Dofinansowanie do magazynów ciepła 2023 - ile wynosi, z jakich programów dopłat można skorzystać?

2023-05-12 16:01
Dofinansowanie do magazynów ciepła 2023
Autor: Getty Images Magazyn ciepła to zbiornik buforowy lub akumulacyjny wypełniony gorącą wodą

Dofinansowanie do magazynów ciepła w 2023 przysługuje z różnych programów. Sprawdzamy, ile wynosi dofinansowanie do magazynów ciepła. Jak dostać dotację na zakup i montaż magazynu ciepła?

Spis treści

  1. Dofinansowanie do magazynów ciepła 2023 z programu Czyste powietrze
  2. Dofinansowanie do magazynów ciepła - program Mój prąd
  3. Magazyn ciepła a ulga termomodernizacyjna

Magazyn ciepła to element instalacji grzewczej. Stanowi zasobnik ciepłej wody użytkowej, który pełni funkcję zbiornika akumulacyjnego lub buforowego. Słowem, magazynuje energię cieplną w wodzie. Dzięki magazynowi ciepła, możemy korzystać z gorącej wody wiele godzin po zakończeniu pracy urządzenia grzewczego. Zobaczmy, jakie jest dofinansowanie magazynów ciepła?

Dofinansowanie do magazynów ciepła 2023 z programu Czyste powietrze

W programie Czyste powietrze 2023 można uzyskać dofinansowanie do magazynu ciepła, który stanowi:

  • zbiornik buforowy,
  • zbiornik akumulacyjny.

Jest on element nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej albo wchodzi w skład inwestycji polegającej na usunięciu starego urządzenia grzewczego i zainstalowaniu nowego, energooszczędnego.

Wysokość dofinansowania samego magazynu ciepła nie jest określona. Jego koszt będzie wchodzić w skład całej kwoty dotacji zależnie od rodzaju urządzenia grzewczego. Największa dotyczy montażu pompy ciepła, mniejsze kwoty przysługują w przypadku montażu kotła gazowego, zgazowującego drewno, pellet itp.

W programie Czyste powietrze dofinansowanie do magazynu ciepła przysługuje bez względu na rodzaj nowego urządzenia grzewczego objętego dotacją.

Dofinansowanie do magazynów ciepła - program Mój prąd

W programie Mój prąd 2023 dofinansowanie do magazynu ciepła wynosi do 5000 zł. Trzeba pamiętać, że w tym programie dofinansowanie przysługuje na inwestycję w odnawialne źródła energii oraz urządzenia z nimi związane, które mają wpływ na wzrost autokonsumpcji energii elektrycznej wytworzonej przez mikroinstalację fotowoltaiczną. Dlatego nie podlegają dofinansowaniu zasobniki c.w.u. i/lub bufory ciepła zasilane przez kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy.

Do dofinansowania mogą zostać zgłoszone:

  • zasobniki c.w.u zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny,
  • zasobniki c.w.u z grzałką elektryczną,
  • bufory ciepła zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny,
  • bufory ciepła z grzałką elektryczną, bufory ciepła wraz z zasobnikiem c.w.u. stanowiące jedno kompletne urządzenie,
  • pompa ciepła typu powietrze/woda tj. pompa ciepła do c.w.u. + zasobnik c.w.u. lub pompa ciepła do c.w.u. ze zintegrowanym zasobnikiem.

Pompy ciepła w odniesieniu do wytwarzania ciepłej wody użytkowej muszą spełniać wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A.

Minimalna pojemność magazynu ciepła, na który przysługuje dofinansowanie, to 20 l.

W poprzedniej edycji programu Mój prąd w wyniku rozpatrzenia 1450 wniosków związanych z zakupem magazynu ciepła wypłacono dotacje w wysokości 6 078 968,05 zł. W bieżącej edycji, trwającej od 22 kwietnia 2023 r., złożono już 356 wniosków o dofinansowanie zakupu magazynu ciepła.

Magazyn ciepła a ulga termomodernizacyjna

Koszt magazynu ciepła można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej. W wykazie urządzeń i materiałów jest pozycja: materiały budowlane wchodzące w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej. Nie ma określonej konkretnej kwoty odliczenia za zakup i montaż magazynu ciepła. Maksymalna wielkość całej kwoty odliczenia od podstawy do opodatkowania to 53 000 zł. Odliczenia dokonuje się w ramach rozliczenia rocznego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej