pełnomocników innych niż osoby fizyczne;
  • usprawnienie przepisów dotyczących syndyka, zarządcy sukcesyjnego itd.

W tej chwili Ministerstwo zaprasza do konsultacji społecznych. Uwagi do projektu ustawy można zgłaszać do 19 października 2022. Data wprowadzenia zmian, która pojawia się w projekcie ustawy to październik 2024. Czyli za dwa lata online będzie jedyną opcją na założenie firmy.

Założenie firmy przez internet 2022

Założenie firmy przez internet na stronie biznes.gov.pl zaczynamy od zalogowania się Profilem Zaufanym lub przy użyciu E-dowodu. Otrzymamy dostęp do login.gov.pl i wielu serwisów administracji publicznej. Zalogować się na stronie biznes.gov.pl można też za pomocą adresu email.

Jak założyć profil zaufany i do czego będzie potrzebny piszemy w artykule: Podpis elektroniczny krok po kroku - jak założyć profil zaufany?

Najważniejsze jest wypełnienie wpisu do CEIDG (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Informacja o rozpoczęciu działalności gospodarczej automatycznie zostanie przekazana do ZUS i Urzędu Skarbowego.

We wniosku CEIDG należy podać m.in. rodzaj działalności. Przedsiębiorca, który rejestruje firmę, musi przypisać swoją działalność do określonego kodu w Polskiej Klasyfikacji Działalności, czyli wybrać kod PKD. Kody należy wybierać zgodnie z faktycznie prowadzoną działalnością. Ustalanie numeru PKD dla nowych przedsiębiorców bywa często problematyczne. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się wyszukiwarki internetowe. Po wpisaniu słowa kluczowego ukazują najbardziej zbliżone kody PKD odpowiadające danej dziedzinie działalności gospodarczej. 

Czytaj więcej: Jak prawidłowo ustalić kody PKD?

Każdy kto prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli podatku PIT.

Do wyboru są 3 formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej:

  • na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%);
  • według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%);
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Przedsiębiorcy mogą wykorzystywać w działalności gospodarczej rachunek firmowy lub swój rachunek prywatny - musi to jednak być rachunek, który ma tylko jednego posiadacza.

Prowadząc działalność trzeba się liczyć z odprowadzeniem obowiązkowych składek do ZUS:

  • na ubezpieczenia społeczne, z których obowiązkowe są: ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, a dobrowolne jest ubezpieczanie chorobowe;
  • na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy;
  • na ubezpieczenie zdrowotne.

Powinno Cię zainteresować także:

Na biznes.gov.pl można także online zmienić dane we wpisie do CEIDG, zawiesić, wznowić oraz zakończyć działalność gospodarczą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej