Nowy dodatek węglowy - czy będzie w 2023? Dla kogo? Co planuje rząd?

2023-05-17 10:55

Czy w 2023 będzie nowy dodatek węglowy? Przypomnijmy, że dodatek węglowy był jednorazową wypłatą w wysokości 3000 zł dla rodzin, które swoje domy czy mieszkania ogrzewają węglem. Czy rząd planuje nowy dodatek węglowy dla gospodarstw domowych w 2023 i przyjmowanie wniosków?

Dodatek węglowy 2022/2023

Dodatek węglowy w 2022 był jednorazowym świadczeniem w wysokości 3000 zł. Przysługiwał gospodarstwom domowym, w którym głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Decyzja rządu o wsparciu gospodarstw domowych ogrzewających się węglem podyktowana była deficytem na rynku opału oraz wysokimi, sięgającymi ok. 3000 zł i więcej cenami węgla.

Aby ubiegać się o dodatek węglowy w 2022, trzeba było spełnić kilka kryteriów: Najważniejsze to:

  • główne źródło ogrzewania w gospodarstwie domowym to kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe zasilane węglem kamiennym (w tym ekogroszkiem, miałem, koksem, brykietem lub peletem) zawierającym co najmniej 85% węgla kamiennego,
  • źródło ogrzewania powinno być wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Przypomnijmy też, że dodatek węglowy to świadczenie wyłączone spod egzekucji i zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie wymaga uwzględnienia przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu. w przyznawaniu dofinansowania nie brano pod uwagę wysokości dochodów.

Więcej o dodatku węglowym 2022 oraz zmianach w przepisach dotyczących przyznawania świadczenia pisaliśmy:

Dodatek węglowy - do kiedy wniosek?

Wnioski o dodatek węglowy można było składać do 30 listopada 2022 - osobiście w gminach, za pomocą poczty lub przez internet (e-PUAP). Na rozpatrzenie wniosku i wypłatę dodatku gminy miały 60 dni, zatem ostatnie wypłaty dodatku węglowego powinny się zakończyć w styczniu 2023.

Nowy dodatek węglowy 2023 - czy będzie?

Czy w 2023 można ubiegać się o dopłaty do węgla, jeśli w 2022 taki wniosek był złożony i przyznany - to pytanie, które nurtuje wiele osób. Sytuacja na rynku paliw jest wciąż niepewna i już wiadomo, że w w tym roku dalej będziemy się mierzyć z kryzysem energetycznym. Rząd na 2023 zaplanował kilka rozwiązań wspierających gospodarstwa domowe w związku z wysokimi cenami energii:

Co wiadomo o dodatku węglowym w 2023? Póki co, ustawodawcy nie mają w planach dopłaty do zakupu węgla. Ale wszystko zależy od sytuacji na rynku. Jak zapewnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, węgla w sezonie grzewczym 2023/2024 nie zabraknie. Można się zatem spodziewać, że i jego ceny nie będą wyśrubowane, jak miało to miejsce jeszcze w zeszłym roku.

Z kolei wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda zachęca, aby pomyśleć o przyszłym sezonie grzewczym i już teraz, kiedy ceny węgla spadają, zrobić zapasy opału. A co z dodatkiem węglowym?

Rząd tak naprawdę nie jest w stanie aktualnie przewidzieć, czy na sezon grzewczy 2023/2024 będzie kolejny dodatek węglowy, czy inne formy wsparcia. Ma na bieżąco analizować sytuację. Wszystko zależy od cen energii w 2023.

Przypomnijmy też, że w dalszym ciągu można jeszcze kupić węgiel od gmin, którym został z rządowego programu. Gminy wyprzedają go już poniżej 2000 zł za tonę. Wnioski na zakup węgla od samorządu w 2023 przyjmowane są do 30 czerwca 2023. W kolejnym sezonie grzewczym rząd nie wyklucza również kontynuacji tego programu.

Łatwiej też kupić węgiel u największego producenta, czyli w Polskiej Grupie Górniczej - jest on w ciągłej sprzedaży w sklepie internetowym.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej