Specjalne Strefy Ekonomiczne: od 30 czerwca 2018 cała Polska specjalną strefą ekonomiczną

2019-04-09 14:05
Specjalna Strefa Ekonomiczna
Autor: SSSE "Obszar Szczecinek" Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Specjalne zachęty finansowe dla inwestorów, z których do tej pory mogli oni korzystać tylko w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, od 30 czerwca 2018 są dostępne w całym kraju – zakłada ustawa o wspieraniu nowych inwestycji. Sprawdź, gdzie uzyskasz wsparcie w ramach tego przedsięwzięcia.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii podkreśla, że do tej pory Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) funkcjonowały na zaledwie 0,08% obszaru Polski. Ograniczenia terytorialne wymuszały więc na przedsiębiorcach i administracji wielomiesięczne procedury. Zagraniczne firmy często rezygnowały z inwestowania w naszym kraju.

Ulgi nie tylko w Specjalnych Strefach Ekonomicznych

Zgodnie z ustawą o wspieraniu nowych inwestycji (zobacz jej  treść) od 30 czerwca 2018 działa Polska Strefa Inwestycji. O ulgę podatkową i preferencyjne warunki może wystąpić każda firma w każdym mieście czy gminie. Przy czym preferowane mają być np. inwestycje związane z tworzeniem centrów badawczo-rozwojowych czy centrów usług wspólnych. Ministerstwo informuje, że ustawa umożliwia zwolnienia podatkowe dla inwestorów na 10, 12 lub 15 lat w zależności od lokalizacji inwestycji. Na premię mogą liczyć te przedsięwzięcia, które wpływają na konkurencyjność i innowacyjność regionalnych gospodarek. Przewidziano również nowe kryteria do uzyskania ulg wspierające niedoinwestowane dotąd regiony kraju.

A co z istniejącymi Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi?

– Zapewniamy bezpieczeństwo ponad 2 tys. inwestorom, którzy zatrudniają ponad 300 tys. pracowników. Nie wprowadzamy zmian do nabytych przez nich praw, czyli przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na działalność gospodarczą na mocy ustawy o SSE, będą zwolnieni z podatku do 2026 r. – zaznacza wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński.

Szefowie Specjalnych Stref Ekonomicznych chwalą ustawę o wspieraniu nowych inwestycji.

– Dla nas nowa ustawa, mówiąc kolokwialnie, jest „zbawienna”. Najsłabiej rozwinięte regiony będą miały szanse znacznie szybciej się rozwijać – mówi wiceprezes Warmińsko-Mazurskiej SSE Małgorzata Sobieska zu Schwarzenberg.

– Są w Polsce regiony, które straciły swoje przewagi konkurencyjne w stosunku do ośrodków wysoko uprzemysłowionych. To między innymi województwo świętokrzyskie. Spodziewamy się, że po wejściu w życie ustawy, znaczna część inwestorów zacznie się w większym stopniu interesować naszym regionem – dodaje wiceprezes Starachowickiej SSE Miłosz Pamuła.

Jak skorzystać z profitów nowej specjalnej strefy ekonomicznej?

Przedsiębiorca, który chce inwestować na wybranym terenie zgłasza się do firmy zarządzającej daną Specjalną Strefą Ekonomiczną. Tam będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek, a jego inwestycja zostanie zweryfikowana. Firma, która przejdzie weryfikację otrzymuje wsparcie ułatwiające rozwój biznesu.

Uzyskane wsparcie to m.in. ulga podatkowa dla inwestycji, możliwość rozwoju przedsiębiorstwa na dotychczasowym terenie oraz dodatkowa promocja dla projektów innowacyjnych.

Zarządzający Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi w ramach Projektu Polska Strefa Inwestycji:

Kamiennogórska SSE
Katowicka SSE
Kostrzyńsko-Słubicka SSE
Krakowski Park Technologiczny
Legnicka SSE
Łódzka SSE
SSE Euro-Park MIELEC
Pomorska SSE
Słupska SSE
SSE „Starachowice"
Suwalska SSE
TSSE Euro-Park Wisłosan
Wałbrzyska SSE
Warmińsko-Mazurska SSE

Informacje o Projekcie Polska Strefa Inwestycji można również uzyskać w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii w Departamencie Rozwoju Inwestycji (mail: Strefa.inwestycji@mpit.gov.pl).

Skutki rozszerzenia Specjalnych Stref Ekonomicznych

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przekonuje, że dzięki nowej ustawie skorzystają inwestorzy polscy, ponieważ wymagane nakłady będą dostosowane do ich możliwości. Ponadto nie będą oni zmuszeni, jak dotychczas, do zmiany lokalizacji swojej działalności, bo zachęty będą dostępne na terenie całej kraju. Rozszerzenie SSE na całą Polskę ma też przyciągnąć więcej inwestorów zagranicznych. Ministerstwo liczy, że w okresie najbliższych 10 lat powstanie ponad 200 tys. nowych miejsc pracy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej