Mieszkanie za remont - jak tanio wynająć mieszkanie od miasta w zamian za jego remont?

2022-10-17 16:58
remont mieszkania
Autor: gettyimages Program Mieszkanie za remont daje możliwość wynajęcia mieszkania w korzystnej cenie mieszkania od miasta w zamian za przeprowadzenie jego remontu

Mieszkanie za remont to program, który jest szansą na własne „M" dla osób, których nie stać na kupno mieszkania, kredyt czy nawet wynajem na rynku komercyjnym. Program Mieszkanie za remont umożliwia wynajęcie w dobrej cenie mieszkania od miasta w zamian za przeprowadzenie remontu. Nie jest to jednak program ogólnopolski - uruchamiany jest okresowo w wybranych miastach. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o przydział mieszkania za remont?

Spis treści

 1. Na czym polega program Mieszkanie za remont?
 2. Jakie mieszkania do wyboru w programie Mieszkania za remont?
 3. Kto ma szansę na mieszkanie za remont?
 4. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o mieszkanie za remont?
 5. Wnioski i umowy programu Mieszkanie za remont
 6. Program Mieszkanie za remont to też korzyść dla miast

Obecnie coraz więcej polskich miast przystępuje do programu Mieszkanie za remont, np. Kraków, Kielce, Łódź, Katowice, Sosnowiec, Szczecin, Tarnów, Jaworzno, Katowice. Program uruchamiany jest w wybranych miastach okresowo, w zależności od zasobu w mieszkania komunalne. W poszczególnych miastach mogą też różnic się warunki programu Mieszkanie z remont. Dlatego też osoby zainteresowane programem, powinny dowiadywać się we właściwych urzędach i na stronach internetowych miast o ewentualnym naborze. Zainteresowanie zawsze jest duże, a mieszkania do remontu szybko znikają.

Na czym polega program Mieszkanie za remont?

Program Mieszkanie za remont umożliwia wynajęcie mieszkania na preferencyjnych warunkach w zamian za remont. Przyszły najemca wykonuje remont na własny koszt bez prawa do zwrotu poniesionych nakładów. Oznacza to, że w żadnym wypadku nie otrzyma on zwrotu kosztów ani za robociznę, ani też za zakupione wyroby i materiały budowlane potrzebne do przeprowadzenia remontu. Otrzymuje natomiast ulgę w postaci zwolnienia z obowiązku płatności czynszu za lokal na czas trwania remontu oraz zwolnienia z wpłaty kaucji mieszkaniowej.

Program Mieszkanie za remont daje też możliwość wykupienia na korzystnych warunkach wyremontowanego mieszkania zlokalizowanego w budynku, stanowiącym własność wspólnoty mieszkaniowej z udziałem miasta – już po pięciu latach od zamieszkania w nim.

Jakie mieszkania do wyboru w programie Mieszkania za remont?

To oczywiście zależy, jakimi mieszkaniami komunalnymi dysponuje dana gmina czy miasto. Dla przykładu w Kielcach, w ramach zeszłorocznej już edycji programu, można było się ubiegać o 10 mieszkań. Były to mieszkania jedno-, dwu-, i trzypokojowe, zlokalizowane w centrum miasta. Osoba, która deklarowała remont lub adaptację lokalu na własny koszt i podpisanie umowy najmu lokalu, mogła liczyć na zwolnienie z czynszu na czas nawet 60 miesięcy.

W tegorocznym programie Mieszkania za remont w Katowicach dostępnych było 26 mieszkań o powierzchni od 30 do ponad 70 m².

Z kolei 11 października Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych ogłosił ostatnią tegoroczną edycję programu Mieszkanie do remontu w Poznaniu. Akcja jest rekordowa, bo do zagospodarowania są aż 43 mieszkania o powierzchni od 31 do 189 m². Zapisy na oględziny mieszkań do remontu będą prowadzone do 23 października. Wnioski na maksymalnie trzy mieszkania będzie można składać do 31 października 2022.

Listy mieszkań oferowanych w programie wraz a adresami udostępniane są na stronach miast.

Kto ma szansę na mieszkanie za remont?

O przydział mieszkania za remont mogą się ubiegać zarówno osoby samotne, jak i rodziny, których nie stać na kupno własnego mieszkania czy nawet wynajem, także osoby, które nie mają zdolności kredytowej. Ale to nie wszystkie warunki tego programu.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o mieszkanie za remont?

Aby przystąpić do programu Mieszkanie za remont należy spełnić 3 warunki:

 1. nie można być właścicielem innego mieszkania,
 2. należy spełnić określone kryterium dochodowe. Przykładowo w Katowicach – dla gospodarstwa jednoosobowego to dochód mieszczący się w widełkach od 2007,66 zł do 5353,76 zł, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego dochód na jedną osobę musi się mieścić w przedziale od 1338,44 zł do 3479,94 zł.
 3. nie można mieć zaległości z tytułu najmu aktualnie zajmowanego lokalu.

Wysokość dochodu określa się na podstawie deklaracji o wysokości dochodów wszystkich członków gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających złożenie deklaracji oraz oświadczenia o stania majątkowym członków gospodarstwa domowego, które będą stanowić załączniki do wniosku o zawarcie umowy najmu mieszkania.

Jeżeli dana osoba spełnia 3 ww. warunki formalne, kolejnym kryterium w przydzieleniu mieszkania za remont jest punktacja. W naliczaniu punktów brane są pod uwagę głównie warunki lokalowe, a są to:

 • aktualna powierzchnia mieszkalna w przeliczeniu na jedną osobę,
 • liczba osób zamieszkujących dany lokal,
 • ilość dzieci,
 • także orzeczenie o niepełnosprawności,
 • kwestia bezdomności.

Wnioski i umowy programu Mieszkanie za remont

Osoba ubiegająca się o wynajem lokalu przeznaczonego do remontu musi złożyć wniosek o wynajem lokalu przeznaczonego do remontu wraz z deklaracją o wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego. Kolejnym krokiem jest zawarcie umowy o wykonanie remontu lokalu z jego zarządcą (Miejski Zarząd Budynków), a następnie umowy najmu lokalu. Przed przystąpieniem do remontu mieszkania zawiera się również umowę na czas remontu, która:

 • stanowi wyrażenie zgody na przeprowadzenie remontu lokalu na własny koszt w zamian za prawo do jego wynajęcia na czas nieokreślony,
 • określa warunki przeprowadzenia remontu,
 • stanowi podstawę do zawarcia umów na dostarczenie mediów (prąd, dostawa wody itp.) w okresie jej obowiązywania.

Program Mieszkanie za remont to też korzyść dla miast

Program Mieszkanie za remont to nie tylko szansa dla osób borykających się z problemami zamieszkania "na swoim", ale także dla samego miasta. Dzięki programowi miasto może bardziej zaspokoić potrzeby mieszkańców, jak również sukcesywnie zmniejszać liczbę pustostanów. Zdarzają się też przypadki, że program Mieszkanie za remont przyciąga osoby spoza danego miasta. Jeśli otrzymają mieszkania w zamian za remont, meldują się, a to oznacza dla miasta wpływy z podatków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej