Wniosek o rezygnację z PPK 2023 - wzór. Kiedy złożyć wniosek o rezygnacji z Pracowniczych Planów Kapitałowych?

2023-03-20 21:57
Wniosek o rezygnację z PPK 2023 - wzór
Autor: Getty Images Wniosek o rezygnację z PPK 2023 - wzór rezygnacji do pobrania

Wniosek o rezygnację z PPK jest niezbędny w 2023 roku, aby zrezygnować z oszczędzania w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Przypomnijmy, że w 2023 roku rusza autozapis do PPK, czyli tzw. "zapis z urzędu". Oznacza to, że nawet osoby, które wcześniej złożyły pisemne deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, w tym roku muszą to zrobić ponownie. Jeżeli nie złożą takiej rezygnacji, od 1 kwietnia 2023 pracodawcy zaczną przekazywać wpłaty do PPK. Do kiedy trzeba zrezygnować z PPK? W artykule wzór rezygnacji z PPK do pobrania.

Spis treści

  1. Co to jest PPK?
  2. Uwaga! W 2023 rusza autozapis do PPK
  3. Jak i do kiedy złożyć wniosek o rezygnację z PPK?
  4. Wniosek o rezygnację z PPK - wzór do pobrania

Co to jest PPK?

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to program dobrowolnego, długoterminowego oszczędzania emerytalnego dla pracowników. W każdym momencie można do niego przystąpić i w każdym złożyć rezygnację z oszczędzania. Obszerny artykuł na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych poniżej:

Uwaga! W 2023 rusza autozapis do PPK

Trzeba wiedzieć, że od 1 stycznia 2023 roku wchodzą w życie przepisy, które nakładają na podmiot zatrudniający dokonywanie cyklicznego autozapisu pracowników do PPK, bez względu na to, kiedy dołączyli oni do programu. Co 4 lata, począwszy od roku 2023, w terminie do ostatniego dnia lutego danego roku, podmiot zatrudniający musi poinformować uczestnika PPK, który uprzednio złożył deklarację o rezygnacji z PPK, o ponownym zapisie do PPK i dokonywaniu wpłat za tego uczestnika.

Jak i do kiedy złożyć wniosek o rezygnację z PPK?

W 2023 roku utracą ważność złożone wcześniej przez pracowników deklaracje o rezygnacji z PPK. Oznacza to, że jeśli pracownik nie złoży ponownej deklaracji o rezygnacji z PPK, od dnia 1 kwietnia 2023 roku, podmiot zatrudniający dokona wpłat za uczestnika do PPK i uczestnik ten zostanie objęty programem PPK do momentu ponownego złożenia deklaracji o rezygnacji.

Deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK można złożyć najwcześniej 1 marca 2023. Poprzednio złożona deklaracja o rezygnacji jest skuteczna do ostatniego dnia lutego 2023.

Rezygnację będzie można złożyć w każdym momencie, natomiast trzeba liczyć się z faktem, że jeśli pracownik złoży deklarację zbyt późno, za miesiące kiedy był objęty PPK, nawet bez jego woli, pracodawca potrąci mu z wynagrodzenia stosowną część składki na PPK.

Rezygnację z oszczędzania w PPK składa się do pracodawcy. Nie może on naliczać i pobierać składek od momentu złożenia rezygnacji. Oczywiście, w każdej chwili do oszczędzania w PPK można wrócić, składając pracodawcy odpowiedni wniosek. Do programu nie będzie mógł przystąpić jedynie pracownik, który ukończy 70 lat.

Ważne

Rezygnacja z oszczędzania w PPK nie oznacza wypłaty pieniędzy - środki nadal będą na rachunku uczestnika PPK.

Wniosek o rezygnację z PPK - wzór do pobrania

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej