Ponad milion Polaków zmuszonych do podwójnej opłaty za śmieci - pozwala na to prawo!

2023-07-26 8:58
Ogródki działkowe - segregacja i opłata za śmieci u działkowiczów
Autor: getty images Choć posiadacze ogródków działkowych przebywają na nich zazwyczaj tylko okresowo, władze gmin nakazują im wnosić opłaty za śmieci na tych samych albo nawet mniej korzystnych warunkach jak stałym mieszkańcom

Rodzinny Ogródek Działkowy nie jest luksusem - takich nieruchomości jest w Polsce wciąż ponad milion. Działkowicze jednak są rozproszeni po całym kraju, a nie stanowiąc siły czują się bezwzględnie wykorzystywani. Przykładem są opłaty za śmieci. Wiele samorządów gminnych każe działkowcom uiszczać opłaty wyższe niż stałym mieszkańcom.

Spis treści

  1. Opłata za śmieci na działkach: na pokrycie kosztów wywozu czy haracz
  2. Jak za wywóz śmieci płacą działkowicze według prawa
  3. Działkowicze: opłata za śmieci powinna być sprawiedliwa

Wielu działkowców wręcz uważa, że nie powinno się płacić za śmieci dwa razy: w miejscu stałego zamieszkania i od nieruchomości w ogródkach działkowych. Nie da się przecież śmiecić w dwóch miejscach naraz - gdy są na działce, nie wytwarzają odpadów w mieszkaniu czy domu.

Opłata za śmieci na działkach: na pokrycie kosztów wywozu czy haracz

Abstrahując już od logiki takiego rozumowania - opłata za śmieci nie jest podatkiem, a jej wysokość ustalana jest na podstawie ewidencjonowanej ilości odpadów wywożonych przez przedsiębiorstwo gospodarowania odpadami - zasadne jest oczekiwanie, by opłata ta nie była traktowana jak haracz.

Tymczasem w całym kraju samorządy traktują społeczności działkowe jak obcych i intruzów. Przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców sądzą, że dzieje się tak być może dlatego, iż nie będąc stałymi mieszkańcami użytkownicy działek nie są automatycznie ich wyborcami. Jeśli więc nawet władze gminy decydują się na inne ich traktowanie względem opłat za odbiór odpadów niż stałych mieszkańców, to w cennikach opłat dla działkowiczów określone stawki są jeszcze wyższe.

Jak za wywóz śmieci płacą działkowicze według prawa

Obowiązujące prawo daje zarządcom ogródków działkowych do wyboru:

  • albo porozumienie z samorządem lokalnym czyli gminą i zastosowanie się do lokalnego prawa jakie ustawa o czystości i porządku w gminach pozwala w tej materii samorządom ustanawiać,
  • albo podpisanie umowy bezpośrednio z przedsiębiorstwem gospodarki odpadami.

Oba te rozwiązania mogą posłużyć za ilustrację powiedzenia - "z deszczu pod rynnę".

W gminach wiejskich i mniejszych miastach w zasadzie takie przedsiębiorstwo jest monopolistą i z tej pozycji dyktuje (propozycja nie do odrzucenia) warunki umowy.

Nie inaczej jest z władzami samorządowymi - mogą one w uchwale o zasadach utrzymania czystości i porządku przyjąć takie reguły, jakie uznają za stosowne. A jak już się rzekło, nie mają doraźnego interesu, by działkowcom iść na rękę.

W najlepszym przypadku posiadacze ogródków działkowych płacą za odbiór śmieci dokładnie na takich samych zasadach jak stali mieszkańcy. A są gminy, które jeśli dla ogródków działkowych przewidują opłaty na szczególnych zasadach, to są one jeszcze gorsze niż dla innych.

Działkowicze: opłata za śmieci powinna być sprawiedliwa

Zarówno sami działkowicze, jak i ich formalni przedstawiciele w osobach zarządu Polskiego Związku Działkowców uważają, że zasady opłaty za śmieci ponad miliona posiadaczy ogródków działkowych powinny być w ustawie uregulowane odrębnie. Tylko w ten sposób bowiem można ukrócić arbitralne decyzje gmin i przedsiębiorstw gospodarki odpadami.

Opłata powinna uwzględniać specyfikę korzystania z ogródków działkowych. Przede wszystkim fakt, iż działkowicze korzystają z nich sezonowo - późną jesienią, zimą i na przedwiośniu mało kto tam przebywa, a tym samy generuje śmieci. Albo więc powinien ten fakt być uwzględniony w uśrednionej opłacie za każdy miesiąc, albo na okres listopad-luty oplata za śmieci powinna być zawieszana.

Dodatkowo przy ustalaniu stawki powinno się brać pod uwagę, że działkowicze nie produkują odpadów organicznych bo mają obowiązek kompostowania bioodpadów.

Przede wszystkim zaś - i w pierwszej kolejności - prawo powinno zakazywać pobierania od działkowiczów wyższych opłat za śmieci niż od stałych mieszkańców, bo choć takie praktyki są ewidentnie dyskryminacyjne, to w myśl obecnie obowiązującego prawa, całkowicie legalne.

Jakie róże posadzić na działce? Zobacz naszą galerię wraz z nazwami odmian

Przeczytaj: Remont mieszkania: Najpilniej poszukiwani fachowcy to malarze i elektrycy, trzeba ich zamawiać z dużym wyprzedzeniem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany