Nowe warunki techniczne: więcej miejsc postojowych

2017-08-07 15:31
Parking zewnętrzny
Autor: Mapy Google

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie jest korzystny dla deweloperów i ich klientów. Zmiany warunków technicznych umożliwią m.in. zaprojektowanie większej liczby miejsc postojowych zewnętrznych. Bez zmian koszt wybudowania domu.

Marina Mokotów
Autor: Mapy Google Osiedle Marina Mokotów w Warszawie.

Tak zaproponowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zmiany w warunkach technicznych ocenia Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD). Dodajmy, że resort przekazał projekt rozporządzenia do Komisji Europejskiej, a za jej pośrednictwem wszystkim członkom UE (ten wymóg nazywany jest notyfikacją). Istnieje duże prawdopodobieństwo, że – zgodnie z planem – nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Patrz też: powierzchnia użytkowa mieszkań w warunkach technicznych>>

Garaże i miejsca postojowe w warunkach technicznych

– W nowelizacji warunków technicznych znalazło się wiele dobrych rozwiązań, jak choćby możliwość lokalizowania miejsc postojowych dla niepełnosprawnych bliżej budynków – mówi dyrektor generalny PZFD Konrad Płochocki. Zwraca uwagę, że poprawki w warunkach technicznych zwiększą chłonność działek w śródmiejskiej strefie miast oraz umożliwią zaprojektowania większej liczby miejsc postojowych zewnętrznych.

– Zachowując odpowiednią odległość od zabudowań, będzie można zaprojektować łącznie więcej stanowisk usytuowanych w odległości 7 m od okna, a także więcej miejsc w odległości 3 m od granicy działki sąsiada. Dodatkowo, w przypadku domów bliźniaczych czy szeregowych na jednej działce, stanowisko postojowe dla właściciela będzie mogło być zlokalizowane pod oknem. Wcześniej w takiej sytuacji konieczne było odstępstwo od warunków technicznych – wyjaśnia Konrad Płochocki.

– Z perspektywy inwestora mogę powiedzieć, że idziemy w dobrym kierunku. Analizując wcześniej realizowane projekty i to, jak mogłyby one wyglądać już na nowych warunkach technicznych, dostrzegam wiele korzystnych aspektów. Przykładem tego są właśnie miejsca postojowe – dodaje Marcin Walewski, dyrektor ds. projektów mieszkaniowych w Bouygues Immobilier Polska oraz członek grupy roboczej PZFD w sprawie warunków technicznych. Walewski podkreśla, że choć odległość naziemnych miejsc postojowych od okna ani granicy działki sąsiada nie ulega zmianie, to zwiększy się dopuszczalna liczba miejsc postojowych, które przy budynku będzie mógł zaprojektować deweloper.

Warunki techniczne a koszty budowy

– Nie ukrywamy, że liczyliśmy na dużo głębszą deregulację. Ponadto wprowadzono kilka regulacji, które choć podniosą komfort użytkowników, będą wpływały negatywnie na cenę. Przykładem są np. powiększone garaże podziemne – przyznaje Konrad Płochocki. I dodaje, że obecna wersja nowelizacji rozporządzenia nie uwzględnia postulowanej przez środowisko deweloperów zmiany, która mogłaby doprowadzić do zmniejszenia kosztów budowy do kwoty ok. 2500 zł za m2 powierzchni użytkowej mieszkań (PUM). Według dyrektora PZFD, byłoby to możliwe m.in. w przypadku zastosowania podziału warunków technicznych na odpowiednie kategorie: obowiązkowe (związane z bezpieczeństwem, higieną i zdrowiem, a także ochroną) oraz fakultatywne (związane ze standardem i komfortem użytkowania).

– Przy takim podziale warunków technicznych, deweloperzy mogliby sprostać programowi „Mieszkanie plus” i zaoferować tanie mieszkania mniej zamożnym klientom lub operatorom mieszkań na wynajem – przekonuje Konrad Płochocki. – Jest jeszcze szansa, że zmiany takie pojawią się w kolejnych nowelizacjach warunków technicznych oraz podczas tworzenia Kodeksu urbanistyczno-budowlanego.

Warunki techniczne w pytaniach na egzamin na uprawnienia budowlane 2018

Osoba, która pełni lub chce pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie powinna bezbłędnie znać warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Sprawdź czy poradzisz sobie z testem na egzaminy na uprawnienia budowlane.

Sprawdź też swoją wiedzę:

Test. Egzaminy na uprawnienia budowlane 2018 - warunki techniczne
Pytanie 1 z 10
Wprowadzenie przewodów wentylujących piony kanalizacyjne do kanałów wentylacyjnych pomieszczeń jest:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany