Mój Prąd 5.0 - jakie dofinansowanie do pompy ciepła i fotowoltaiki? Ruszył nabór wniosków 2023!

2023-04-25 12:09
Mój Prąd 5.0
Autor: Marcin Czechowicz Ruszył nabór wniosków do programu Mój Prąd na 2023 - Mój Prąd 5.0. Gdzie i jak złożyć wniosek?

Mój Prąd 5.0 ruszył 22 kwietnia 2023! Trzeba wiedzieć, że zmieniły się zasady nowej edycji programu Mój Prąd 5.0. Dopłaty dotyczą nie tylko fotowoltaiki, ale też pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Jaka wysokość dofinansowania w programie Mój Prąd 5.0? Dla kogo? Jak dostać dotację? Gdzie złożyć wniosek?

Spis treści

 1. Ruszył nabór wniosków do programu Mój Prąd
 2. Program Mój Prąd 5.0 - dofinansowanie do fotowoltaiki i pomp ciepła
 3. Dla kogo Mój Prąd 5.0?
 4. Mój Prąd 5.0 - jaka wysokość dofinansowania do pompy ciepła?
 5. Jaka dopłata do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 5.0
 6. Od kiedy Mój Prąd 5.0?

Ruszył nabór wniosków do programu Mój Prąd

22 kwietnia w NFOŚiGW ruszył już piąty nabór wniosków o dofinansowanie w programie priorytetowym „Mój Prąd”. Poinformowała o tym minister Anna Moskwa.

Jak złożyć wniosek do programu? Od czego zacząć? Zaczynamy od przygotowania elektronicznych wersji niezbędnych dokumentów, m.in.:

 • potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej wydane przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej lub
 • zaświadczenie potwierdzające rozliczanie się wnioskodawcy za wytworzoną/pobraną energię elektryczną na zasadach systemu tzw. net-billing,
 • faktury lub paragony imienne za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej,
 • potwierdzenie dokonania płatności za wszystkie elementy zgłoszone do dofinansowania w pełnej wysokości dołączonej faktury,
 • zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające datę przyłączenia mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej
 • dokument potwierdzający numer rachunku bankowego Wnioskodawcy,
 • protokół odbioru prac od wykonawcy lub oświadczenie Wnioskodawcy dotyczące samodzielnego montażu dodatkowych elementów (np. magazyn ciepła),
 • karta produktu i/lub etykieta energetyczna - karta produktu i/lub etykieta energetyczna.

Po skompletowaniu dokumentów wniosek do programu składamy online przez Generator Wniosków o Dofinansowanie GWD. Pamiętajcie, do założenia konta w GWD niezbędny jest profil zaufany.

Program Mój Prąd 5.0 - dofinansowanie do fotowoltaiki i pomp ciepła

Dofinansowanie w nowej edycji programu Mój Prąd 5.0 będzie nie tylko do fotowoltaiki, czy magazynu energii, ale także do pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych.

"Rozszerzamy program Mój Prąd o dofinansowanie do zakupu powietrznych i gruntowych pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych na ciepłą wodę. Dzięki temu program będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. To nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społeczne. Niezależnie od tego czy dziś dom ogrzewany jest gazem, pelletem czy ciepłem systemowym, od kwietnia będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej" - mówiła Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.

Zapowiedziała również, że pod koniec 2023 powinien ruszyć program dotacji na odnawialne źródła energii dla przedsiębiorców, finansowany ze środków unijnych i krajowych.

Dla kogo Mój Prąd 5.0?

W piątej edycji programu nadal wspierane jest finansowanie prosumentów, którzy wytwarzają energię elektryczną na potrzeby gospodarstw domowych.

Mój Prąd 5.0  skierowany jest do prosumentów, którzy na dzień składania wniosku posiadają przyłączoną mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kWh do 10 kWh i rozliczają się za wyprodukowaną energię elektryczną w systemie net-billing.

Mój Prąd 5.0 - jaka wysokość dofinansowania do pompy ciepła?

Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 58 tys. zł.

Wysokość dopłat do pomp ciepła w Moim Prądzie jest taka, jak w podstawowym poziomie dofinansowania programu Czyste Powietrze 2023, czyli do:

 • pomp ciepła powietrze-powietrze wynosi do 4,4 tys. zł,
 • pomp powietrze-woda bez podwyższonej efektywności - do 12,6 tys. zł,
 • pomp powietrze-woda o podwyższonej efektywności - do 19,4 tys. zł,
 • pomp gruntowych - do 28 tys. zł,
 • kolektorów słonecznych - do 3,5 tys. zł.

Jaka dopłata do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 5.0

Zgodnie z propozycją NFOŚiGW dopłaty wynoszą:

 • same panele fotowoltaiczne - do 6 tys. zł,
 • panele fotowoltaiczne plus komponenty - do 7 tys. zł,
 • panele fotowoltaiczne plus magazyn energii - do 16 tys. zł,
 • magazyn ciepła - do 5 tys. zł,
 • system zarządzania energią - do 3 tys. zł.

Mój Prąd finansuje do 50% kosztów instalacji. Dopłata udzielana jest na inwestycje już zakończone, a pieniądze wypłacane są w ciągu około trzech miesięcy od momentu zgłoszenia.

Zakres kwalifikowalności kosztów obowiązuje od dnia 01.02.2020.

Od kiedy Mój Prąd 5.0?

Nabór do programu ma być tym razem ciągły. Program ruszył w Dzień Ziemi, czyli 22 kwietnia.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej