PPK – zmiana pracodawcy. Co się dzieje z PPK po zmianie pracy? Jak złożyć wniosek o transfer środków PPK?

2023-09-15 13:44
PPK zmiana pracodawcy
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator W przypadku PPK zmiana pracodawcy wiąże się z pewnymi dodatkowymi formalnościami dla pracownika.

PPK to sposób na oszczędzanie na przyszłą emeryturę. Do programu PPK zapisuje pracownika pracodawca, a pieniądze są odkładane na specjalnym koncie. Co się jednak dzieje z oszczędnościami, gdy pracownik zmienia pracę? Wyjaśniamy.

Spis treści

  1. PPK a zmiana pracodawcy. Co się dzieje z PPK po zmianie pracy?
  2. Jak złożyć wniosek o transfer środków z PPK?
  3. PPK – transfer za pośrednictwem pracodawcy
  4. PPK – samodzielny transfer oszczędności

PPK a zmiana pracodawcy. Co się dzieje z PPK po zmianie pracy?

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to system odkładania pieniędzy na specjalnym rachunku, do którego wpłaca pracownik, ale także pracodawca i państwo. Pieniądze gromadzone są na indywidualnym rachunku w instytucji finansowej, zajmującej się prowadzeniem PPK w danej firmie.

Jeśli pracownik zmieni pracę, to w nowym zakładzie pracy ta osoba zostaje ponownie zapisana do PPK. Może się tak zdarzyć, że pracodawca w nowej pracy ma podpisaną umowę na zarządzanie PPK z tą sama instytucją finansową, co w starej firmie pracownika. To jednak nie ma znaczenia, bo mimo tego pracownik zostaje od nowa zapisany do PPK w nowym zakładzie pracy.

Jak złożyć wniosek o transfer środków z PPK?

Środki zgromadzone na koncie u byłego pracodawcy można przekazać na nowy rachunek w PPK. By to zrobić, możemy skorzystać z dwóch możliwości: z pośrednictwa nowego pracodawcy lub robimy to samodzielnie.

PPK – transfer za pośrednictwem pracodawcy

W przypadku, gdy chcemy, by transfer oszczędności wykonał nasz nowy pracodawca, powinniśmy złożyć u niego odpowiednie oświadczenie. Jest to oświadczenie o zawartych w naszym imieniu umowach o prowadzenie PPK. Musimy to zrobić w ciągu siedmiu dni od dnia zawarcia umowy o prowadzeniu PPK. Pracodawca, po otrzymaniu takiego oświadczenia powinien nas poinformować, że w naszym imieniu złoży wniosek o przelanie pieniędzy ze starego na nowy rachunek PPK.

Ale możemy się też nie zgodzić, by nasz pracodawca złożył taki wniosek, czyli nie chcemy transferu oszczędności z jednego na drugi rachunek. W takim wypadku mamy również siedem dni po otrzymaniu informacji od pracodawcy na pisemne wyrażenie braku zgody na transfer oszczędności. W ten sposób pieniądze zgromadzone na starym rachunku zostaną tam do czasu wypłaty, zwrotu lub transferu.

PPK – samodzielny transfer oszczędności

Jako uczestnicy PPK mamy dostęp do swojego rachunku na bieżąco i możemy w każdej chwili zdecydować o transferze pieniędzy z jednego na inny rachunek PPK. Przed wykonaniem tej czynności powinniśmy się skontaktować z instytucją finansową. Warto wrócić także do umowy o prowadzeniu rachunku PPK, gdyż znajdują się tam warunki wypłaty transferowej.

Przelewając środki z jednego rachunku PPK na drugi PPK, jednocześnie decydujemy o transferze wszystkich oszczędności. Nie można przekazać tylko części środków. Co ciekawe, stare konto PPK, z którego przekazaliśmy pieniądze, pozostaje nadal aktywne, co oznacza, że nadal można na nim oszczędzać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej