Remonty 2023. Malarz i elektryk poszukiwani najpilniej, a co ze zleceniami dla hydraulików

2023-07-13 8:11
Remont mieszkania 2023 - malowanie praca dla elektryka glazurnika hydraulika
Autor: getty images Najczęściej przeprowadzane są remonty w mieszkaniach o powierzchni do 50 metrów kwadratowych, ograniczające się do malowania ścian, ale nawet one wymagają starannego zaplanowania

Polacy nie rezygnują z remontowania swoich mieszkań nawet w czasach kryzysu i wyjątkowo drogich materiałów budowlanych. Wciąż panuje przekonanie, że raz na trzy – góra, pięć – lat mieszkanie trzeba przynajmniej odświeżyć.

Spis treści

  1. Potrzebni fachowcy do malowania ścian
  2. Ekipa remontowa pracę dostanie od ręki
  3. Remont mieszkania lub domu z planem czy bez

O pracę mogą być więc spokojni malarze. Na dodatek raczej nie narobią się, bo polskie mieszkania są małe i najwięcej zleceń dotyczy mieszkań o powierzchni do 50 mkw.

Potrzebni fachowcy do malowania ścian

Z analizy ofert publikowanych na portalu Oferteo w 2022 i pierwszej połowie 2023 roku wynika, że Polacy przymierzający się do remontu na ogół mają jasne oczekiwania w zakresie tego, co chcieliby zmienić w swoich domach czy mieszkaniach. 82 proc .z nich między styczniem 2022 roku a lipcem 2023 roku wiedziało, jakich efektów oczekuje po zakończeniu. Pozostałe 18 proc. chce odświeżyć lub zmodernizować swoje lokum, jednak potrzebują oni pomocy fachowców w sprecyzowaniu planów i oczekiwań.

Przeprowadzenie renowacji często wiąże się z potrzebą skorzystania z usług malarskich. Dwa na trzy zlecenia dotyczą takich właśnie usług.

Często zlecanymi usługami są również: modernizacja instalacji elektrycznej oraz położenie glazury lub terakoty – prawie co drugie zlecenie. Niewiele mniej osób określając zakres prac, wymienia też montaż płyt G-K oraz tynkowanie.

Następne w kolejności są: modernizacja instalacji hydraulicznej i – stosunkowo najrzadziej – prace typu: położenie parkietu lub paneli, montaż armatury czy wstawianie okien lub drzwi.

Zakres prac remontowych
Autor: Materiały prasowe - Oferteo.pl

Ekipa remontowa pracę dostanie od ręki

Polacy poszukujący ekipy remontowej najczęściej chcieliby, aby fachowcy rozpoczęli prace w najbliższym możliwym terminie. Takie zlecenia stanowiły 40 proc. zapytań. Są one jednak najtrudniejsze do zrealizowania, bo doświadczone ekipy biorą zlecenia od klientów z dużym wyprzedzeniem

Chcąc uniknąć dłuższego oczekiwania na dostępność fachowców, warto rozważyć rozpoczęcie wyboru ekipy remontowej wcześniej. Jednak w praktyce robi to niewielu zlecających prace remontowe. Z miesięcznym wyprzedzeniem poszukiwania rozpoczęła co szósta, o co siódma dała sobie na to czas trzymiesięczny. Zaledwie co dziesiąty klient zakłada poł roku na znalezienie odpowiadających ma fachowców remontowych.

Część zlecających wolała uzgodnić termin rozpoczęcia w indywidualnej rozmowie (13 proc.) lub określiła konkretną datę startu remontu (9 proc.).

Termin rozpoczęcia remontu
Autor: Materiały prasowe - Oferteo.pl

Remont mieszkania lub domu z planem czy bez

Jedynie co piąty inwestor przygotował projekt remontu, zanim zaczął szukać wykonawcy. 62 proc. osób mimo braku projektu, miało jednak konkretne oczekiwania, które chcieli zrealizować. Jednak niemal jeden na pięciu zleceniodawców nie miał projektu i nie do końca wiedział, jaki powinien być finalny efekt przeprowadzonych prac. Zdają się oni w tym zakresie na pomoc i sugestie ze strony wykonawców.

Dwa na trzy zlecenia remontu odnotowane od początku 2022 do połowy 2023 roku dotyczyły prac w mieszkaniach w blokach. Renowacje domów stanowiły natomiast 34 proc. zapytań ofertowych.

Istotnym czynnikiem, który wpływa na koszt remontu, jest wielkość powierzchni, na której będą prowadzone prace. Najczęściej deklarowany był metraż między 21 a 50 mkw oraz poniżej 10 mkw.

Rzadko klienci decydują się na bardziej generalny remont, obejmujący większą powierzchnię – takich zleceń jest mniej niż 10 proc.

Remont – nieważne mały czy duży – to spore zakłócenie w funkcjonowaniu gospodarstwa domowego, zwłaszcza gdy dysponuje ono stosunkowo małym mieszkaniem. Jak pokazują dane, takie lokale remontowane są najczęściej. Praktyczne wnioski płynące z tej analizy wskazują, iż najrozsądniej jest planowany remont przesunąć w czasie, zwłaszcza jeśli nie jest on pilną sprawą, a taką z pewnością jest malowanie ścian. Wiosna przyszłego roku będzie w sam raz, by zaplanować zakres prac i wybrać ekipę, która prace wykona fachowo, szybko i niedrogo.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej