Schrony w Polsce bez pozwolenia na budowę! Nowość w nowelizacji prawa budowlanego 2023

2023-03-16 14:08
Schrony w Polsce bez pozwolenia na budowę!
Autor: Getty Images Kiedy będzie wymagane uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę przydomowego schronu?

Przydomowe schrony bez pozwolenia na budowę, a jedynie na na zgłoszenie? Temat ten budzi coraz większe zainteresowanie. Szczególnie, że w krajach zachodnich takie rozwiązania funkcjonują już od wielu lat. Na uwagę zasługuje fakt, że projekt nowelizacji prawa budowlanego, zakładający budowę przydomowych schronów pokrywa się z toczącym się za naszą wschodnią granicą konfliktem zbrojnym. Co mówią przepisy o budowie przydomowego schronu?

Spis treści

  1. Schrony w Polsce - na jakim etapie jest projekt nowelizacji?
  2. Przydomowe schrony w Polsce – nowa definicja w prawie budowlanym
  3. Schrony w Polsce na zgłoszenie – co mówią przepisy?
  4. Kiedy będzie wymagane uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę przydomowego schronu?
  5. Jakie dokumenty będą wymagane do zgłoszenia budowy przydomowego schronu?

Schrony w Polsce - na jakim etapie jest projekt nowelizacji?

Projekt nowelizacji przepisów prawa budowlanego znajduje się na 10 z 14 etapów legislacyjnych (etap prac w Komisji Prawniczej) – stan prawny na dzień 14 marca 2023 r. Dodatkowo według informacji, które są opublikowane na stronie rządowej, zakładanym terminem, w którym planowane jest przyjęcie projektu przez Radę Ministrów jest pierwszy kwartał 2023 r.

Przydomowe schrony w Polsce – nowa definicja w prawie budowlanym

Zgodnie z projektem nowelizacji prawa budowlanego przez przydomowy schron należy rozumieć wolnostojącą budowlę ochronną o konstrukcji zamkniętej i hermetycznej, o określonej kategorii odporności, powierzchni zabudowy do 35 m² przeznaczoną do ochrony użytkowników budynku mieszkalnego przed skutkami założonych zagrożeń militarnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych i skażeń, znajdującą się pod ziemią lub częściowo zagłębioną w gruncie, której obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Powyższa definicja prawdopodobnie będzie wymieniona w art. 3 pkt 5b znowelizowanego prawa budowlanego.

Schrony w Polsce na zgłoszenie – co mówią przepisy?

Schrony w uproszczonej procedurze administracyjnej, czyli na zgłoszenie. Jak prawdopodobnie brzmieć będzie podstawa prawna takiego rozwiązania?

Ustawodawca planuje, że przepis ten będzie brzmieć następująco – nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 pr. bud., budowa przydomowych schronów i ukryć doraźnych – powyższa regulacja prawdopodobnie będzie wymieniona w art. 29 ust. 1 pkt 40 znowelizowanego prawa budowlanego.

Kiedy będzie wymagane uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę przydomowego schronu?

W tym miejscu należy wyjaśnić, że w przypadku, gdy inwestor zdecyduje się na jakiekolwiek odstąpienie od wytycznych określonych w art. 3 pkt 5b znowelizowanego prawa budowlanego, wówczas będzie to oznaczało obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w trybie art. 28 ust. 1 pr. bud. Dotyczy to sytuacji, w której inwestor zdecyduje się na realizację przydomowego schronu, ale np. o powierzchni zabudowy większej niż 35 m².

Jakie dokumenty będą wymagane do zgłoszenia budowy przydomowego schronu?

Inwestor chcąc zrealizować budowę przydomowego schronu na zgłoszenie zobowiązany będzie do przedłożenia dokumentów, o których mowa w art. 30 ust. 2a pr. bud., m.in.: odpowiednie szkice, rysunki, uzgodnienia, opinie, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, etc.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (numer projektu w Rządowym Centrum Legislacji: UD427).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej