Budowa domu 2023 stanie się prostsza! Zobacz, kto nie będzie potrzebował pozwolenia na budowę

2023-09-18 9:12
budowa domu 2023 zdjęcie
Autor: Andrzej Szandomirski Dla osób planujących budowę domu 2023 r. przyniósł sporo zmian.

Rozważasz budowę domu? 2023 to rok sporych ułatwień, m.in. w kwestii pozwoleń na budowę domu jednorodzinnego. Sprawdź, jakie zaszły zmiany w prawie budowlanym i innych przepisach ułatwiające życie inwestorom w Polsce.

Spis treści

  1. Budowa domu 2023 bez pozwolenia na budowę – dla kogo?
  2. Pozwolenie na użytkowanie domu rzadziej wymagane
  3. Elektroniczny Dziennik Budowy zastąpi papierowy
  4. Budowa domu w kooperatywie
  5. Darmowe projekty domów dla każdego, także dużych

Budowa domu 2023 bez pozwolenia na budowę – dla kogo?

Znowelizowane przepisy dotyczące budowy domów prawdopodobnie wejdą w życie jeszcze w tym roku. Wprowadzą one nową, uproszczoną procedurę dla inwestorów. Najważniejszą zmianą jest możliwość budowy domu bez pozwolenia na budowę, także powyżej 70 m². Przypomnijmy, że obecnie w uproszczonej procedurze budowy można wznosić domy tylko do 70 m² powierzchni.

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, po zmianach w prawie na zgłoszenie według uproszczonej procedury będzie można postawić każdy dom jednorodzinny, który:

  • ma maksymalnie dwie kondygnacje i jest wolnostojący,
  • jest przeznaczony na własne potrzeby mieszkaniowe (w tej sprawie inwestor składa oświadczenie pod groźbą odpowiedzialności karnej),
  • ma obszar oddziaływania w całości mieszczący się na działce lub działkach, na których budynek zaprojektowano.

Sama procedura zgłaszania budowy ma być bardzo prosta. Inwestor dokona go do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej, składając komplet wymaganych dokumentów. Urzędnikom odebrano możliwość sprzeciwu wobec inwestycji. Po dokonaniu zgłoszenia nie trzeba już nic załatwiać – można przystępować do budowy.

Możliwość budowy domu w 2023 bez pozwolenia na budowę nie oznacza, że inwestor będzie zwolniony z innych formalności. Obowiązkowymi dokumentami pozostają m.in.:

  • decyzja o warunkach zabudowy,
  • projekt budowlany,
  • dziennik budowy.

Inwestor ma też obowiązek zatrudnić kierownika budowy, który będzie czuwał nad inwestycją.

    Pozwolenie na użytkowanie domu rzadziej wymagane

    Inwestorzy powinni też pamiętać, że w 2023 r. jest mniej formalności związanych z końcowym etapem budowy domu. W większości przypadków wystarczy, że po zakończeniu prac kierownik budowy dokona zgłoszenia zakończenia budowy w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Musi w tym celu złożyć komplet dokumentów wymienionych w art. 57 Prawa budowlanego, w tym m.in.:

    • dziennik budowy,
    • projekt techniczny,
    • protokoły wymaganych badań i sprawdzeń,
    • dokumentację geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej,
    • oświadczenie kierownika budowy o zgodności budynku z przepisami oraz projektem.

    Po dokonaniu zgłoszenia zakończenia budowy inwestor musi odczekać 14 dni, ponieważ właśnie tyle czasu PINB ma na zgłoszenie ewentualnego sprzeciwu. Jeśli tego nie zrobi, można rozpocząć normalne użytkowanie budynku.

    A co z decyzją o pozwoleniu na użytkowanie? Obecnie jest ona wymagana tylko w niektórych przypadkach, zazwyczaj wtedy, gdy:

    • właściciel domu wystąpił o taką decyzję, mimo braku obowiązku ustawowego,
    • budynek jest oddawany do użytkowania jeszcze przed ukończeniem wszystkich robót budowlanych.

    Zobacz galerię: Patodeweloperka Warszawa. I tak niestety buduje się w Warszawie

    Elektroniczny Dziennik Budowy zastąpi papierowy

    Dziennik budowy w wersji elektronicznej można prowadzić już od 27 stycznia 2023. Logowanie do Elektronicznego Dziennika Budowy odbywa się przez stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Ma do niego dostęp zarówno inwestor, jak i kierownik budowy. Osobą odpowiedzialną za udostępnianie EDB innym uczestnikom procesu budowlanego jest inwestor, jako osoba odpowiedzialna za realizowaną inwestycję.

    Na razie prowadzenie cyfrowego dziennika budowy jest dobrowolne. Jego papierowa wersja ma obowiązywać do końca 2029 r.

    Budowa domu w kooperatywie

    Ta z kolei formuła budowania – kooperatywa mieszkaniowa – obowiązuje od 1 marca 2023 roku. Nowe przepisy dotyczące kooperatywy mieszkaniowej mają ułatwić budowę domów i mieszkań. Umożliwią one realizację budynku mieszkalnego przez grupę jego przyszłych mieszkańców. Trzeba tu dodać, że właśnie warunkiem budowy domu w tej formule jest inwestycja przeznaczona na własne potrzeby mieszkaniowe. Nie może być to przedsięwzięcie nastawione na sprzedaż czy wynajem.

    W ramach kooperatywy mieszkaniowej mogą się zebrać minimum trzy osoby (osoby fizyczne, nie przedsiębiorcy), by wspólnie zrealizować inwestycję. Ważne też, że kooperatywa mieszkaniowa umożliwia nie tylko budowę domu od podstaw, ale też remont już istniejącego budynku i jego adaptację na cele mieszkalne.

    Darmowe projekty domów dla każdego, także dużych

    Kolejnym ułatwieniem, o którym warto pamiętać przy budowie domu w 2023 r. jest możliwość skorzystania z darmowych projektów domów. Udostępnia je Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Aktualnie baza zawiera projekty małych domów (do 70 m²), jednak do końca 2023 ma się wzbogacić także o projekty większych budynków.

    – Główny Urząd Nadzoru Budowlanego prowadzi konkurs architektoniczno-budowlany na projekty domów o powierzchni 120, 150 i 180 metrów kwadratowych. Projektanci mieli czas na składanie prac konkursowych do 31 lipca br. Ocena zgłoszonych prac potrwa do 5 września br. – wyjaśnia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

    Listen to "Kierownik budowy - czy jest potrzebny? POGADANE ZBUDOWANE" on Spreaker.

    Do czego potrzebny jest kierownik budowy? Kiedy prawo wymaga zatrudnienia kierownika, a kiedy jest to nasz wybór? Posłuchaj podcastu [email protected].

    Źródło: PAP, MRiT

    QUIZ. Sobór, browar, czynszówka... Znasz te nazwy budynków?
    Pytanie 1 z 15
    Browar to obiekt, w którym produkuje się...
    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają
    Czytaj więcej

    Materiał sponsorowany