Kredyt na 2% a wkład własny. Jaka kwota? Czy można użyć działki budowlanej jako wkładu w programie Pierwsze Mieszkanie?

2023-11-14 9:19
Kredyt na 2% wkład własny
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Bezpieczny Kredyt na 2% można czasem uzyskać nawet bez jakiegokolwiek wkładu własnego.

Starając się o Bezpieczny Kredyt na 2%, trzeba zazwyczaj (ale nie zawsze) posiadać określony wkład własny. Nie każdy wie jednak, że niekiedy może być nim działka budowlana, nawet taka, na której budowa domu już ruszyła. Dowiedz się, jakie reguły dotyczące wkładu własnego obowiązują w programie Pierwsze Mieszkanie 2023.

Spis treści

 1. Bezpieczny Kredyt na 2% – jaki wkład własny jest potrzebny w programie Pierwsze Mieszkanie 2023?
 2. Niezabudowana działka budowlana jako wkład własny – jak to działa?
 3. Działka z rozpoczętą budową domu jako wkład przy kredycie na 2%
 4. W Pierwszym Mieszkaniu można nie mieć wkładu, tak jak w Mieszkaniu bez wkładu własnego

Bezpieczny Kredyt na 2% – jaki wkład własny jest potrzebny w programie Pierwsze Mieszkanie 2023?

Od 3 lipca w programie Pierwsze Mieszkanie 2023 można uzyskać Bezpieczny Kredyt 2 procent z dopłatami od państwa przez 10 lat. Żeby się o niego starać, kredytobiorca:

 • musi być osobą poniżej 45. roku życia,
 • nie może posiadać żadnego mieszkania ani domu, teraz ani w przeszłości (są wyjątki).

Podobnie jak przy każdym innym kredycie hipotecznym, trzeba też dysponować odpowiednim wkładem własnym. W przypadku osób korzystających wyłącznie z programu Pierwsze Mieszkanie (bez łączenia go z innymi programami) wkład własny może wynieść od 0 do 200 tys. zł. Osoby nieposiadające wkładu własnego mogą skorzystać z państwowej gwarancji zastępującej wkład, co wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Bezpieczny kredyt 2% - czy dla każdego? Murator FINANSE.

– Rodzinny kredyt mieszkaniowy i bezpieczny kredyt 2% mogą zostać udzielone (…) bez wkładu własnego kredytobiorcy albo z wkładem własnym kredytobiorcy nie wyższym niż 200 000 zł – podaje ustawa o Kredycie 2 proc.

Niezabudowana działka budowlana jako wkład własny – jak to działa?

Warto wiedzieć, że zgodnie z ustawą wprowadzającą nowy kredyt mieszkaniowy dla młodych 2023 wkładem własnym może być także działka budowlana. Chodzi konkretnie o działkę pod budowę domu, którą ma sfinansować Bezpieczny Kredyt, czyli, jak podaje ustawa:

(…) należąca do kredytobiorcy (...) nieruchomość gruntowa, w przypadku gdy kredytu tego udzielono w celu pokrycia wydatków ponoszonych w związku z budową domu jednorodzinnego na tej nieruchomości.

Trzeba pamiętać, że w przypadku używania niezabudowanej działki jako wkładu obowiązuje inna maksymalna kwota wkładu własnego. Nie ma wówczas limitu 200 tys. zł. Zgodnie z ustawą w takiej sytuacji łączna wysokość wkładu i kredytu na 2% może wynieść do 1 mln zł – pod warunkiem, że wkładem kredytobiorcy jest wyłącznie działka (a nie np. działka i gotówka) oraz że na tej działce nie ma:

 • domu jednorodzinnego,
 • budynku, w którym znajduje się lokal mieszkalny,
 • obiektów budowlanych związanych z budową takiego domu lub budynku.

Innymi słowy, w praktyce chodzi o niezabudowaną działkę, na której nie ruszyły jeszcze żadne prace budowlane.

Działka z rozpoczętą budową domu jako wkład przy kredycie na 2%

Co ważne, wkładem własnym przy kredycie na 2% może być nie tylko niezabudowana działka, ale także działka, na której rozpoczęto budowę domu. Jeżeli kredytobiorca chce uzyskać Bezpieczny Kredyt 2 proc. na dokończenie budowy (w tym wykończenie domu), a działka jest jego jedynym wkładem własnym, obowiązują następujące zasady:

 • nie obowiązuje limit wkładu własnego wynoszący 200 tys. zł,
 • maksymalna kwota wkładu własnego i kredytu na 2% nie może być wyższa niż 1 mln zł,
 • na działce mogą znajdować się obiekty związane z rozpoczętą budową,
 • na działce nie może stać żaden ukończony dom jednorodzinny ani budynek, w którym znajduje się lokal mieszkalny.

Trzeba jednak pamiętać, że w takiej sytuacji maksymalna kwota kredytu jest ograniczona ustawą i wyniesie tylko 100 tys. zł (dla singla) lub 150 tys. zł (dla pary wychowującej wspólnie przynajmniej jedno dziecko). Co więcej, o taki kredyt można wnioskować do 31 grudnia 2025 r., a więc o dwa lata krócej niż w innych przypadkach zaciągania Bezpiecznego Kredytu.

Ważne

Powyższe reguły dotyczą tylko sytuacji, gdy uzyskuje się Bezpieczny Kredyt na dokończenie budowy, a nie np. na zakup innej nieruchomości.

Zobacz galerię: Warszawa pięknieje na naszych oczach. Co warto zobaczyć w stolicy?

W Pierwszym Mieszkaniu można nie mieć wkładu, tak jak w Mieszkaniu bez wkładu własnego

Co istotne, zasady dotyczące wkładu własnego są inne w przypadku łączenia Bezpiecznego Kredytu i programu Mieszkanie bez wkładu własnego 2023. Przypomnijmy, że program ten pozwala uzyskać kredyt hipoteczny osobom bez oszczędności lub z niewielkimi oszczędnościami dzięki gwarancji BGK, która zastępuje wkład własny. Z tej samej gwarancji można skorzystać przy Pierwszym Mieszkaniu.

Jak wyjaśnia resort rozwoju, w przypadku łączenia programów, czyli korzystania z gwarancji łączna wysokość wkładu własnego i objętej gwarancją części Bezpiecznego Kredytu:

 • nie może przekroczyć 200 tys. zł,
 • nie może być wyższa niż 20 proc. całkowitej kwoty wydatków, na które udzielany jest kredyt.

Oba te limity obowiązują jednocześnie, a więc muszą być spełnione obie zasady. Oczywiście kredytobiorca może też w ogóle nie posiadać wkładu – gwarancja zastępuje wówczas całą wymaganą przez bank kwotę.

Chcesz skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2%? Skontaktuj się z ekspertami Murator FINANSE i sprawdź swoje możliwości przystąpienia do programu rządowego>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej