Dofinansowanie do pompy ciepła 2023 - nowy i stary dom. Jakie warunki i wysokość dotacji na pompę ciepła?

2023-03-13 20:36

Dofinansowanie do pompy ciepła 2023 uzyskane w jednym z oferowanych programów dopłat to propozycja dla tych, którzy chcą ogrzewać swoje domy oszczędnym i ekologicznym źródłem ciepła. Jakie dofinansowanie do pompy ciepła można uzyskać w poszczególnych programach, jeśli chodzi o nowy, jak i stary dom? Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać dotację na pompę ciepła w 2023?

Spis treści

 1. Dofinansowanie do pompy ciepła 2023 - jak to działa?
 2. Dofinansowanie do pompy ciepła 2023 – nowy dom
 3. Dofinansowanie do pompy ciepła – stary dom
 4. Dofinansowanie do pompy ciepła - z prefinansowaniem
 5. Dofinansowanie do pompy ciepła w budynku wielorodzinnym
 6. Lista programów dopłat do pomp ciepła
 7. Gdzie zasięgnąć informacji o dofinansowaniu do pomp ciepła?
 8. Dofinansowanie do pompy ciepła w Polsce - podsumowanie

Dofinansowanie do pompy ciepła 2023 - jak to działa?

Aby wspierać działania przyczyniające się do poprawy jakości powietrza, promocji odnawialnych źródeł energii, ale także efektywnych i energooszczędnych, źródeł ciepła, zwłaszcza w dobie coraz wyższych cen energii, wdrażane są programy dopłat do zakupu i montażu pomp ciepła.

Programy te zazwyczaj się uzupełniają – dofinansowanie do pompy ciepła obejmuje różne grupy beneficjentów czy rodzaj budynków. Różna jest także wysokość dopłaty do pompy ciepła. To co łączy te formy finansowego wsparcia do zakupu pompy ciepła, to warunek, że najpierw trzeba przeprowadzić inwestycję, a następnie ubiegać się o częściowy zwrot jej kosztów. Ile dofinansowania do pompy ciepła w jakich programach?

Dofinansowanie do pompy ciepła 2023 – nowy dom

Dla właścicieli i współwłaścicieli nowych domów jednorodzinnych, powstałych po 1 stycznia 2021 r., przeznaczony jest program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Moje Ciepło, który ruszył w kwietniu 2022. Warunkiem otrzymania dopłaty z programu jest instalacja pompy ciepła w nowym domu o podwyższonym standardzie energetycznym. Oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) może wynosić maksymalnie  63 kWh (na metr kw. powierzchni domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 r. oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu,

Dofinansowanie do pompy ciepła w  tym programie obejmie zakup i montaż pomp, a dotacje wynoszą od 7 do 21 tys. zł.

Dofinansowanie w ramach programu Moje Ciepło obejmie powietrzne, wodne i gruntowe pompy ciepła, które będą wykorzystywane tylko do ogrzewania domu lub ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej. Dotacje na pompę ciepła w ramach programu mają pokryć od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji (w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny), co oznacza, że właściciel domu spełniający warunki programu może otrzymać na zakup i montaż pompy od 7 tys. zł (pompy powietrzne) do 21 tys. zł (pompy gruntowe). Co istotne, program Moje Ciepło nie zakłada progu dochodowego dla wnioskującego o dofinansowanie do pompy ciepła.

Nabór wniosków w programie Moje Ciepło rozpoczął się 29 kwietnia 2022 i potrwa do 31 grudnia 2026 r. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków. Refundacja obejmie koszty kwalifikowane poniesione od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2026 r.

Dofinansowanie do pompy ciepła – stary dom

Dla osób, które planują termomodernizację domu, a w jej ramach m.in. wymianę  starego urządzenia grzewczego na pompę ciepła, skierowany jest program Czyste Powietrze. Jest to priorytetowy program NFOŚiGW. Wysokość dopłaty zależy tu od wysokości dochodów i biorąc pod uwagę to kryterium beneficjentów podzielono na dwie grupy:

 1. Inwestorzy, których dochód roczny nie przekracza 100 000 zł (podstawowy poziom dofinansowania).
 2. Inwestorzy, których dochód miesięczny na osobę nie przekracza 1400 zł (netto) w gospodarstwie wieloosobowym i 1960 zł (netto) w gospodarstwie jednoosobowym (podwyższony poziom dofinansowania).

Ci, których dochód nie przekracza 100 000 zł rocznie (liczony jest bez przeliczenia na członka gospodarstwa) mogą liczyć na dofinansowanie w maksymalnej wysokości 13 500 zł w przypadku zakupu pomp ciepła powietrze/woda. Beneficjenci, którym przysługuje dofinansowanie o podwyższonym poziomie mogą liczyć na maksymalną kwotę dotacji nawet 18 000 zł.

We wniosku o dofinansowanie można również zawrzeć ulgę termomodernizacyjną. Oznacza to, że jeżeli nasz stary dom wymaga termomodernizacji, całkowitej lub częściowej, możemy ją wykonać równolegle z wymianą źródła ciepła i odliczyć w programie Czyste Powietrze.

Dofinansowanie do pompy ciepła - z prefinansowaniem

To nowy program, który zakłada wymianę źródła ciepła i termomodernizację budynku z możliwością przedpłaty dla rodzin o niższych dochodach. Czyste Powietrze Plus od dotychczasowych zasad Czystego Powietrza różni się przede wszystkim tym, że będzie można uzyskać w szybkim czasie prefinansowanie do 50% kwoty objętej programem. Aby otrzymać przedpłatę niezbędne jest złożenie wniosku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ile dofinansowania w ramach programu?

 • do 30 tys. zł - to podstawowy poziom dofinansowania, dla osób z rocznym dochodem do 100 tys. zł,
 • do 37 tys. zł - to podwyższony poziom dofinansowania – licząc przeciętny miesięczny dochód na osobę do 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Od 3 stycznia 2023 osoby, których miesięczny dochód na jednego członka w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 1090 zł oraz 1526 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych mogą otrzymać nawet do 90% wsparcia.

Dofinansowanie do pompy ciepła w budynku wielorodzinnym

Chodzi o program Ciepłe Mieszkanie, który ma ruszyć lada moment i skierowany jest do gmin, ale odbiorcami końcowymi będą osoby fizyczne - właściciele czy współwłaściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Dopłaty będą przeznaczone na termomodernizację mieszkań w budynkach wielorodzinnych, m.in. na wymianę starego kotła na pompę ciepła. Wysokość dopłaty ma zależeć od poziomu dochodów. Będą 3 poziomy dofinansowania:

 • podstawowe dofinansowanie ma wynieść do 30% kosztów inwestycji (ale nie więcej niż 15 tys. zł),
 • dla osób o niższych dochodach – do 60% (do 25 tys. zł),
 • dla najuboższych – do 90% (do 37,5 tys. zł)

Lista programów dopłat do pomp ciepła

O dofinansowanie na pompę ciepła w 2023 roku można ubiegać się w ramach następujących programów:

program dla kogo? wysokość dopłaty zakres inwestycji terminy
Czyste Powietrze osoby fizyczne (właściciele domów termomodernizowanych) maks. 32 000 zł(z fotowoltaiką – 37 000 zł) zakup i montaż pompy ciepła: gruntowej, powietrze/woda oraz powietrze/powietrze nabór ciągły
Moje Ciepło osoby fizyczne(właściciele nowo budowanych domów) do 30% kosztów (pompa ciepła powietrzna – 7000 zł,gruntowa – 21 000 zł) zakup i montaż pompy ciepła powietrznej i gruntowej termin naboru od 29.04.2022 roku do 31.12.2026 roku
Ciepłe Mieszkanie osoby fizyczne - właściciele oraz współwłaściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych od 30 do 95% kosztów, w zależności od dochodu zakup i montaż pompy ciepła powietrznej i gruntowej

w lipcu 2022 ruszył nabór dla gmin, następnie gminy będą ogłaszać nabory dla osób fizycznych - właścicieli mieszkań

Ogrzej się z Tauronem 2023 osoby fizyczne - właściciele oraz współwłaściciele użytkowanych domów jednorodzinnych od 1800 do 4400 zł zakup i montaż pompy ciepła powietrznej i gruntowej

nabór wniosków od początku 2023

Gdzie zasięgnąć informacji o dofinansowaniu do pomp ciepła?

Warto wiedzieć, że oprócz programów dopłat do pomp ciepła ogólnopolskich, działają też programy regionalne, np. w ramach uchwał antysmogowych. Programów wsparcia dla tego typu inwestycji jest naprawdę sporo. Szczegółowych i aktualnych informacji o programach udzielą nam:

 • Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW),
 • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW),
 • Urzędy Marszałkowskie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych,
 • Fundusz Termomodernizacji i Remontów (zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego),
 • urzędy miast i gmin,
 • firmy zajmujące się sprzedażą i montażem pomp ciepła.

Dofinansowanie do pompy ciepła w Polsce - podsumowanie

Reasumując, dofinansowań do pomp ciepła w Polsce trochę jest, szkoda jednak, że nie tak wysokich jak np. w Niemczech 100%, a we Włoszech nawet 110%. W Polsce jest to tylko pewien procentowy udział w kosztach kwalifikowanych. Ponadto na początku musimy ponieść niemały koszt inwestycji, a potem długo czekać na zwrot dofinansowania.

Polacy aktualnie najchętniej inwestują w pompy ciepła powietrze-woda, a nietrudno zauważyć, że na najwyższe wsparcie mogą liczyć osoby składające wniosek o dofinansowanie do gruntowej pompy ciepła, która wciąż jest o wiele droższa od powietrznej.

Ponadto trzeba pamiętać, że pompa ciepła najbardziej efektywna jest w kooperacji z fotowoltaiką. Trzeba też wiedzieć, że ani pompa ciepła, ani fotowoltaika nie działają kiedy nagle zabraknie prądu. Stąd wniosek taki, że przy okazji warto zainwestować również np. w agregat prądotwórczy.

Zatem, "im dalej w las tym więcej drzew". Koszty inwestycji rosną lawino, a dofinansowania nie nadążają za inflacją w Polsce. Dotacje w Polsce nie są wygórowane w porównaniu z niektórymi krajami europejskimi, a ceny pomp ciepła z miesiąca na miesiąc rosną. Aktualnie koszt urządzenia w stosunku do ubiegłego roku wzrósł o około 20%, a osprzętu o 50%. W 2023 ma być jeszcze drożej. Na montaż pompy trzeba czekać minimum pół roku, gdyż urządzeń coraz bardziej brakuje na rynku. Czytaj więcej na ten temat>>

MaB

Czy inflacja w Polsce pobije kolejne rekordy? Na jakim poziomie może się zatrzymać?

Posłuchaj podcastu i dowiedz się więcej.

Listen to "Tak źle było ostatnio w 1997 r. Co dalej z inflacją?" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej