Ceny działek budowlanych 2023 w Polsce. Ile teraz kosztuje m² działki budowlanej

2023-06-28 16:39
Działki budowlane
Autor: getty images Na początku 2023 r. ceny działek budowlanych ustabilizowały się, ale czy aby na pewno na długo?

Ceny działek budowlanych rosną w Łodzi, Krakowie czy Wrocławiu, spadają w Toruniu. Pierwszy kwartał 2023 przyniósł stagnację na rynku działek budowlanych. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami zapowiadają jednak ożywienie popytu na działki budowlane. Czy działki budowlane będą drożeć? Sprawdź, ile kosztuje m2 działki budowlanej w różnych województwach?

Spis treści

 1. Ceny działek budowlanych 2023: mały popyt na place do zabudowy
 2. Działki budowlane 2023: ceny idą w górę w Łodzi, w dół w Toruniu
 3. Najdroższe działki budowlane w Polsce
 4. Ceny działek budowlanych 2023: kiedy zaczną spadać?

Ponad 6500 gotowych projektów domów na każdą działkę. Zobacz >>

O pewnym zastoju na rynku działek budowlanych mówi liczba zapytań o place pod budowę. W pierwszym kwartale było ich aż o 34% mniej niż w analogicznym okresie 2022 r.

Ceny działek budowlanych 2023: mały popyt na place do zabudowy

Pierwszy kwartał 2023 r. przyniósł stagnację na rynku działek budowlanych praktycznie we wszystkich regionach Polski. Główną jego przyczyną jest mały popyt. Ten zaś to efekt trudnej sytuacji na rynku. Kolejne miesiące nie przyniosły znaczącej poprawy i ceny działek budowlanych 2023 utrzymują się na stabilnym poziomie. Nie ma też znaczącego wzrostu w zakresie zawieranych transakcji.

Poza ogólnymi skutkami inflacji do planowania budowy własnego domu nie zachęca ani rozchwiany rynek materiałów budowlanych, ani słaba dostępność kredytów, ani zmiany w prawie budowlanym.

Działki budowlane 2023: ceny idą w górę w Łodzi, w dół w Toruniu

Z cokwartalnego raportu przygotowywanego przez portal Nieruchomości-online.pl wynika, że w pierwszym kwartale br. tylko w czterech miastach wojewódzkich nastąpił odczuwalny wzrost średniej ceny ofertowej działek budowlanych. Te miasta to:

 • Łódź: wzrost o 56 zł do 342 zł za metr kwadratowy,
 • Bydgoszcz: wzrost o 32 zł do 298 zł za metr kwadratowy,
 • Kraków: wzrost o 28 zł do 472 zł za metr kwadratowy,
 • Wrocław: wzrost o 20 zł do 516 zł za metr kwadratowy.

Z kolei bardziej wyraźny spadek cen kwartał do kwartału miał miejsce w:

 • Toruń: spadek cen ofertowych średnio o 34 zł do 452 zł za metr kwadratowy,
 • Szczecin: spadek cen ofertowych średnio o 29 zł do 408 zł za metr kwadratowy,
 • Opole: spadek cen ofertowych średnio o 21 zł do 277 zł za metr kwadratowy.

Najdroższe działki budowlane w Polsce

Najwyższe ceny działek budowlanych tradycyjnie notowane są w:

 • Warszawie (713 zł/m² w IV kwartale ub.r., 714 zł/m² w I kwartale br.),
 • Poznaniu (559 zł/m² – bez zmian),
 • Gdańsku (532 zł/m² w IV kwartale ub.r., 548 zł/m² w I kwartale br.).

Natomiast jeśli chodzi o ceny działek budowlanych w mniejszych miejscowościach, w tym w gminach leżących w bliskim sąsiedztwie metropolii, często ceny nawet dwukrotnie niższe niż w miastach, których są te gminy satelitami.

Ceny działek budowlanych 2023: kiedy zaczną spadać?

Zdaniem Rafała Bańkowskiego z portalu Nieruchomości-online.pl mocno teraz ograniczony popyt zatrzymał wzrosty cen działek budowlanych, ale nie spowodował obniżek, na które tak liczą poszukujący miejsca pod budowę.

Przestrzeni do korekty w II kw. 2023 r. nie widzą przedstawiciele biur nieruchomości, którzy w marcu br. wzięli udział w cokwartalnej ankiecie Nieruchomosci-online.pl. Aż 51% pośredników prognozuje dalszą stabilizację cen gruntów, 30% umiarkowane wzrosty, a jedynie 19% przewiduje spadki. Większy optymizm panuje w obszarze popytu: 59% pośredników prognozuje, że w II kw. 2023 r. zainteresowanie gruntami umiarkowanie wzrośnie – komentuje Rafał Bańkowski.

Taka sytuacja na rynku sprawia, że nie trzeba się spieszyć z przeprowadzeniem transakcji, co z kolei oznacza mniejsze ryzyko błędu.

Jak radzą eksperci, po znalezieniu działki pod budowę trzeba dokładnie sprawdzić jej stan prawny oraz pod kątem warunków zabudowy – w tym zwłaszcza czy nie ma żadnych ograniczeń, które mogą się wiązać z dodatkowymi kosztami lub wręcz uniemożliwią budowę domu według projektu, który sobie upatrzyliśmy.

Zazwyczaj ograniczamy się do księgi wieczystej i ewentualnie planu zagospodarowania przestrzennego. Tymczasem warto sprawdzić dodatkowo np. czy działka nie leży na terenie zalewowym lub zasypowym, jakie są warunki gruntowo-wodne, zadrzewienie czy choćby na ile deklaracje dotyczące uzbrojenia działki mają pokrycie w rzeczywistości.

Gdy na rynku jest koniunktura, spieszymy z zakupem, by oferty nie przejął konkurent, zastój na rynku ma zaś tę dobrą stronę, że spokojnie można zbadać i przeanalizować wszelkie plusy i minusy kupowanego miejsca pod budowę.

Najładniejsze elewacje domów - inspiracje

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej