Elektroniczny Dziennik Budowy od 27 stycznia 2023! Od kiedy EDB będzie obowiązkowy?

2023-01-27 13:39
elektroniczny dziennik budowy
Autor: GUNB Elektroniczny Dziennik Budowy działa od 27 stycznia 2023. Można zrealizować szybkie składanie elektronicznego wniosku o wydanie dziennika budowy do organów administracji budowlanej w aplikacji EDB

Elektroniczny Dziennik Budowy (EDB), czyli system umożliwiający prowadzenie dziennika budowy w wersji elektronicznej, działa od 27 stycznia 2023 r. Inwestor może wybrać, czy przejść na elektroniczną wersję dokumentu, czy prowadzić dziennik budowy w wersji papierowej. Będzie to okres przejściowy, bo za kilka lat dziennik budowy w systemie elektronicznym będzie obowiązkowy. Od kiedy?

Elektroniczny Dziennik Budowy (EDB) to kolejna zmiana w ramach cyfryzacji w budownictwie, wprowadzona nowelizacją ustawy Prawo budowlane. Poprzednie przepisy Prawa budowlanego nie przewidywały możliwości prowadzenia dziennika budowy w formie elektronicznej.

Od 1 stycznia 2023 możliwe jest też prowadzenie książki obiektu budowlanego w postaci elektronicznej w systemie c-KOB.

Spis treści

  1. Kto zakłada elektroniczny dziennik budowy?
  2. Dziennik budowy dostępny z poziomu przeglądarki i aplikacji
  3. Jak założyć elektroniczny dziennik budowy?
  4. Od kiedy elektroniczny dziennik budowy obowiązkowy?
  5. Dziennik budowy ważnym dokumentem w procesie budowy

Kto zakłada elektroniczny dziennik budowy?

Dziennik budowy zakłada (w systemie EDB) inwestor m.in. po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Inwestor, po uwierzytelnieniu poprzez usługę węzła krajowego i założeniu konta w systemie może wystąpić do organu administracji architektoniczno-budowlanej o wydanie dziennika budowy. Każdemu wydawanemu dziennikowi budowy prowadzonemu w postaci elektronicznej będzie nadany w systemie EDB indywidualny numer.

Po otrzymaniu dziennika inwestor może dodać pozostałych uczestników procesu budowlanego w systemie, a są nimi:

  • kierownik budowy,
  • projektant,
  • inspektor nadzoru inwestorskiego,
  • upoważniony przedstawiciel inwestora.

Od tego momentu mają oni dostęp do elektronicznego dziennika budowy, tzn. mogą dokonywać w nim wpisów.

Dziennik budowy dostępny z poziomu przeglądarki i aplikacji

Elektroniczny Dziennik Budowy udostępniony jest w systemie EDB na stronie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w BIP. Można go odnaleźć na stronie po indywidualnym numerze dziennika budowy

System uruchamia się bez żadnego specjalistycznego sprzętu i nawet bez stałego dostępu do internetu. Użytkownicy mogą korzystać z EDB bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania na swoich komputerach. Z aplikacji korzysta się po uruchomieniu standardowej przeglądarki internetowej. Obsługa systemu - prosta i intuicyjna - możliwa jest za pomocą smartfonu, czy tabletu. Aplikacja mobilna EDB dostępna jest na większości urządzeniach mobilnych, zarówno tych z systemem Android, jak i iOS (czyli na iPhone’y i iPady).

Ważne

Inwestorzy, którzy będą prowadzić Elektroniczny Dziennik Budowy, przy oddawaniu obiektu budowlanego do użytkowania będą musieli podać tylko indywidualny numer elektronicznego dziennika budowy.

Jak założyć elektroniczny dziennik budowy?

System EDB działa pod adresem https://e-dziennikbudowy.gunb.gov.pl. Do założenia konta w systemie EDB potrzebny jest np. profil zaufany.

Od kiedy elektroniczny dziennik budowy obowiązkowy?

Inwestor ma teraz możliwość wyboru sposobu prowadzenia dziennika budowy, pomiędzy tym w postaci papierowej i w systemie EDB. Dziennik budowy w postaci papierowej będzie można kontynuować w postaci elektronicznej, a dziennik budowy prowadzony w systemie EDB może być kontynuowany wyłącznie w postaci elektronicznej. W uproszczeniu, jeśli inwestor zdecyduje się na elektroniczną wersję dziennika, nie może już z niej zrezygnować i prowadzić dziennika w wersji papierowej.

Wersja elektroniczna EDB będzie obowiązkowa od 1 stycznia 2030 roku.

Dziennik budowy ważnym dokumentem w procesie budowy

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zwraca uwagę, że dziennik budowy jest najważniejszym dokumentem na budowie. Powinien być prowadzony w określony sposób i przechowywany w bezpiecznym miejscu.

W dzienniku budowy rejestruje się przebieg robót budowlanych oraz wszelkich zdarzeń mających związek z ich wykonywaniem i mogących mieć znaczenie podczas technicznej oceny prawidłowości prowadzonych prac, montażu czy rozbiórki.

Dziennik budowy jest też narzędziem pracy kierownika budowy, inspektora nadzoru inwestorskiego, a także projektanta.

Do czego potrzebny jest kierownik budowy? Kiedy prawo wymaga zatrudnienia kierownika, a kiedy jest to nasz wybór?Posłuchaj podcastu [email protected].

Listen to "Kierownik budowy - czy jest potrzebny? POGADANE ZBUDOWANE" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej