Kooperatywy mieszkaniowe, czyli wspólne budowanie domów i mieszkań od marca 2023

2023-03-17 11:11
kooperatywa mieszkaniowa
Autor: gettyimages Ustawa o kooperatywach mieszkaniowych ma ułatwić budowę domów i mieszkań

Kooperatywy mieszkaniowe mają ułatwić budowę domów i mieszkań na własne potrzeby. W ramach kooperatyw mieszkaniowych skrzyknąć się mogą minimum 3 osoby i wspólnie wybudować dom lub mieszkania. Ta formuła realizacji inwestycji przeznaczona jest tylko dla osób fizycznych. Nowe przepisy o kooperatywach mieszkaniowych obowiązują od 1 marca 2023. Na czym polegają?

Spis treści

  1. Na czym polegają kooperatywy mieszkaniowe?
  2. W kooperatywach mieszkaniowych niższe koszty budowy
  3. Jak się zakłada kooperatywy mieszkaniowe?

Formuła kooperatyw mieszkaniowych ma ułatwić prowadzenie inwestycji mieszkaniowej. Zmiany w przepisach umożliwią realizację budynku mieszkalnego przez grupę przyszłych mieszkańców, które będą brały czynny udział w procesach decyzyjnych dotyczących projektowania i samej budowy. Nowe przepisy o kooperatywach mieszkaniowych obowiązują od 1 marca 2023.

Na czym polegają kooperatywy mieszkaniowe?

Działanie w formule kooperatywy ma prowadzić do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Zgodnie z przepisami kooperatywy mieszkaniowe nie mogą być przedsięwzięciem inwestycyjnym nastawionym na sprzedaż nieruchomości i zysk. W ich ramach mogą działać osoby fizyczne (nie przedsiębiorstwa), a takich osób musi być minimum trzy.

Ważne też, że w kooperatywach mieszkaniowych można będzie nie tylko zbudować dom, ale także wyremontować budynek już istniejący lub przeprowadzić adaptacje budynku pod kątem potrzeb mieszkaniowych.

Projekt zakłada też możliwość nabywania przez kooperatywy, w drodze przetargu, nieruchomości należących do zasobów gmin. Chodzi tu głównie o nieruchomości gruntowe. Rozwiązanie ułatwia też ubieganie się o finansowanie kredytowe w bankach.

W kooperatywach mieszkaniowych niższe koszty budowy

Kooperatywy mieszkaniowe ograniczają koszty budowy, ponieważ część prac uczestnicy kooperatywy wykonują we własnym zakresie, nie płacąc chociażby podwykonawcom czy deweloperom. Szacuje się, że ta formuła budowy da oszczędności 20-23%.

Jak się zakłada kooperatywy mieszkaniowe?

Aby założyć kooperatywę mieszkaniową, trzeba spisać odpowiednią umowę takiej kooperatywy albo umowę spółki cywilnej w formie aktu notarialnego. Umowa musi zawierać informacje o planowanej inwestycji, liczbie lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych. Umowa musi także określać zasady finansowania i rozliczenia inwestycji, czas trwania umowy oraz zasady jej rozwiązania. Wydatki mają być pokrywane za pośrednictwem funduszu powierniczego.

Odpowiedzialność członków kooperatywy, działających na podstawie umowy kooperatywy mieszkaniowej, będzie odpowiedzialnością solidarną. Rozwiązanie to zwiększy bezpieczeństwo prawne i ekonomiczne osób, które współdziałają w takiej formule oraz podmiotów trzecich, wchodzących w relacje prawne z członkami kooperatywy.

Nowe przepisy zmieniają też zasady gwarantowanego kredytu mieszkaniowego i dostosowują je do obecnej sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych. Chodzi m.in. o umożliwienie wniesienia większego wkładu własnego, zniesienie przepisu o minimalnej wysokości gwarancji czy podniesienie limitu ceny metra kwadratowego dla lokali nabywanych na rynku pierwotnym i wtórnym.

 

Źródło: gov.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej