Dofinansowanie do magazynów energii 2023 - ile wynosi i jak skorzystać z dotacji?

2023-05-12 13:51
Dofinansowanie do magazynów energii 2023
Autor: Columbus Energy Magazyn energii zwiększa wykorzystanie prądu z paneli fotowoltaicznych w domu inwestora. W 2023 jest kilka możliwości skorzystania z dofinansowania do magazynów energii

Jakie dofinansowanie do magazynów energii można dostać w 2023? Mikroinstalacja fotowoltaiczna wraz magazynem energii to rozwiązanie zwiększające autokonsumpcję wyprodukowanego prądu. Ile wynosi dotacja na przydomowy magazyn energii? Z jakich form dofinansowania do magazynów energii można skorzystać i jak to zrobić?

Spis treści

 1. Dofinansowanie do magazynów energii 2023 - Mój prąd 5.0
 2. Komu przysługuje dotacja na magazyn energii w programie Mój prąd?
 3. Magazyn energii a ulga termomodernizacyjna

Magazyn energii to urządzenie montowane dodatkowo z instalacją fotowoltaiczną. Pozwala zakumulować energię elektryczną powstałą, gdy panele słoneczne pracują, i przechować ja na później. To sposób na zwiększenie autokonsumpcji prądu, która sprawia, że inwestycja w fotowoltaikę jest bardziej opłacalna.

Sprawdzamy, jakie jest dofinansowanie magazynów energii w 2023?

Dofinansowanie do magazynów energii 2023 - Mój prąd 5.0

W programie Mój prąd, który ma za zadanie promowanie fotowoltaiki, dotację można uzyskać również w przypadku montażu magazynu energii. W 2022 (przedostatniej edycji) podwyższono jej wysokość do maksymalnie 16 000 zł. Biorąc pod uwagę koszt magazynów energii, to już jest znacząca kwota, jeśli porównamy ją z wcześniejszą 7500 zł. Dofinansowanie przysługuje w przypadku zakupu magazynu energii o mocy co najmniej 2 kWh. Może ono pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu urządzenia.

W programie Mój prąd nabór wniosków odbywa się po jego ogłoszeniu i trwa co roku zwykle kilka miesięcy. Obecny uruchomiono 22 kwietnia. Będzie trwał do 22 grudnia lub do momentu wyczerpania puli środków.

W czwartej odsłonie programu Mój prąd wypłacono dotacje do 1038 wniosków dotyczących zakupu magazynu energii. Kwota dotacji wyniosła 10 138 314,56 zł. W tegorocznej edycji złożono już 562 wnioski o dofinansowanie magazynu energii w kwocie 7 969 992,65 zł.

Komu przysługuje dotacja na magazyn energii w programie Mój prąd?

Z dofinansowania do zakupu i montażu magazynu energii mogą skorzystać:

 • inwestorzy rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-billing, którzy nie skorzystali dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej,
 • inwestorzy rozliczający się w systemie net-metering (przyłączyli mikroinstalacją do 31 marca 2022 r.), którzy nie skorzystali dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej, pod warunkiem przejścia na obecnie obowiązujący system rozliczania net-billing,
 • inwestorzy rozliczający się w systemie net-metering, którzy skorzystali z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej m.in. z programu Mój prąd, pod warunkiem że:
  • mikroinstalacja fotowoltaiczna, na którą otrzymano już dofinansowanie, została przyłączona i zapłacona w okresie kwalifikowalności kosztów, czyli od 1 lutego 2020 r.,
  • zmieniono system rozliczania na net-billing,
  • magazyn energii zgłoszony do dofinansowania jest urządzeniem dodatkowym do mikroinstalacji.

Magazyn energii a ulga termomodernizacyjna

Ulgę termomodernizacyjną przyjmuje się w rocznym rozliczeniu podatkowym. Wynosi ona do 53 000 zł. Takie koszty termomodernizacji budynku można odliczyć od podstawy do opodatkowania. Koszt magazynu energii można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej, ponieważ w wykazie urządzeń i materiałów jest pozycja: ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem, a celem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, na które przysługuje ulga, jest “ulepszenie, gdzie zmniejsza się zapotrzebowanie na energię dostarczaną na ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej oraz ogrzewanie do budynków mieszkalnych”.

W razie wątpliwości lub problemów z uznaniem takich kosztów przez organ podatkowy można zwrócić się z pytaniem o interpretację do Krajowej Informacji Skarbowej. Jest już pierwsza indywidualna interpretacja w takiej sprawie (sygnatura 0115-KDIT2.4011.522.2022.2.KC). Izba uznała w niej możliwość zaliczenia magazynu jako urządzenia podlegającego uldze. Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej stwierdził:

- Przesłanką do powyższej konkluzji jest fakt, że magazyn energii stanowi integralną część instalacji fotowoltaicznej i jako jej osprzęt samodzielnie – bez paneli fotowoltaicznych – nie może spełniać swojej zaprojektowanej funkcji, czyli magazynowania i zarządzania energią wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne na cele własnej konsumpcji.

Ponieważ interpretacja KIS dotyczy konkretnej inwestycji, nie można pozytywnej opinii przenosić na każdą podobną. Należy wystąpić z własnym zapytaniem, w którym będzie opisana konkretna sytuacja.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej