Posadzkarz. Kim jest, ile może zarobić posadzkarz w Polsce i za granicą?

2022-01-27 13:26
Posadzkarz, fachowiec od podłogi
Autor: UZIN

Posadzkarz to specjalista od ostatniej warstwy podłogi. Biorąc pod uwagę, ile najróżniejszych rozwiązań można zastosować jako posadzkę, tyle samo powinno być posadzkarzy do jej wykonania. Czy w Polsce są wykwalifikowani posadzkarze? Czy posadzkarz to zawód przyszłości? Jakie są zarobki posadzkarza w kraju i za granicą? Prezentujemy dane ze stycznia 2022.

Posadzkarz to oficjalnie jeszcze nie zawód, bo nie został on ujęty w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. 2017 poz. 622). Ministerstwo planuje wykonywanie robót posadzkarskich zakwalifikować w celach kształcenia do zawodu monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Posadzkarz to zatem na dzisiaj specjalizacja lub nabyta umiejętność.

W artykule:

Co wykonuje posadzkarz

Wychodząc z definicji posadzki – wierzchnia, ostatnia warstwa podłogi, będąca jej wykończeniem – do określenia umiejętności posadzkarza w odniesieniu do rodzaju wykonywanych przez niego posadzek, trzeba podkreślić szeroki zakres tej specjalizacji. Posadzkarzem jest przecież glazurnik, parkieciarz, instalator wykładzin i montażysta paneli, ale również fachowiec zajmujący się wylewaniem posadzek przemysłowych bezspoinowych czy żywicznych. Jak widać, z zawodu posadzkarza da się wykroić jeszcze kilka innych zawodów, co nie jest przesadą, biorąc pod uwagę postępującą w budownictwie technologiczną i materiałową specjalizację. Przykład? Czy fachowiec od parkietów czy instalator wykładzin będzie się znał na wylewaniu, np. posadzek żywicznych?

Posadzkarz w systemie edukacji

Posadzkarz to jeszcze nie oficjalny zawód w rejestrze (chodzi tu o tytuł technika budownictwa w określonym zawodzie), ale w procesie edukacji stawia się parkieciarzowi określone wymagania. Jednak wymagania stawiane uczniom przez Ministerstwo Edukacji w zakresie wykonywania robót posadzkarskich i okładzinowych po zakończeniu nauki są raczej niewielkie. Młody posadzkarz powinien rozróżniać materiały, umieć określić ich właściwości i zastosowanie, potrafić przeczytać dokumentację projektową, określić sposób przygotowania podłoża pod konkretny rodzaj posadzki, potrafić sporządzić pomiary, dobrać materiały i narzędzia.

Wymagania te to właściwie podstawy, bo w tej branży – jak zresztą we wszystkich zawodach i czynnościach budowlanych – liczy się doświadczenie, ale i również specyfika rozwiązań proponowanych przez poszczególnych producentów. Są posadzkarze, którzy pracują głównie na produktach gotowych, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy oraz wykonawcy, którzy oferują np. wyjątkowe parkiety z intarsjami – w ich przypadku posadzkarzom stawia się wyższe wymagania.

Nie jest wymagane potwierdzenie specjalności czy ukończenie kursu, gdy zawód posadzkarza będzie wykonywany we własnej firmie. Dlatego zawsze warto sprawdzać wiarygodność i referencje firmy posadzkarskiej.

Posadzka epoksydowa
Autor: Megachemie Wykonywanie posadzki epoksydowej

Posadzkarz zawodem rozwojowym

Faktem jest, że firmy budowlane narzekają na brak fachowców w wielu zawodach budowlanych, tak tradycyjnych (np. murarz, dekarz, stolarz), jak i tych związanych już z nowymi technikami (np. montażyści suchej zabudowy czy okien). Nawet jeśli absolwenci szkół o profilach zawodowych chcą wejść na rynek pracy, ich umiejętności są dalekie od oczekiwanych przez pracodawców. Nie chcą tracić czasu na ich naukę, czasami nie ma kto być mentorem w zdobywaniu doświadczenia. Takie wyzwanie coraz częściej podejmują producenci poszczególnych rozwiązań, w edukację kadr angażują się stowarzyszenia branżowe. Jak oceniają przedsiębiorcy z branży pokryć podłogowych, dla młodych ludzi poszukujących pomysłu na swoją karierę zawodową, zawód posadzkarza nie wydaje się bardzo atrakcyjny. Tej opinii nie obala nieatrakcyjna oferta systemu kształcenia zawodowego, którego renoma upadła wiele lat temu i dotychczas nie nastąpiła odbudowa wizerunku.  Przedstawiciele branży jednak są zdania, że zawód posadzkarza może być bardzo przyszłościowy i w obecnej sytuacji na rynku, gwarantować szybkie zdobycie pracy.

Ile zarabia posadzkarz

Gdy brakuje na rynku fachowców wiadomo, że zarobki w budownictwie są wówczas wyższe, bo działa mechanizm rynku pracownika (a nie pracodawcy), który dyktuje swoje warunki zatrudnienia. Z ustaleniem zarobków posadzkarza jest problem, gdyż jak ustaliliśmy wcześniej, zakres specjalności w tym zawodzie jest dosyć szeroki.

Według firmy Sedlak & Sedlak, miesięczne wynagrodzenie posadzkarza brutto wynosi brutto od 3720 do 6600 zł, z medianą 4700 zł. Na zarobki powyżej 6600 zł brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych posadzkarzy, podobna grupa zarabia poniżej 3700 zł wśród najniżej zarabiających.

Glazurnik może zarobić od 3630 do 5530 zł, średnia pensja wynosi 4480 zł brutto. Ci z najlepszymi referencjami zarabiają powyżej 5500 zł.Dla parkieciarza, instalatora wykładzin i montażysty paneli brakuje danych aby przeanalizować zarobki i wyliczyć średnią.

Z kolei z ogłoszeń pracy na portalu Praca.pl wynika, że oferowane wynagrodzenie posadzkarza jest na poziomie płacy minimalnej, czyli 3010 zł w 2022 roku.

Ofert pracy dla posadzkarzy, glazurników, parkieciarzy i montażystów paneli i wykładzin nie brakuje w kraju, czyli mamy do czynienia z zawodami deficytowymi. Nie jest to tylko problem w Polsce, skoro naszych fachowców poszukuje cała Europa. Najwięcej jest ofert pracy z Norwegii i Niemiec. Nie wszyscy podają wysokość wynagrodzenia, najczęściej poszukuje się posadzkarzy wszystkich specjalności, od tych co układają wykładziny czy linoleum po  fachowców od wylewanych posadzek przemysłowych.

  • W Norwegii są oferty od 191 koron/godz. (ok. 85 zł) z dniówką od 7,5-10,5 godziny pracy.
  • W Niemczech jest praca za 10-11 euro/godzinę (43-48 zł) plus dieta 10-20 euro dziennie.
  • Austria przyjmie wszystkich specjalistów od wykończenia podłóg, a pracodawcy obiecują zatrudnienie na atrakcyjnych warunkach austriackich z pełny pakietem socjalnym.

W zagranicznych ofertach pracy dla posadzkarzy wśród wymagań dominują doświadczenie i znajomość języków przynajmniej na poziomie podstawowym.   Fachowcy do zatrudnienia podkreślają, że posadzkarz  to ciężka, fizyczna praca, dlatego trzeba mieć dobry stan zdrowia i dobrą sprawność fizyczną. Do zawodu posadzkarza nie nadają się osoby z chorobami układu krążenia, układu oddechowego, skóry oraz alergicy. Podobno ze względu na ciężką pracę w zawodzie posadzkarza nie zatrudnia się kobiet.

Posadzkarz i jego posadzka
Autor: UZIN Młody posadzkarz powinien rozróżniać materiały, umieć określić ich właściwości i zastosowanie, potrafić przeczytać dokumentację projektową, określić sposób przygotowania podłoża pod konkretny rodzaj posadzki, potrafić sporządzić pomiary, dobrać materiały i narzędzia

Posadzkarz z praktyką zawodową

Posadzkarz z praktyką zawsze znajdzie pracę. Tylko gdzie ją zdobyć wcześniej, by na rynku pracy stać się konkurencyjnym. Jest kilka sposobów. Np. z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Posadzkarzy (PSP) kilka lat temu w jedne ze szkół budowlanych powstała pierwsza klasa posadzkarska. - Podejmowane przez Polskie Stowarzyszenie Posadzkarzy działania przynoszą konkretne efekty. Szkoła budowlana, z którą współpracujemy, przyjęła na rok szkolny 2018/2019 dwa razy więcej uczniów. Absolwenci ubiegłych lat w 100% osiągnęli maksymalny wynik podczas egzaminów zewnętrznych i w większości zostali zatrudnieni w firmach naszej branży. Bezpośredni kontakt z monterami i potwierdzane przez nich możliwości finansowe w naszym zawodzie robią swoje – mówi Henryk Wagner, przedsiębiorca oraz prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Posadzkarzy.

Jeżeli nawet następują jakieś pozytywne zmiany w szkolnictwie zawodowym, to efekty będą widoczne dopiero za kilka lat. A kadry w budownictwie potrzeba już teraz. Szkolenia wewnętrzne, które odbywają się w firmach, często trwają bardzo długo. Brakuje także standardów wdrożeń, co wpływa na ich efektywność. Nauka młodych pracowników, polegająca głównie na obserwowaniu pracy bardziej doświadczonych kolegów, nie przynosi spodziewanych rezultatów, a w pewnych okolicznościach może być wręcz demotywująca. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu są systemowe kursy, oparte na dobrze skonstruowanych programach, których realizacja spoczywałaby nie na firmie, a na wyspecjalizowanych instytucjach zewnętrznych. Do takiego momentu doszli również posadzkarze.

Akademia Sztuki Posadzkarskiej

Powołanie Akademii Sztuki Posadzkarskiej jest odpowiedzią na potrzeby firm, które borykają się z problemem braku dostępności fachowców na rynku pracy. - Zdajemy sobie jednak sprawę, że przyszłością tego zawodu są przede wszystkim młodzi ludzie, którzy dopiero na ten rynek wkraczają. Dlatego w ramach działań Akademii przewidzieliśmy także lekcje posadzkarstwa i warsztaty zawodoznawcze. Chcemy pokazać uczniom, że posadzkarz to przyszłościowy zawód, a także obalić parę mitów, które wokół niego narosły – tłumaczy Maciej Załęski, jeden z trenerów Akademii Sztuki Posadzkarskiej.Akademia Sztuki Posadzkarskiej realizuje kilka programów, a jednym z nich jest Kuźnia Posadzkarskich Talentów. W jej ramach odbywają się otwarte szkolenia otwarte z zakresu prac posadzkarskich (np. podstawy wylewania mas szpachlowych, które przydają się każdemu posadzkarzowi).

Stowarzyszenie Polskich Posadzkarzy

Stowarzyszenie Polskich Posadzkarzy (SPS) powstało w 2007 roku. Założycielami SPS są posadzkarze działający w całym kraju. Zadaniem SPS jest m.in. reprezentowanie interesów i ochrona praw osób zajmujących się usługami w branży posadzkarskiej, handlem, wytwórczością, wystawiennictwem, promocją związaną z branżą posadzkarską wobec władz państwowych, samorządowych, podmiotów gospodarczych i osób fizycznych. Inicjowanie i podejmowanie działań legislacyjnych korzystnych dla branży. Stowarzyszenie podejmuje wszelkie formy działań dla promocji i rozwoju posadzkarstwa. Opracowuje i przedstawia odpowiednim instytucjom rozwiązania techniczno-użytkowych w celu ich ujęcia w instrukcjach i zaleceniach. Promuje zawód posadzkarza i stwarza warunki dla uzyskiwania uprawnień czeladniczych i mistrzowskich. Strona Stowarzyszenia Polskich Posadzkarzy 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej