Budowa domu bez pozwolenia powyżej 70 mkw też będzie możliwa? W 2023 rewolucyjne zmiany w prawie budowlnanym

2023-09-22 12:48
budowa domu bez pozwolenia 2023 zmiany
Autor: Artur Bulatowicz Nadchodzi nowelizacja prawa w kwestii budowy domu bez pozwolenia. 2023 będzie rokiem dużych zmian.

Budowa domu bez pozwolenia na budowę i na uproszczonych zasadach do tej pory dotyczyła tylko domów do 70 m². Teraz ta możliwość zostanie rozszerzona także na większe metraże, a inwestorzy będą mogli pobrać darmowe projekty domów powyżej 70 m². Sprawdź, co się zmienia w prawie budowlanym.

Spis treści

  1. Budowa domu bez pozwolenia 2023: zmiany dla metraży powyżej 70 m²
  2. Łatwiejsza budowa domu 2023 dzięki darmowym projektom domów
  3. Dom bez pozwolenia 2023 – jakie zasady budowy?
  4. Bez pozwolenia na budowę zrobisz teraz więcej

Budowa domu bez pozwolenia 2023: zmiany dla metraży powyżej 70 m²

17 sierpnia 2023 Sejm przyjął wyczekiwane przez wielu przepisy ułatwiające budowę domu. Bez pozwolenia na budowę będzie można po zmianach stawiać wolnostojące domy jednorodzinne o dowolnym metrażu. Zmiany najprawdopodobniej wejdą w życie jeszcze w tym roku, choć dokładnej daty nie podano – nowe przepisy muszą teraz zostać zaakceptowane m.in. przez Senat i Prezydenta RP. Przypomnijmy, że od 2022 r. można postawić bez pozwolenia dom do 70 m².

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, po zmianach pozwolenia na budowę domu nie będą wymagać budynki:

  • o dowolnej powierzchni zabudowy,
  • mające maksymalnie 2 kondygnacje,
  • wolnostojące,
  • których obszar oddziaływania w całości mieści się na działce lub działkach, na których dom został zaprojektowany,
  • stawiane w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych (nie na sprzedaż lub wynajem).

Jak wyjaśnia resort, ostatni podany warunek wcale nie wyklucza późniejszej sprzedaży czy wynajmu domu. Chodzi jedynie o to, żeby z uproszczonych zasad budowy nie korzystali deweloperzy stawiający całe osiedla na sprzedaż. Prywatny inwestor po ukończeniu budowy może robić z domem, co zechce.

Łatwiejsza budowa domu 2023 dzięki darmowym projektom domów

Dodatkowym ułatwieniem przy budowie domu w 2023 r. jest możliwość skorzystania z darmowych projektów domów do pobrania, które udostępnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Do wyboru jest kilkadziesiąt projektów, które można pobrać całkowicie bezpłatnie i dostosować do swoich potrzeb. Obecnie baza obejmuje jedynie projekty domów do 70 m². Rząd zapowiedział jednak, że do końca 2023 r. w bazie pojawią się także darmowe projekty dużych domów.

Zobacz projekty domów:

– Główny Urząd Nadzoru Budowlanego prowadzi konkurs architektoniczno-budowlany na projekty domów o powierzchni 120, 150 i 180 metrów kwadratowych. Projektanci mieli czas na składanie prac konkursowych do 31 lipca br. Ocena zgłoszonych prac potrwa do 5 września br. W efekcie, jeszcze w tym roku zaoferujemy nowe, bezpłatne projekty do pobrania dla wszystkich chętnych – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Ponad 6000 gotowych projektów domów - SPRAWDŹ!

Dom bez pozwolenia 2023 – jakie zasady budowy?

Budowa domu bez pozwolenia według nowych przepisów przewiduje jedynie zgłoszenie na podstawie projektu, ale z obowiązkowym kierownikiem budowy oraz dziennikiem budowy. Na terenach pozbawionych miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego inwestor będzie musiał najpierw uzyskać decyzję o warunkach zabudowy (czeka się na nią do 21 dni).

Po uzyskaniu decyzji WZ inwestor dokonuje zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej, zawiadamiając także o planowanym terminie rozpoczęcia prac. Wszystkie dokumenty składa się przez Internet. Urzędnicy otrzymujący zgłoszenie nie mogą sprzeciwić się budowie, jeśli złożono komplet wymaganych dokumentów. Po dokonaniu zgłoszenia nie trzeba czekać na żadną zgodę urzędu – można już rozpoczynać prace budowlane.

Warto przypomnieć, że już od 2015 roku istnieje możliwość budowania domów na zgłoszenie, i również bez ograniczeń powierzchni zabudowy. Z możliwości tej korzysta jedynie 2% budujących, jak podaje GUS.

Bez pozwolenia na budowę zrobisz teraz więcej

Po wejściu w życie nowych przepisów łatwiejsza stanie się nie tylko budowa domów jednorodzinnych. Po raz kolejny zostanie bowiem rozszerzony katalog obiektów, jakie można wybudować bez pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia. Jak podaje rząd, bez formalności będzie można budować m.in.:

Rozszerzeniu ulegnie także lista obiektów i robót niewymagających pozwolenia na budowę, ale wymagających zgłoszenia.

Zobacz galerię: Patodeweloperka Warszawa. I tak niestety buduje się w Warszawie

Mariusz Okuń, rzeczoznawca budowlany

Kolejny pomysł „wolności” budowlanej, która w oczywisty sposób przekładała się na pełną odpowiedzialność inwestora i kierownika budowy. Ustawodawca, widząc znikomą ilość zgłoszeń na budowę domów 70m², rozszerza przepis na wszystkie budynki jednorodzinne bez ograniczenia powierzchni, zawężając tym razem do 2 kondygnacji i cały czas podtrzymując martwy przepis własnych potrzeb mieszkaniowych.

Osobiście nie rozumiem hasła „likwidujemy dualizm prawny”, bo po nowelizacji będziemy mieli, aż trzy formy budowy domu na zgłoszenie.

Duża zmiana nastąpi w pozwoleniach na użytkowanie domu. Inwestor nie będzie musiał uzyskiwać takiego pozwolenia – wystarczy zawiadomienie o zakończeniu budowy na podstawie oświadczenia o zakończeniu budowy i możliwości przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego wydanego przez kierownika budowy. Ponadto w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia użytkowania właściciel domu będzie musiał elektronicznie zawiadomić urząd o rozpoczęciu użytkowania. Należy również pamiętać o obowiązku zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w ciągu 14 dni od uruchomienia źródła ciepła.

Do czego potrzebny jest kierownik budowy? Kiedy prawo wymaga zatrudnienia kierownika, a kiedy jest to nasz wybór? Posłuchaj podcastu Pogad@ne.Zbudowane.

Listen to "Kierownik budowy - czy jest potrzebny? POGADANE ZBUDOWANE" on Spreaker.

Zobacz projekty domów Muratora: projekty.muratordom.pl/domy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej