Magazyn energii a magazyn ciepła - jak działają? Ile kosztują? Dlaczego warto mieć?

2023-05-11 14:49
Magazyn energii a magazyn ciepła
Autor: Columbus Energy Magazyn energii to bateria stanowiąca akumulator prądu z mikroinstalacji fotowoltaicznej

Magazyn energii a magazyn ciepła – na czym polega ich działanie? Ile kosztuje magazyn energii, a ile magazyn ciepła? Jakie dofinansowanie można uzyskać na zakup tych urządzeń?

Spis treści

  1. Magazyn energii a magazyn ciepła – co jest co?
  2. Dlaczego warto magazynować energię i ciepło?
  3. Magazyn energii – co to jest?
  4. Ile kosztuje magazyn energii?
  5. Jakie jest dofinansowanie magazynów energii?
  6. Czym jest magazyn ciepła?
  7. Ile kosztuje magazyn ciepła?
  8. Jakie jest dofinansowanie magazynów ciepła?

Magazyn energii a magazyn ciepła – co jest co?

Magazyn energii to urządzenie, które pozwala przechować energię elektryczną wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne, żeby wykorzystać ją później. Wcześniej magazyny energii były rzadko stosowane ze względu na bardzo wysokie ceny. Obecnie to zaczyna się zmieniać.

Magazyn ciepła to urządzenie lub instalacja, która pozwala zakumulować i przechować na później ciepło w postaci gorącej wody. W przypadku domowych instalacji jest to zbiornik akumulacyjny/buforowy z gorącą wodą wykorzystywany w bardzo wielu instalacjach. Magazyny ciepła – bufory - są stosowane od lat w domach, w których pracują kotły na paliwo stałe. Takie kotły są najbardziej wydajne, gdy pracują z najwyższą mocą. Żeby zakumulować powstałe wtedy ciepło, stosuje się razem z nimi zbiorniki akumulacyjne. Obecnie magazyny ciepła mogą stać się dodatkową formą autokonsumpcji energii elektrycznej powstałej z fotowoltaiki.

Dlaczego warto magazynować energię i ciepło?

Kryzys energetyczny, wysoki wzrost cen energii, paliw i ciepła, każe nam zmienić sposób, w jaki korzystamy z energii. Boom na fotowoltaikę sprawił, że w ciągu kilku lat osiągnęliśmy liczbę 1,2 mln prosumentów, a sieci elektroenergetyczne nie są w stanie zawsze przyjmować wyprodukowaną w domowych instalacjach energię elektryczną. Dlatego ważna jest autokonsumpcja. Należy dążyć do tego, żeby jak najwięcej prądu z paneli fotowoltaicznych wykorzystać na miejscu w momencie, gdy jest największa produkcja. W tym celu konieczne jest też jej magazynowanie. Marcin Temberski, dyrektor sprzedaży w Columbus Energy, potwierdza, że klienci są dużo bardziej zainteresowani magazynami energii niż rok temu.

- Pierwszym impulsem, który się do tego przyczynił była zmiana ustawy o OZE i wprowadzenie nowego sposobu rozliczania prosumentów - net billingu. Dla opłacalności fotowoltaiki w nowym systemie rozliczeń jeszcze bardziej istotna stała się autokonsumpcja, którą znacznie podnosi magazyn energii.

Ponadto magazyn energii pozwala zapewnić bezpieczeństwo energetyczne właścicielom domów posiadającym mikroinstalacje fotowoltaiczne. Będą mogli zasilać z niego urządzenia elektryczne, w czasie gdy instalacja nie pracuje, np. w nocy, a także wtedy, gdy wystąpią przerwy w dostawie prądu.

Inną formą magazynowania energii z fotowoltaiki jest magazynowanie ciepła. Chodzi o to, żeby prąd z paneli zasilał pompę ciepła albo inne urządzenie grzewcze wyposażone w zasobnik ciepłej wody użytkowej albo z nim połączone. Zasobnik c.w.u. jest tu magazynem ciepła.

Magazyn energii – co to jest?

Magazyn energii to bateria litowo-żelazowo-fosforanowa (LFP, LiFePo4) albo ich zespół. Ten typ akumulatorów jest najbezpieczniejszy i najwydajniejszy wśród dostępnych na rynku. Można je wielokrotnie ładować i rozładowywać z zachowaniem wysokiej sprawności. Producenci deklarują zachowanie 60-80% sprawności po 10 latach użytkowania.

Ile kosztuje magazyn energii?

Za samą baterię trzeba zapłacić 3000-4000 zł, a z montażem 5000-6000 zł brutto za 1 kWh. Do baterii trzeba dokupić falownik hybrydowy, który pozwoli podłączyć ją do instalacji fotowoltaicznej.

Jakie jest dofinansowanie magazynów energii?

W programie Mój prąd na zakup magazynu energii o mocy co najmniej 2 kWh można uzyskać dofinansowanie w wysokości do 16 000 zł.

Można przyjąć, że koszt magazynu energii można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej, ponieważ w wykazie urządzeń i materiałów jest pozycja: ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem, a celem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, na które przysługuje ulga, jest "ulepszenie, gdzie zmniejsza się zapotrzebowanie na energię dostarczaną na ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej oraz ogrzewanie do budynków mieszkalnych". W razie wątpliwości można zwrócić się z zapytaniem do Krajowej Informacji Skarbowej.

Czym jest magazyn ciepła?

Magazyn ciepła to zbiornik akumulacyjny w postaci walca lub prostopadłościanu wypełniony gorącą wodą. Jest wykonany ze stali pokrytej z zewnątrz emalią. Zbiornik jest zaizolowany, najczęściej pianką poliuretanową, żeby woda jak najdłużej utrzymała wysoką temperaturę. Pojemność magazynu ciepła może wynosić 100-500 l, a nawet więcej. Ciepła woda jest dostarczana tam z urządzenia grzewczego, np. pompy ciepła. Magazyn ciepła może być też wyposażony w grzałkę podgrzewającą wodę, gdy stanie się zbyt chłodna.

Ile kosztuje magazyn ciepła?

Za zbiornik akumulacyjny będący magazynem ciepła trzeba zapłacić 3000-10 000 zł.

Jakie jest dofinansowanie magazynów ciepła?

W programie Czyste powietrze 2023 można uzyskać dofinansowanie, w przypadku gdy magazyn ciepła (zbiornik buforowy, zbiornik akumulacyjny) stanowi element nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej albo uzupełnienie inwestycji polegającej na usunięciu starego urządzenia grzewczego i zainstalowaniu nowoczesnego, energooszczędnego, niskoemisyjnego. Wielkość całej kwoty dotacji zależy od rodzaju urządzenia grzewczego, (wysokość dofinansowania samego magazynu ciepła nie jest określona). Największa dotyczy montażu pompy ciepła, mniejsze kwoty przysługują w przypadku montażu kotła gazowego, zgazowującego drewno, peletowego itp.

W programie Mój prąd dofinansowanie magazynu ciepła wynosi do 5000 zł. Ale nie podlegają dofinansowaniu urządzenia magazynujące ciepło, które nie wpływają na wzrost autokonsumpcji energii elektrycznej wytworzonej przez mikroinstalację fotowoltaiczną – np. zasobnik c.w.u. i/lub bufor ciepła zasilany przez kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy.

Koszt magazynu ciepła można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej. W wykazie urządzeń i materiałów jest pozycja: materiały budowlane wchodzące w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej