Wniosek o rezygnację z PPK 2023 - wzór. Kiedy złożyć wniosek o rezygnacji z Pracowniczych Planów Kapitałowych?

2023-03-20 21:57
Wniosek o rezygnację z PPK 2023 - wzór
Autor: Getty Images Wniosek o rezygnację z PPK 2023 - wzór rezygnacji do pobrania

Wniosek o rezygnację z PPK jest niezbędny w 2023 roku, aby zrezygnować z oszczędzania w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Przypomnijmy, że w 2023 roku rusza autozapis do PPK, czyli tzw. "zapis z urzędu". Oznacza to, że nawet osoby, które wcześniej złożyły pisemne deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, w tym roku muszą to zrobić ponownie. Jeżeli nie złożą takiej rezygnacji, od 1 kwietnia 2023 pracodawcy zaczną przekazywać wpłaty do PPK. Do kiedy trzeba zrezygnować z PPK? W artykule wzór rezygnacji z PPK do pobrania.

Spis treści

  1. Co to jest PPK?
  2. Uwaga! W 2023 rusza autozapis do PPK
  3. Jak i do kiedy złożyć wniosek o rezygnację z PPK?
  4. Wniosek o rezygnację z PPK - wzór do pobrania

Co to jest PPK?

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to program dobrowolnego, długoterminowego oszczędzania emerytalnego dla pracowników. W każdym momencie można do niego przystąpić i w każdym złożyć rezygnację z oszczędzania. Obszerny artykuł na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych poniżej:

Uwaga! W 2023 rusza autozapis do PPK

Trzeba wiedzieć, że od 1 stycznia 2023 roku wchodzą w życie przepisy, które nakładają na podmiot zatrudniający dokonywanie cyklicznego autozapisu pracowników do PPK, bez względu na to, kiedy dołączyli oni do programu. Co 4 lata, począwszy od roku 2023, w terminie do ostatniego dnia lutego danego roku, podmiot zatrudniający musi poinformować uczestnika PPK, który uprzednio złożył deklarację o rezygnacji z PPK, o ponownym zapisie do PPK i dokonywaniu wpłat za tego uczestnika.

Jak i do kiedy złożyć wniosek o rezygnację z PPK?

W 2023 roku utracą ważność złożone wcześniej przez pracowników deklaracje o rezygnacji z PPK. Oznacza to, że jeśli pracownik nie złoży ponownej deklaracji o rezygnacji z PPK, od dnia 1 kwietnia 2023 roku, podmiot zatrudniający dokona wpłat za uczestnika do PPK i uczestnik ten zostanie objęty programem PPK do momentu ponownego złożenia deklaracji o rezygnacji.

Deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK można złożyć najwcześniej 1 marca 2023. Poprzednio złożona deklaracja o rezygnacji jest skuteczna do ostatniego dnia lutego 2023.

Rezygnację będzie można złożyć w każdym momencie, natomiast trzeba liczyć się z faktem, że jeśli pracownik złoży deklarację zbyt późno, za miesiące kiedy był objęty PPK, nawet bez jego woli, pracodawca potrąci mu z wynagrodzenia stosowną część składki na PPK.

Rezygnację z oszczędzania w PPK składa się do pracodawcy. Nie może on naliczać i pobierać składek od momentu złożenia rezygnacji. Oczywiście, w każdej chwili do oszczędzania w PPK można wrócić, składając pracodawcy odpowiedni wniosek. Do programu nie będzie mógł przystąpić jedynie pracownik, który ukończy 70 lat.

Ważne

Rezygnacja z oszczędzania w PPK nie oznacza wypłaty pieniędzy - środki nadal będą na rachunku uczestnika PPK.

Wniosek o rezygnację z PPK - wzór do pobrania

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej