Dofinansowanie do magazynów energii 2023 - ile wynosi i jak skorzystać z dotacji?

2023-05-12 13:51
Dofinansowanie do magazynów energii 2023
Autor: Columbus Energy Magazyn energii zwiększa wykorzystanie prądu z paneli fotowoltaicznych w domu inwestora. W 2023 jest kilka możliwości skorzystania z dofinansowania do magazynów energii

Jakie dofinansowanie do magazynów energii można dostać w 2023? Mikroinstalacja fotowoltaiczna wraz magazynem energii to rozwiązanie zwiększające autokonsumpcję wyprodukowanego prądu. Ile wynosi dotacja na przydomowy magazyn energii? Z jakich form dofinansowania do magazynów energii można skorzystać i jak to zrobić?

Spis treści

 1. Dofinansowanie do magazynów energii 2023 - Mój prąd 5.0
 2. Komu przysługuje dotacja na magazyn energii w programie Mój prąd?
 3. Magazyn energii a ulga termomodernizacyjna

Magazyn energii to urządzenie montowane dodatkowo z instalacją fotowoltaiczną. Pozwala zakumulować energię elektryczną powstałą, gdy panele słoneczne pracują, i przechować ja na później. To sposób na zwiększenie autokonsumpcji prądu, która sprawia, że inwestycja w fotowoltaikę jest bardziej opłacalna.

Sprawdzamy, jakie jest dofinansowanie magazynów energii w 2023?

Dofinansowanie do magazynów energii 2023 - Mój prąd 5.0

W programie Mój prąd, który ma za zadanie promowanie fotowoltaiki, dotację można uzyskać również w przypadku montażu magazynu energii. W 2022 (przedostatniej edycji) podwyższono jej wysokość do maksymalnie 16 000 zł. Biorąc pod uwagę koszt magazynów energii, to już jest znacząca kwota, jeśli porównamy ją z wcześniejszą 7500 zł. Dofinansowanie przysługuje w przypadku zakupu magazynu energii o mocy co najmniej 2 kWh. Może ono pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu urządzenia.

W programie Mój prąd nabór wniosków odbywa się po jego ogłoszeniu i trwa co roku zwykle kilka miesięcy. Obecny uruchomiono 22 kwietnia. Będzie trwał do 22 grudnia lub do momentu wyczerpania puli środków.

W czwartej odsłonie programu Mój prąd wypłacono dotacje do 1038 wniosków dotyczących zakupu magazynu energii. Kwota dotacji wyniosła 10 138 314,56 zł. W tegorocznej edycji złożono już 562 wnioski o dofinansowanie magazynu energii w kwocie 7 969 992,65 zł.

Komu przysługuje dotacja na magazyn energii w programie Mój prąd?

Z dofinansowania do zakupu i montażu magazynu energii mogą skorzystać:

 • inwestorzy rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-billing, którzy nie skorzystali dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej,
 • inwestorzy rozliczający się w systemie net-metering (przyłączyli mikroinstalacją do 31 marca 2022 r.), którzy nie skorzystali dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej, pod warunkiem przejścia na obecnie obowiązujący system rozliczania net-billing,
 • inwestorzy rozliczający się w systemie net-metering, którzy skorzystali z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej m.in. z programu Mój prąd, pod warunkiem że:
  • mikroinstalacja fotowoltaiczna, na którą otrzymano już dofinansowanie, została przyłączona i zapłacona w okresie kwalifikowalności kosztów, czyli od 1 lutego 2020 r.,
  • zmieniono system rozliczania na net-billing,
  • magazyn energii zgłoszony do dofinansowania jest urządzeniem dodatkowym do mikroinstalacji.

Magazyn energii a ulga termomodernizacyjna

Ulgę termomodernizacyjną przyjmuje się w rocznym rozliczeniu podatkowym. Wynosi ona do 53 000 zł. Takie koszty termomodernizacji budynku można odliczyć od podstawy do opodatkowania. Koszt magazynu energii można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej, ponieważ w wykazie urządzeń i materiałów jest pozycja: ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem, a celem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, na które przysługuje ulga, jest “ulepszenie, gdzie zmniejsza się zapotrzebowanie na energię dostarczaną na ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej oraz ogrzewanie do budynków mieszkalnych”.

W razie wątpliwości lub problemów z uznaniem takich kosztów przez organ podatkowy można zwrócić się z pytaniem o interpretację do Krajowej Informacji Skarbowej. Jest już pierwsza indywidualna interpretacja w takiej sprawie (sygnatura 0115-KDIT2.4011.522.2022.2.KC). Izba uznała w niej możliwość zaliczenia magazynu jako urządzenia podlegającego uldze. Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej stwierdził:

- Przesłanką do powyższej konkluzji jest fakt, że magazyn energii stanowi integralną część instalacji fotowoltaicznej i jako jej osprzęt samodzielnie – bez paneli fotowoltaicznych – nie może spełniać swojej zaprojektowanej funkcji, czyli magazynowania i zarządzania energią wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne na cele własnej konsumpcji.

Ponieważ interpretacja KIS dotyczy konkretnej inwestycji, nie można pozytywnej opinii przenosić na każdą podobną. Należy wystąpić z własnym zapytaniem, w którym będzie opisana konkretna sytuacja.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej