Budowa domu 2023 - ważne zmiany w przepisach! Trzeba wiedzieć przed budową

Budowa domu od 2023 będzie wyglądać inaczej. 29 marca 2023 rząd zatwierdził nowe procedury budowlane. Budowa domu nie będzie już wymagała pozwolenia na budowę czy decyzji o pozwoleniu na użytkowanie - to tylko niektóre zmiany w Prawie budowlanym. Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu w 2023?
Spis treści
- Budowa domu 2023 już bez pozwolenia
- Budowa domu 2023 bez decyzji o pozwoleniu na użytkowanie
- Dziennik budowy w wersji elektronicznej
- Budowa domu w kooperatywie
Budowa domu w 2023 i formalności z nią związane ulegają zmianom. Zakłada to przyjęta przez rząd 29 marca nowelizacja Prawa budowlanego, która ma usprawnić procedury budowlane. Co ważnego zmienia się w przepisach budowlanych?
Budowa domu 2023 już bez pozwolenia
Nowe przepisy dotyczące budowy domów znoszą konieczność uzyskania pozwolenia na budowę. Dom jednorodzinny można będzie wybudować tylko na podstawie zgłoszenia. Dotyczy to wszystkich domów jednorodzinnych, także tych powyżej 70 m². Obecnie w uproszczonej procedurze budowy można wznosić domy tylko do 70 m² powierzchni (także bez kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy). Aby budowę domu można było jedynie zgłosić do urzędu, muszą być spełnione dwa warunki:
- budynek nie może mieć więcej niż dwie kondygnację,
- musi być przeznaczony na własne potrzeby mieszkaniowe (w tej sprawie wymagane jest oświadczenie pod groźbą odpowiedzialności karnej).
Budowa domu w 2023 bez pozwolenia na budowę nie oznacza, że inwestor będzie zwolniony z innych formalności. Obowiązkowymi dokumentami pozostają m.in.:
- decyzja o warunkach zabudowy,
- miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
- projekt budowlany.
Budowa domu 2023 bez decyzji o pozwoleniu na użytkowanie
Dużą zmianą, którą ma wprowadzić w 2023 roku nowelizacja Prawa budowlanego, będzie likwidacja obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie. W większości przypadków zastąpi je oświadczenie kierownika budowy o jej zakończeniu. Nowe przepisy umożliwią inwestorom szybsze korzystanie z nieruchomości, bez czekania na decyzję organu nadzoru budowlanego. W tej chwili przewidziana jest kara administracyjna za użytkowanie budynku bez pozwolenia, która może być nakładana przez urząd nawet wielokrotnie.
Od 2023 inwestor będzie musiał w terminie 14 dni zawiadomić urząd o rozpoczęciu użytkowania. Można będzie to zrobić elektronicznie. Dotychczasowa decyzja o pozwoleniu na użytkowanie będzie wymagana tylko dwóch przypadkach:
- jeśli właściciel domu wystąpi o taką decyzję, mimo braku obowiązku ustawowego,
- jeśli budynek będzie oddany do użytkowania jeszcze przed ukończeniem wszystkich robót budowlanych.
Dziennik budowy w wersji elektronicznej
Dziennik budowy w wersji elektronicznej można został wprowadzony już od 27 stycznia 2023. Logowanie do Elektronicznego Dziennika Budowy będzie się odbywać przez stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Będzie miał do niego dostęp inwestor, jak i kierownik budowy. Osobą odpowiedzialną za udostępnianie EDB innym uczestnikom procesu budowlanego będzie inwestor, jako osoba odpowiedzialna za realizowaną inwestycję.
Na razie prowadzenie cyfrowego dziennika budowy będzie dobrowolne. Jego papierowa wersja ma obowiązywać do końca maja 2026.
Budowa domu w kooperatywie
Ta z kolei formuła budowania - kooperatywa mieszkaniowa - obowiązuje od 1 marca 2023 roku. Nowe przepisy dotyczące kooperatywy mieszkaniowej mają ułatwić budowę domów i mieszkań. Umożliwią one realizację budynku mieszkalnego przez grupę przyszłych jego mieszkańców. Trzeba tu dodać, że właśnie warunkiem budowy domu w tej formule jest inwestycja przeznaczona na własne potrzeby mieszkaniowe. Nie może być to przedsięwzięcie nastawione na sprzedaż czy wynajem.
W ramach kooperatywy mieszkaniowej mogą się zebrać minimum trzy osoby (osoby fizyczne, nie przedsiębiorcy), by wspólnie zrealizować inwestycję. Ważne też, że kooperatywa mieszkaniowa umożliwia nie tylko budowę domu od podstaw, ale też remont już istniejącego budynku i jego adaptację na cele mieszkalne.
Do czego potrzebny jest kierownik budowy? Kiedy prawo wymaga zatrudnienia kierownika, a kiedy jest to nasz wybór? Posłuchaj podcastu Pogad@ne.Zbudowane.
Listen to "Kierownik budowy - czy jest potrzebny? POGADANE ZBUDOWANE" on Spreaker.Źródło: PAP, MRiT